Kůže v oblasti očí je až třikrát tenčí než v ostatních částech obličeje. Pod jejím povrchem se ukrývají drobné cévky, které propouštějí krevní barvivo – a právě to je příčinou vzniku tmavých kruhů pod očima. Vzhled pak ještě zhoršuje únava, při které vázne mikrocirkulace krve v oblasti kolem očí. To se projevuje právě tmavou až modrošedou barvou.

Tmavé kruhy pod očima: Jaká je jejich příčina?

Zdroj: Youtube

Někdy mohou být tmavé kruhy i znakem méně či více závažných zdravotních problémů. Nejčastěji se jedná o onemocnění štítné žlázy, jater, trávicího systému či nedostatek železa. Pokud se vám kruhy pod očima objeví náhle a přidají se k nim i jiné zdravotní potíže jako únava, velká dehydratace či změny chuti, je dobré navštívit lékaře.

Možná vás to překvapí, ale důvodem kruhů pod očima může být i váš tvar obličeje. Především záleží na tom, jak daleko máte oči od sebe a jak silná tuková oblast vyplňuje okolí pod očima. Obecně platí, že lidé s tmavší pletí, kteří se dobře opalují (mají tmavší pigment), mají i větší sklon ke kruhům pod očima.

Otoky pod očima mohou signalizovat nemocné ledviny

Ledviny mají klíčový úkol při regulaci tekutin v těle. Pokud nám nefungují správně, může se stát, že nedokážou odstranit nadbytečnou tekutinu z těla, což vede k zadržování tekutin a otokům, včetně těch pod očima. Onemocnění ledvin může vést i k vylučování proteinů (bílkoviny) močí – to vyvolává zvýšený tlak na cévy, který má pak za následek vznik otoků (nejen) pod očima. Ledviny jsou také odpovědné za udržování rovnováhy elektrolytů v těle, jako jsou sodík, draslík a vápník. Poruchy v rovnováze rovněž přispívají k otokům pod očima, podobně jako užívání některých léků na onemocnění ledvin. Mezi časté vedlejší účinky se na příbalových letácích uvádí právě otoky.

Pozor, někdy mohou otoky a tmavé kruhy kolem očí způsobovat i některá další onemocnění, jako je například chronická sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin), anémie nebo alergie, zejména na prach, pyl, zvířecí srst nebo lepek či jiné potraviny. V neposlední řadě jsou na vině různé dermatologické problémy jako ekzém nebo dermatitida, které se projevují právě změnami na pokožce.

Je důležité si uvědomit, že tmavé kruhy pod očima nemusí vždycky signalizovat závažný zdravotní problém. Nicméně, pokud se u vás kruhy pod očima objevují často a doprovází je i další příznaky, měli byste se poradit s lékařem – buď praktikem, nebo dermatologem.

Co znamenají rýhy pod očima

Protože je kůže v oblasti očí extrémně jemná a citlivá, mohou se na ní tvořit i nevzhledné rýhy a vrásky. K tomu obvykle dochází s věkem jako důsledek ztráty elasticity kůže a úbytku tuku v oblasti tváří. Za rýhy pod očima často může struktura obličeje a genetika, ale i vystavení se vnějším faktorům jako nadměrné slunění, kouření nebo častá konzumace alkoholu a kávy. Kruhy a rýhy pod očima mívají i lidé, když nedodržují pitný režim a ledviny se nestíhají čistit, bývají ale i doprovodným projevem mononukleózy.

Fialové kruhy pod očima u dětí

Kruhy pod očima se mohou týkat i dětí, tam je potřeba zpozornět. Tento problém rozebírají i maminky v internetových diskuzích a ve většině případů se shodují, že za něj mohou ledviny. „Náš synek měl takové kruhy pod očima, že to vypadalo až děsivě, naše paní doktorka to neřešila, že prý to nic není. Až když byl později kvůli ledvinám hospitalizovaný, zjistili, že má nedostatek hořčíku. Nasadili jsme proto magnézium a kruhy jsou naštěstí pryč,“ píše například jedna uživatelka.

Fialové kruhy pod očima u dětí mohou mít hned několik možných příčin, bez lékařského vyšetření a odběru krve je ale těžko určíte. Nedostatek spánku samozřejmě může způsobit tmavé kruhy pod očima u dětí, stejně jako u dospělých. Některé děti mají sklony k tmavým kruhům pod očima kvůli genetickým faktorům, které ovlivňují tloušťku kůže a průsvitnost krevních cév. Děti s alergiemi zase mohou mít pod očima fialové skvrny v důsledku otoku a zánětu. Některé kožní problémy, jako je ekzém, mohou taky způsobit podráždění a zbarvení pokožky pod očima, stejně jako anémie z nedostatku železa.

Jestliže si všimnete jakýchkoli změn na pokožce dítěte, včetně fialových skvrn pod očima, vyhledejte lékaře, který dítě vyšetří a nasadí případnou vhodnou léčbu.

Nateklé vaky pod očima

Kromě otoků se pod očima můžou vyskytovat i tukové váčky, kvůli kterým obličej působí ztrhaně a unaveně. Co váčky způsobuje? Jedním z hlavních důvodů je retence tekutin, což znamená, že se tekutina nahromadí v tkáních kolem očí. To způsobuje především nadměrná konzumace soli (pozor na uzeniny a polotovary) a alkoholu, dehydratace, nedostatek spánku nebo hormonální změny. S věkem také dochází ke ztrátě elasticity kůže a oslabení svalů kolem očí. To může způsobit, že tukové buňky pod očima se posunou dolů, což vede k tvorbě nateklých vaků. Někteří lidé mají tvorbu nateklých váčků pod očima zkrátka v rodině. Může je mít ale na svědomí i zánět způsobený alergiemi, infekcemi nebo podrážděním kůže. Pozor si dejte i na tření očí, které dráždí kůži pod očima.

I psí miláčci trpí na rýhy pod očima

Všimli jste si, že je s vaším pejskem něco jinak? Že má pod očima najednou rýhy, které tam dříve nebyly?

Možná za to může podráždění očí, způsobené například alergiemi, infekcemi, zánětem nebo cizím tělesem v oku – to může vést k častějšímu slzení a tvorbě rýh. Některá plemena psů jako třeba mopsové či buldočci mají přirozeně sklony k tvorbě rýh pod očima z důvodu anatomických vlastností nebo genetických predispozic. U některých psů může docházet k abnormální pigmentaci kůže kolem očí, což může být spojeno s věkem, genetikou nebo jinými faktory.

Tmavé kruhy pod očima: Prevence

Pro ty, které kruhy pod očima trápí permanentně, je důležité dodržovat především dostatečný pitný režim. Ráno i večer používat chladivé gely pod oči, vhodné jsou ty, které mají malý roll-on, který kůži jemně promasíruje. Pod oči používejte krémy s vitamínem A neboli retinolem. Ten má mírné zesvětlující účinky a pomůže pleť kolem očí malinko rozjasnit. Dobré je také používat kosmetiku s peptidy, vitamínem E nebo případně kofeinem. Krémy ale fungují až po několika měsících používání. Nezapomínejte, že na jemnou pokožku v okolí očí patří po celý rok speciální oční krém. Účinnou pomoc představují hydratační oční krémy s peptidy, které dodají pokožce pevnost a pružnost a navíc dokážou redukovat vznik mimických vrásek a zjemní případné otoky.

„V chladném počasí neváhejte nanést oční krém znovu i po delším pobytu venku. Oční krém nanášíme krouživými pohyby a jemně vklepáváme směrem z vnějšího koutku pod okem do vnitřního koutku k nosu a pak pokračujeme dále od vnitřního koutku nahoru pod obočí směrem k vnějšímu koutku oka. Několikrát pohyby opakujeme,“ radí Martina Košťálová ze společnosti Essenté.

Tmavé kruhy pod očima: Odstranění

V boji proti kruhům pod očima dnes existuje mnoho estetických možností. Pokud máte spíše propady pod očima, tak jsou vhodné výplně kyselinou hyaluronovou. Na tzv. pytle pod očima je vhodná chirurgická metoda v rámci operace dolních víček. Trápí-li vás kolem očí jemné vrásky, tak si můžete pomoci frakčním CO2 laserem. „Zlepšení stavu v očním okolí včetně redukce kruhů pod očima či drobných vrásek můžete docílit i pomocí mezoterapie, při které se tenkou jehličkou aplikuje regenerační roztok přímo do kůže. S ohledem na to, že jehlička je velmi tenká, je zákrok prakticky nebolestivý. Po několika ošetření se kruhy pod očima zmírní, oči působí mladistvě a svěže. Výsledek obvykle přetrvá šest až dvanáct měsíců Pro celkové projasnění pokožky může být vhodný i chemický peeling,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Zdroje:

dermatolog MUDr. Jan Kučera

https://www.businessinsider.com/guides/beauty/what-causes-dark-circles-under-eyes

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3969674/