Tkáňové soli, známé také jako biochemické soli nebo Schüsslerovy soli, jsou pojmem z oblasti alternativní medicíny. Své jméno nesou Schüsslerovy soli po svém objeviteli – německý lékař dr. Wilhelm Schüssler tyto anorganické chemické látky popsal a poprvé použil v homeopatické medicíně v 19. století. Podle jeho teorie jsou tyto soli vytvořeny tak, aby podporovaly zdraví našeho těla a proces hojení regulací hladiny minerálů v buňkách. Nedostatek těchto solí může vést k různým zdravotním problémům, které lze řešit doplněním potřebných minerálů v jemné homeopatické formě.

Podle Schüsslera existuje 12 hlavních tkáňových solí. Představíme vám 12 základních biochemických solí a výhody, které údajně nabízejí.

Calcium fluoratum – sůl č. 1

První ze Schüsslerových solí by měla pomáhat s pružností tkání a také posilovat kosti a zubní sklovinu. Mimo jiné se Calcium fluoratum používá také při léčbě hemoroidů.

Calcium phosphoricum – sůl č. 2

Calcium phosphoricum se často používá ve fázi růstu dětí. Podporuje hojení zlomenin, posiluje zuby a také pomáhá s nechutenstvím. Dále je druhá tkáňová sůl také studována pro možnou pomoc při chronické únavě.

Ferrum phosphoricum – sůl č. 3

Třetí tkáňová sůl se používá ke snížení horečky a také krvácení. Podporuje regeneraci svalů a prokrvení vnitřních orgánů včetně mozku. Zlepšuje paměť a pomáhá při závratích.

Kalium chloratum – sůl č. 4

Kalium chloratum pomáhá s detoxikací organismu, chronickými záněty nebo s alergiemi a ekzémy. Pomáhá také s bolestí kloubů a šlach.

Kalium phosphoricum – sůl č. 5

Kalium phosphoricum se používá hlavně při průjmech, zácpě nebo jiných poruchách vyprazdňování, zejména těch psychického původu. Snižuje úzkosti a únavu. Pomáhá také údajně při hojení a regeneraci kostí.

Kalium sulfuricum – sůl č. 6

Kalium sulfuricum podporuje detoxikaci a buněčné dýchání, dobře působí na pokožku a pomáhá s odstraněním lupů nebo šupin na kůži. Mimo jiné také podporuje metabolismus.

Magnesium phosphoricum – sůl č. 7

Magnesium phosphoricum ulevuje od křečí, bolesti svalů i hlavy. Tlumí podráždění nervů, uvolňuje psychické i fyzické napětí.

Natrium chloratum – sůl č. 8

Tato sůl optimalizuje množství vody ve střevech, používá se tedy při průjmech i zácpách. Dobře pomáhá také při zadržování vody v těle nebo v otocích.

Natrium phosphoricum – sůl č. 9

Pomáhá s překyselením organismu, zažívacími potížemi i pálením žáhy. Obecně podporuje trávení.

Natrium sulfuricum – sůl č. 10

Desátá tkáňová sůl se používá k očistě jater, ledvin, střev a celého organismu. Ulevuje od chřipky a nachlazení.

Silicea – sůl č. 11

Silicea podporuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů. Pomáhá s hojením ran a čištěním krve.

Calcium sulfuricum – sůl č. 12

Poslední ze základního seznamu Schüsslerových solí je Calcium sulfuricum. Používá se k boji proti hnisavým zánětům nebo chronickým infekcím, pomáhá s detoxikací těla.

Tkáňové soli mohou být skvělým doplňkem k léčbě mnoha běžných zdravotních problémů. Je však důležité pamatovat na to, že nejsou náhradou za lékařskou péči a jedná se o homeopatika a alternativní medicínu. Před jejich použitím se doporučuje konzultace s lékařem nebo odborníkem, zvláště pokud máte vážnější zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky.

Zdroje: https://www.healthline.com/health/tissue-salts#tissue-salts https://www.researchgate.net/publication/363210963_X_RAY_DIFFRACTION_STUDY_OF_HOMOEOPATHIC_PREPRATION_OF_FERRUM_PHOSPHORICUM https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12371465/ https://schuessler-cell-salts.com/list/index.htm