Zdroj: Youtube

Podle odborníků z Grand Optical je běžné, že někdy oči cukají. Pokud jste si všimli, že se to právě vám děje, nemusíte se zbytečně stresovat, obvykle to není známka vážného problému. Asi 70 % lidí má občas záškuby nějakého druhu, obvykle se jim to děje, když jsou přepracovaní. Záškuby mohou postihnout pravé i levé oko a mohou se týkat jak horního, tak spodního víčka, i když záškuby jsou častější u horního.

Pokud máte cukání v oku, které samovolně neustane po pár dnech, vždy je lepší vyhledat očního specialistu. Může to totiž poukazovat na závažný neurologický stav. Jestli cítíte i tiky ve tváři nebo se vám zhoršuje zrak, pak si k lékaři raději pospěšte. Na vině může být zánět oka nebo očního víčka, lícní obrna nebo i roztroušená skleróza.

Tikání oka: příčiny

Záškuby vyvolané těmito příčinami jsou obecně neškodné a pravděpodobně samy odezní.
1. Stres a úzkost: Když jste vystaveni stresu, váš nervový systém může reagovat nekontrolovatelnými svalovými kontrakcemi včetně tikání a škubání v oku.

Tikání v oku ze stresu

Jestliže tikání v oku trápí i vás, zamyslete se nad tím, kde může být zakopaný pes, a zkuste změnit životní styl. Někdy stačí opravdu malá změna, která může riziko cukání v oku eliminovat. Stres je pravděpodobně nejčastější příčinou cukání v oku. Tady pomůže jediné: zastavit se. Jóga, dechová cvičení, meditace, masáž, sauna – dopřejte si čas jenom pro sebe, a to každý den alespoň na půl hodiny. Spolu se stresem jde ruku v ruce i únava a nedostatek spánku, který taky může k tikání ve víčku přispět.

Tik v oku a bolest hlavy

Tik v oku může být přímo spojen i s bolestí hlavy. Mezi nejčastější souvislosti patří opět stres a únava, oční napětí a přetěžování očí, ale i dehydratace, nadměrná konzumace kofeinu a nedostatek spánku. Omezte proto tyto rizikové faktory a vydechněte. Potřebujete klid a odpočinek, aby se vám ulevilo. Tikání v oku pravděpodobně odezní do dvou dnů po zvolnění tempa.

Zkuste svým očím také na pár dní ulevit. Jak? Při používání digitálních zařízení dodržujte pravidlo "20-20-20": Každých 20 minut přesuňte svůj pohled od obrazovky a nechte oči, aby zaostřily na nějaký vzdálenější předmět. Vydržte se na něj dívat alespoň dvacet vteřin. To pomůže snížit únavu, která může spouštět cukání v oku. Oči taky trénujte – koulejte s nimi nahoru a dolů, ze strany na stranu. Zavřené oči si promněte, jemně promasírujte oční okolí. Opakovaně zamrkejte a pak zkuste chvíli nemrkat. Pokud máte pocit suchého oka, kapejte si zvlhčující gelové kapky.

Cukání v oku

Cukání v oku je podobný jev jako tikání v oku. Jedná se o náhodné a opakující se svalové kontrakce nebo pulzace v oblasti víčka. Tyto kontrakce mohou být mírné a obvykle nezpůsobují bolest ani vážné nepohodlí, ale jsou nepříjemné a v práci, ale i při sportu nás mohou dost rušit. Cukání v oku může být způsobeno několika faktory včetně stresu, únavy, nadměrné konzumace kofeinu, suchých očí nebo nedostatku spánku.

Většinou je cukání v oku krátkodobým jevem, který obvykle odezní, když si naordinujete odpočinek a zmírníte stres. Nicméně pokud se cukání v oku opakuje často nebo trvá déle než několik dní, je vhodné poradit se s lékařem nebo oftalmologem. V některých případech je potřeba nasadit léčbu, zejména pokud je cukání v oku doprovázeno dalšími symptomy nebo pokud vám znesnadňuje fungování v každodenním životě.

Tik v oku a roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění, které ovlivňuje centrální nervový systém včetně mozku a míchy. Tik v oku (blefarospasmus) není úplně typickým příznakem roztroušené sklerózy, nicméně může se při ní vyskytovat. Roztroušená skleróza se obvykle projevuje mezi 20. a 40. rokem života. Mezi hlavní příznaky patří problémy s viděním, rovnováhou, koordinací pohybů, slabostí svalů a paralýza. Příznaky se mohou objevovat v různých obdobích života a mohou být trvalé nebo dočasné, u každého se projevuje jinak.

Za tikání v oku může i psychosomatika

Ano, psychosomatické faktory mohou hrát také roli v tikání v oku. Psychosomatika se zabývá vzájemným působením duševních (psychických) a fyzických (somatických) faktorů na zdraví a onemocnění. Tikání v oku může být reakcí na různé psychologické stavy a stresory. Jestliže jste vystaveni nějakému psychickému napětí, může se to projevovat ve formě úzkosti, nervozity nebo podrážděnosti a má to vliv také na svalovou aktivitu, což se odráží například i nepříjemným škubáním v oku.

Tik v oku od páteře

Pokud máte problémy s páteří, například vyhřezlou ploténku, dochází obvykle k tlaku na nervy, které vycházejí z páteře. To může vést k bolestem nebo křečím ve svalstvu včetně svalů očního víčka, což může způsobit tikání v oku. Skolióza může také ovlivnit celkovou svalovou rovnováhu a distribuci napětí v těle. To může mít nepřímý dopad na svaly v obličeji a přispět k tikání v oku.

Tik v oku: pomůžou vitamíny

Tikání v oku, podobně jako třeba svalové křeče v lýtkách, může mít za následek i nekvalitní strava, ve které chybí zejména B-komplex a hořčík. "Béčko" a hořčík najdete v banánech, datlích, mandlích, makrele, tresce, tuňákovi, luštěninách a ořeších a také v minerálních vodách. Doplnit vitamíny a minerály můžete i formou doplňků stravy z lékáren.

Na škubání v oku pomůžou obklady

Na namáhaná oční víčka vám pomůžou rady našich babiček – a to teplé obklady. Dva kapesníky namočte do teplé vody, vyždímejte a přiložte na zavřené oči asi po dobu pěti minut. Dalším skvělým pomocníkem na uklidnění očního svalu a uvolnění nervového napětí je obyčejná salátová okurka, ideálně ta z lednice. Ukrojte dva silnější plátky a přiložte na víčka. Podobný účinek mají i plátky syrové brambory nebo vylouhované sáčky heřmánkového čaje.

Zdroje:

https://writingandwellness.com/2015/05/26/what-your-eye-twitching-is-telling-you-and-its-not-good/

https://www.grandoptical.cz/cs/pece-o-zrak/ocni-nemoci/tiky-v-oku-jak-jim-zabranit-121

https://coopervision.cz/blog/cukani-v-oku

https://www.rehabilitace.info/zdravotni/tiky-v-oku-ocnim-vicku-jaka-je-pricina/

https://educante.cz/podpora-a-poradenstvi/pro-lidi-s-roztrousenou-sklerozou/