Ať už máte tělo téměř celé potetované, máte jen pár drobných kérek, nebo se chystáte na své první tetování, vždy je dobré si zopakovat, co se k nové kérce váže. Pokud chcete, aby vám tetování vydrželo dlouho kvalitní a viditelné, je o něj potřeba hlavně ze začátku velmi poctivě pečovat. V létě taková péče o tetování může být náročnější, zejména na dovolené u moře nebo jinde na sluníčku. Sluneční záření a tetování si totiž příliš nerozumějí.

Ochrana před sluncem je základ

Ve finále je jedno, jestli je tetování čerstvé nebo desítky let staré, před sluncem potřebuje ochránit vždy. U nového tetování to ale platí dvakrát tolik, pokud ho totiž vystavíte příliš mnoha slunečním paprskům, bude se velice špatně hojit a jeho kvalita se zhorší. Nové tetování tedy mějte zakryté kusem oblečení a snažte se vyvarovat dlouhodobého vystavení přímému slunci. Jakmile se tetování zahojí, používejte denně kvalitní SPF ochranu. Pokud chcete, existují i opalovací krémy určené přímo na tetování.

Hydratace a čistota

Nové tetování musí být pravidelně hydratováno. Několikrát denně kérku jemně omyjte antibakteriálním mýdlem a vlažnou vodou, aby se omyly zbytky krve a inkoustu a předešlo se infekcím. Poté na tetování naneste speciální mast nebo krém na tetování, který vám doporučí tatér. Většinou se doporučuje bepanthen, fantasticky ale funguje klasická vazelína nebo konopná mast. 

Sprchujte se krátce

S novým tetováním byste se rozhodně neměli cachtat ve vaně, ideální je rychlá a vlažná sprcha. Na čerstvé tetování nenanášejte žádné kosmetické prostředky kromě těch, které doporučí tatér. 

Do moře ne!

Během hojení je důležité vyhnout se koupání ve slané vodě, bazénech a jezerech. Voda může obsahovat bakterie a chemikálie, které mohou poškodit nové tetování a způsobit infekci. Raději se jen sprchujte udržujte tetování suché. Jinak by se také mohlo stát, že se tetování zanese a později vám z něj zbyde jen smutná jizva.

Oblečení a pot

V létě si vybírejte volné a prodyšné oblečení, které nebude dráždit čerstvé tetování. Pocení může zpomalit hojení a způsobit podráždění a svědění. Vyhněte se těsnému oblečení, které by mohlo tetování dřít nebo tlačit.

Poslouchejte tatéra

Každý tatér má své specifické pokyny pro péči o nové tetování. Důkladně si tedy tatéra vyslechněte a dodržujte všechna doporučení, která vám poskytne. Jeho rady jsou založené na odborných znalostech a zkušenostech a jsou pro správné hojení nezbytné. Nechte si tedy od tatéra poradit a uvidíte, že se tetování dobře zahojí.

Zvažte načasování

Pokud je to možné, zvažte odložení tetování na chladnější měsíce. Jaro a podzim jsou ideální období, kdy jsou teploty mírnější a riziko komplikací je nižší. Pokud se však rozhodnete pro tetování v létě, pečlivě dodržujte všechna uvedená pravidla.

Zdroje: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/taking-care-of-your-tattoo 

https://spoonuniversity.com/healthier/how-to-take-care-of-tattooed-skin-in-the-summer 

https://www.healthline.com/health/tattoo-aftercare