Tenisový loket, odborně laterální epikondylitida, je typ zánětu či poškození svalů a šlach v oblasti loktu. Toto onemocnění většinou postihuje ty, kteří provádějí opakovaně stejné pohyby rukou nebo zápěstím, což je běžné právě u tenistů, ale i mnoha různých sportů či zaměstnání. Pokud vás trápí tenisový loket, cviky při bolesti mohou ulevit poměrně rychle. 

Tenisový loket: Cviky při bolesti

Zdroj: Youtube

Začlenění specifických cviků do denního režimu může být velmi účinné v boji proti bolesti tenisového lokte. Zde jsou tři základní cviky, které můžete zkusit:

Roztažení předloktí

Vstaňte nebo si sedněte s paží nataženou před sebe a dlaní otočenou dolů.

Druhou rukou jemně stiskněte prsty natažené ruky a tahem směrem k sobě protáhněte předloktí. Držte 15–20 sekund.

Opakujte s dlaní otočenou nahoru pro protažení opačné strany předloktí.

Posilování zápěstí

Sedněte si ke stolu a položte předloktí na stůl s dlaní otočenou směrem nahoru, přičemž ruka visí volně přes okraj.

Vezměte do ruky malou činku nebo láhev s vodou a pomalu zvedejte a spouštějte zápěstí. Provádějte 10–15 opakování.

Stisk míčku

Držte měkký míček v ruce a pevně jej stiskněte. Držte stisk 5 sekund, pak uvolněte.

Opakujte 10–15krát. Hodí se mít nějaký míček po ruce u počítače a při práci si dát čas od času protahovací míčkovou pauzu. 

Jak vyléčit tenisový loket

Kromě cviků proti bolesti tenisového lokte je důležité zaměřit se na komplexní léčbu. Pokud vás trápí tenisový loket opakovaně nebo jsou-li bolesti hodně akutní, vždy raději navštivte lékaře. Pomůže rehabilitace nebo fyzioterapie, lékař vám také může předepsat protizánětlivé léky nebo masti. 

Masti na tenisový loket

Masti a gely obsahující protizánětlivé složky mohou poskytnout dočasnou úlevu od bolesti. Uleví vám produkty s obsahem nesteroidních antiflogistik, tedy léky proti zánětu a bolesti. Patří mezi ně ibuprofen, diklofenak nebo nimesulid. 

Ortéza na tenisový loket

Dobrým pomocníkem při tenisovém lokti může být speciální ortéza. Ta pomůže stabilizovat loket a snížit napětí, kterým trpí postižené šlachy. Používání ortézy s kombinací fyzioterapie pak může výrazně urychlit proces léčení. 

Neléčený tenisový loket

Ignorování příznaků tenisového lokte a pokračování v aktivitách, které vám způsobují bolest, může vést ke zhoršení stavu a dlouhodobým komplikacím. Je důležité brát bolest vážně a začít s léčbou co nejdříve. Vždy je dobré se při jakýchkoliv komplikacích poradit s odborníkem.

Zdroje: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/lateral-epicondylitis-tennis-elbow