Dýňové semínko

Nabízí oříškově jemnou a nasládlou chuť. Přidat jej můžeme nejen do salátů, ale také do pečiva. Představuje dobrý zdroj rostlinných bílkovin a některých tělu prospěšných minerálů – hořčík, železo, měď nebo zinek. Hořčík se podílí na regulaci krevního tlaku a pomáhá upravovat hladinu cukru v krvi. Měď a železo jsou potřebné pro tvorbu červených krvinek. Zinek má důležitou roli při imunitě nebo růstu. Také podporuje zdraví pokožky. Též v něm nalezneme zdravé tuky, které jsou potřebné pro zdraví srdce.

Konopné semínko

Obsahuje bílkoviny, zdravé tuky, vlákninu, některé důležité vitamíny a minerály. Je zvláště prospěšné pro zdraví mozku. Obsahuje živiny, které podporují jeho optimální funkce a pomáhají regulovat stres. Důležitou roli v reakcích na stres hraje hořčík.

Chia semínka

Představují vynikající zdroj několika tělu prospěšných minerálů. Patří mezi ně hořčík, selen nebo mangan. Také v nich nalezneme vyšší obsah vlákniny. Ta podpoří trávicí soustavu a může pomoci udržet zdravou hladinu krevních lipidů. Rozpustná vláknina navíc snižuje vstřebávání cholesterolu a zvyšuje jeho vylučování.

Sezamové semínko

Dvě polévkové lžíce sezamového semínka pokryjí přes 10 % denní dávky některých minerálů. Paří mezi ně vápník, železo, měď, mangan, hořčík, zinek nebo selen. Kromě toho obsahuje rostlinné sloučeniny, které mají ochranné účinky. Jsou to karotenoidy, flavonoidy, lignany či polyfenoly. Jeho pravidelnou konzumací zvýšíme hladinu antioxidantů v krvi. Ty pomáhají bojovat proti oxidačnímu stresu.

Lněné semínko

Nachází se v něm vyšší obsah některých minerálů. Jedná se například o měď, selen nebo hořčík. Je dobrým zdrojem vlákniny a může fungovat jako účinný přírodní prostředek proti zácpě. Podpoří celkové zdraví střev tím, že podporuje růst prospěšných probiotických bakterií.

Slunečnicové semínko

Má vyšší obsah vitamínu E, mědi a selenu. Vitamín E je rozpustný v tucích a v těle funguje jako silný antioxidant. Chrání tak buňky proti poškození, které způsobuje různé zdravotní komplikace. Selen je minerál, který blahodárně působí na činnost štítné žlázy a reprodukční zdraví. Kromě toho ještě slunečnicové semínko obsahuje vlákninu a rostlinné bílkoviny.

Semínka granátového jablka

Poskytují našemu tělu vyšší obsah vitamínu C a dalších antioxidantů. Jeden šálek semínek poskytuje pouze 144 kalorií. Je tedy ideální volbou coby lehká svačinka. Můžeme je přidat do ovocných i zeleninových salátů, kterým dodají šťavnatou chuť i skvělou barvu.

Semínka můžeme zařadit do jídelníčku velmi snadno. Přidáme je do salátů, smoothie, pečiva, pod maso, k pečené či dušené zelenině, do ovocných přesnídávek. Využití je rozmanité a naše tělo nám za látky, které semínka nabízejí, poděkuje. Semínka jsou snadno dostupná nejen v obchodech se zdravou výživou, ale i v obchodních řetězcích. Tak neváhejme a užívejme si živiny, které semínka našemu tělu nabízejí.

Zdroje:

Health, WebMD,