Syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších očních onemocnění, kterým trpí kolem 20 % pacientů, kteří přicházejí do ordinace očního lékaře. Příčin vzniku syndromu suchého oka je mnoho. Onemocnění postihuje oční povrch, ale je často doprovázeno i systémovým onemocněním.¹

Věk a pohlaví jsou velmi důležitými faktory. Produkce slz se věkem snižuje a ženy mívají častěji suché oči než muži. Ve věkové skupině starších 40 let bývají nejčastější příčinou hormonální poruchy v souvislosti s klimakteriem. Snížená hladina především androgenů souvisí se symptomy suchého oka u obou pohlaví.²

Zdroj: Youtube

Příčiny a příznaky syndromu suchého oka

K příčinám syndromu suchého oka se řadí:

  • snížená tvorba slzného filmu ve vyšším věku,
  • poškození slzných žláz při některých revmatických onemocněních (např. při revmatoidní artritidě) nebo při Sjögrenově syndromu,
  • některá kožní onemocnění – např. psoriáza (lupénka), atopický ekzém, růžovka (rosacea) apod.,
  • některé léky – např. beta-blokátory, antiestrogeny,
  • hormonální vlivy – např. přechod či Gravesova–Basedowova nemoc.

Syndrom suchého oka se projevuje následujícími způsoby:

  • pálení či řezání očí, pocit cizího tělesa v oku (člověk jako by v oku cítil zrnko písku),
  • občas se vyskytuje i neobvykle silné slzení,
  • zarudlé a podrážděné spojivky.

Příznaky se vyskytují zejména ráno. K potížím mohou vést i vnější vlivy, jako je zejm. větrné počasí, zakouřený vzduch nebo prašné prostředí. Příznaky se mohou objevit i v důsledku klimatizace místností a při nízké vlhkosti vzduchu, zvláště pak v souvislosti s prací u monitoru počítače (v angličtině se někdy používá i termín office eye syndrome, který lze do češtiny volně přeložit jako „syndrom kancelářského oka“), případně po dlouhé cestě autem.

Syndrom suchého oka versus alergie

Ačkoli tyto dva stavy mají některé podobné příznaky, oční alergie mají jiné příčiny než syndrom suchého oka. Je však také možné, že oční alergie vedou k syndromu suchého oka. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Příznaky alergie

Oční alergie jsou také známé jako alergický zánět spojivek. Na rozdíl od bakteriálního a virového zánětu spojivek to není nakažlivé. Nejvýraznějším příznakem, který oční alergii odlišuje od jiných očních problémů, je svědění. Svědění může být tak silné, že si třením očí nechtěně vytvoříte slzy a zarudnutí. Pokud vás oči nesvědí, lze vaše příznaky přičíst jinému očnímu onemocnění.

Kůže kolem očí a pod nimi může být oteklá. Někteří lidé mají také tmavé kruhy pod očima, kterým se říká alergické lesky. Může se u vás dokonce vyskytnout citlivost na světlo. Při alergii oči hodně slzí. Kvůli nepříjemným pocitům můžete mít tendenci slzy z očí vytírat, což může zarudnutí ještě zhoršit. Mohou také pálit.

Příznaky suchého oka

Jak již název napovídá, suché oko způsobuje extrémní suchost, která může vyvolat pocit pálení. Vaše oči vysychají, protože nemají dostatek slz, které by je udržovaly vlhké.

Stejně jako oční alergie může suché oko způsobovat zarudnutí a pálení. Nedostatek slz však nezpůsobuje takové svědění a otoky jako alergie.

Pokud se syndrom suchého oka neléčí, může způsobit problémy se zrakem. Mezi ně patří citlivost na světlo a rozmazané vidění. V nejzávažnějších případech může dojít k trvalému poškození očí.

Léčba syndromu suchého oka

 Vzhledem k tomu, že syndrom suchého oka většinou souvisí s jiným lokálním nebo systémovým onemocněním, je nutná léčba těchto onemocnění a substituce slz. Což znamená, že si do očí kapáte umělé slzy, které se dají koupit v lékárně.  

U mírného zánětu postačí aplikovat tři až čtyřikrát za den, doporučuje web Medicína pro praxi. U pokročilého onemocnění, kde je třeba kapat častěji, je vhodné použít umělé slzy bez konzervačních látek.

U pacientů se suchým okem, u kterých selhala léčba všemi komerčně přístupnými preparáty, se připravuje za sterilních podmínek sérum z jejich krve. Aplikace séra zvlhčuje povrch oka.

Dalším krokem v léčbě suchého oka je chirurgický zákrok, kdy se provádí uzávěr slzných bodů a tím se zajistí větší odtok slz.

Zdroj:
NZIP, Studie, Healthline, Medicinapropraxi

¹Schaumberg DA, Sullivan MR. Epidemiology of dry eye syndrome, Adv Exp Med Biol 506 (Pt B): 2002: 989–998.

²Sullivan DA, Wickham LA, Rocha EM, et al. Androgens and dry eye in Sjogren syndrome, Ann N Y Acad Sci 1999; 876: 312–324. 7. Mathers WD