Rebecca syndrom a odkud pochází

Žárlivost vůči minulým partnerům může vztah definitivně ohrozit, zejména pokud přeroste v tzv. Rebecca syndrom. Tento pojem je inspirovaný románem Rebecca od Daphne du Maurier. V češtině se tato kniha jmenuje Mrtvá a živá a pojednává o mladé ženě, která si vzala vdovce. Po svatbě se hlavní hrdinka stále více zajímá o manželovu první manželku a její smrt a stává se jí prakticky posedlá. Román byl několikrát adaptován do filmů, například v roce 1940 v režii Alfreda Hitchcocka a v roce 2020 pro Netflix.

Jak se syndrom projevuje?

Retrospektivní žárlivost se projevuje nezdravou fixací na bývalé partnery nebo partnerky současného partnera. Osoby, které tímto syndromem trpí, se nezdravě často srovnávají s ex současného partnera a jen při myšlence na ně cítí úzkost a méněcennost. Pokud tento stav není korigován, může vést až k absolutní posedlosti bývalými partnery, kdy žárlící člověk stále hledá informace o minulosti současného partnera. Takové chování logicky začne narušovat důvěru, atmosféru a stabilitu stavu. Nepříjemný je pro všechny zúčastněné a může vést i k dlouhodobým traumatům ve vztazích. 

Příčiny a následky

Rebecca syndrom často pramení z nízkého sebevědomí, obav z opuštění nebo nevyřešených emočních problémů či minulosti. Takové stavy a pocity mohou být prohloubeny nesouladem v komunikaci a nedostatečnou důvěrou mezi partnery. Tento typ žárlivosti má dlouhodobý negativní vliv na oba partnery. Zatímco ten, kdo žárlí, trpí úzkostí a nejistotou, druhá strana je vystavena neustálému tlaku a pocitu viny. Dlouhodobý syndrom může vést k vyčerpání a často i k rozpadu vztahu.

Jak se syndrom léčí v terapii?

Léčba retrospektivní žárlivosti obvykle zahrnuje individuální terapii, kde se pracuje na rozpoznání vlastních pocitů a původu nízkého sebevědomí. Terapeut pomáhá jednotlivci zkoumat jeho obavy a pracuje na posílení sebevědomí a důvěry ve vztahu. Techniky jako kognitivně-behaviorální terapie (KBT) mohou pomoci změnit vzorce myšlení a naučit jedince vyrovnávat se se žárlivostí konstruktivněji. Pro partnery je často přínosná i párová terapie, kde se společně pracuje na otevřené komunikaci a posílení důvěry.

Pokud máte podezření, že vy, váš partner nebo někdo z vašich blízkých syndromem Rebecca trpí, rozhodně je vhodné vyhledat co nejdříve odbornou pomoc. Takové problémy, jako je chronická nebo retrospektivní žárlivost, mohou způsobovat dlouhodobé vztahové problémy a většinou je potřeba, aby kromě komunikace mezi partnery zasáhla třetí osoba, tedy psycholog či terapeut. 

Zdroje: du Maurier, D. (1938). Rebecca. https://www.dailymail.co.uk/health/article-13966953/mysterious-Rebecca-Syndrome-rise.html https://www.iflscience.com/what-is-rebecca-syndrome-and-what-do-i-do-if-i-have-it-73319 https://www.fr.de/panorama/rebecca-syndrom-belastet-viele-beziehungen-das-sind-laut-expertin-die-anzeichen-93377567.html