Kromě toho, že mozek musíte adekvátně zaměstnávat, protože pro jeho správnou funkci je důležitý vhodný trénink, můžete jeho činnosti prospět dobře sestaveným jídelníčkem. Vědci nedávno podrobili analýze hned několik populárních diet, aby získali odpověď na otázku, zda některá z nich zpomaluje stárnutí mozku. Jejich pozornost upoutaly dva dietní systémy s více než slibným potenciálem.
Středomořská dieta
Její kořeny bychom mohli hledat až ve starověku. Je přirozeným stravovacím systémem národů žijících v okolí Středozemního moře. Základní koncept sestavili v roce 1975 američtí manželé Ancel a Margaret Keysovi. Středomořská dieta staví na čerstvé zelenině a ovoci, celozrnných produktech, luštěninách a olivovém oleji. Nechybí v ní rybí či drůbeží maso a mléčné produkty. S červeným masem zachází velmi opatrně, ale vysloveně zakázané není. Na základě provedených studií bylo zjištěno, že kognitivní systém lidí, kteří se dlouhodobě stravují podle zásad středomořské diety, obecně vydrží v dobré kondici překvapivě dlouho. Strava bohatá na antioxidanty a zdravé tuky mozku podle všeho prospívá.
MIND dieta
Vychází z diety středomořské, ale do party přibrala ještě zásady diety DASH, aby následně vznikla tzv. Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay. Jejím základním cílem je prevence neurodegenerativních onemocnění, mezi něž patří například Alzheimerova choroba. MIND dieta specifikuje deset druhů potravin, které by se ve vašem jídelníčku měly objevovat – milovníci červeného vína pozor! Váš oblíbený nápoj na tomhle seznamu nechybí! Současně předkládá pět druhů potravin, které byste měli ideálně vynechat nebo alespoň omezit. Svůj jídelníček byste tedy měli sestavit zejména ze zeleniny, ovoce (hlavně lesní plody), luštěnin, celozrnných produktů, olivového oleje, drůbežího a rybího masa. Za nevhodné MIND dieta považuje tučné sýry, smažené pokrmy, červené maso, sladkosti a margaríny.
MIND strava z dlouhodobého hlediska zajistí zlepšení kognitivních schopností a zpomalení stárnutí mozku. Podle některých výzkumů může tento dietní režim snížit riziko rozvoje Alzheimerovy choroby až na polovinu.
Co je na nich zvláštního?
Podle odborníků jsou zdrojem látek, které prokazatelně prospívají našemu mozku:
· Omega-3 mastné kyseliny – jejich dostatečný příjem zajišťuje schopnost učení a posiluje paměť.
· Antioxidanty – zabraňují poškození mozku vlivem volných radikálů, některé z nich dokonce vykazují potenciál v terapii neurodegenerativních onemocnění.
· Karotenoidy – celá řada studií potvrzuje jejich pozitivní vliv na kognitivní schopnosti, a to i u lidí ve věku nad 45 let.
· Vitamin E – bylo analyzováno zhruba jedenáct studií, které ukazují na neuroprotektivní vlastnosti tohoto vitaminu, podle všeho by nás mohl do jisté míry chránit před demencí.
· Cholin – dostatečný přísun cholinu snižuje riziko poklesu kognitivních funkcí.
Jedno je jisté – to, co jíte, ovlivňuje nejenom fyzické, ale také psychické zdraví. Správně sestavený jídelníček potlačuje negativní účinky volných radikálů a zánětlivé procesy, díky čemuž je náš organismus chráněný proti celé řadě onemocnění, včetně těch neurologických.
Čas nezastavíme, ale stárnutí můžeme zpomalit a kvalitu svého života příznivě ovlivnit, pokud si osvojíme správný životní styl.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9641984/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7582347/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7913239/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8625211/