Chlorela je zelená sladkovodní řasa, která několik posledních let vládne trendům na sociálních sítí a ranní péči všech dívek vyznávajících zdravý životní styl. Kromě toho je ale také skutečně zdraví prospěšná, a tak na těch zelených pitíčkách a smoothie snídaních s chlorelou přece jenom něco bude.

Celkem existuje přes 30 různých druhů chlorely, pro účely studií a také jako doplňky stravy se ale nejčastěji užívají Chlorella vulgaris a Chlorella pyrenoidosa. Tyto řasy vyskytující se ve sladkých vodách mají tvrdou buněčnou stěnu, kterou člověk nedokáže strávit, a tak je možné je užívat pouze jako doplňky stravy, ať už ve formě kapslí, tablet, prášku, či extraktu. Dle studií mají skutečně mnoho pro zdraví prospěšných účinků.

A které prospěšné látky a živiny v sobě tento zelený zázrak ukrývá?

V 10 g sušené potraviny najdete:

bílkoviny (4–6 g)
vitamin B1 (16 % doporučené denní dávky) – rozklad tuků a bílkovin, redukuje únavu
vitamin B2 (36 % DDD) – pomoc při migréně a snížení deprese
vitamin B6 (45 % DDD) – pomáhá ženám při PMS, snižuje těhotenské nevolnosti
vitamin B12 (600–700 % DDD) – zlepšuje kvalitu kostí a zlepšuje paměť
železo (6–40 % DDD)

Pořád vám není tak úplně jasné, jak to, že se chlorela řadí mezi superpotraviny, když obsahuje látky, které najdete i u jiných potravin běžně ve svém jídelníčku, jako v ovoci, zelenině, luštěninách, obilninách či masu? Proč je tedy chlorela považována ještě za něco víc? Obsahuje totiž mimo jiné také chlorofyl, který má příznivý vliv na střevní bakterie a harmonizuje proces trávení. Mimo jiné očišťuje tělo od kvasinek zvaných Candida albicans, které mohou ve střevech způsobit pěknou paseku. A neutralizuje škodlivé účinky smažených mastných potravin na tlusté střevo.

Pozitivní vliv chlorely

Těžké kovy musí z těla ven

Fakt, že není potřeba provádět jakési detoxikační kúry, a tak utrácet nespočet peněz za v podstatě jen dobrou marketingovou kampaň, už jistě znáte. Lidské tělo je velmi dobře zařízené, a tak umožňuje z organismu odstraňovat nejrůznější cizorodé látky a prvky včetně těžkých kovů.

Chlorela se ale mimo řadu dalších účinků vyznačuje také svou schopností vázat těžké kovy. A tak bývá velmi často používaná při různých detoxikačních kúrách a působí jako chelatační činidlo, přičemž se na těžký kov naváže, vytvoří komplexní sloučeninu a toxické těžké kovy z lidského těla odvádí.

Chlorela má ale tuto vlastnost pořád, a tak v případě, že je pěstovaná v prostředí s obsahem těžkých kovů, naváže je na sebe už tehdy. Proto si při výběru chlorely ve formě doplňků stravy dávejte pozor na to, aby se vždy jednalo o co nejčistší produkt.

Poučky o tom, kolikrát bychom měli týdně do jídelníčku zařazovat ryby a mořské plody, jsou všem velmi známé. Poslední dobou se z tohoto doporučení stává ale spíše kontroverzní téma. S konzumací ryb totiž také přichází riziko velkého obsahu kontaminujících látek, zejména právě těžkých kovů. Dobrým tipem před spořádáním mořských živočichů a ryb proto je zařazení konzumace chlorely. Tím zvyšujete šanci na absorpci značné části těžkých kovů už v gastrointestinálním traktu bez toho, aniž by se vstřebala do těla. To vše právě díky této zelené superpotravině.

Imunitní systém vám poděkuje

Zimní období je dlouhé, slunce se ukáže jen velmi zřídka a do jara pořád daleko. Proto zbystřete, obzvláště pokud jste náchylnější k sezónnímu nachlazení, chlorela díky své vyšší produkci imunoglobulinu A podporuje funkci imunitního systému.

Navíc tohoto efektu lze dosáhnout i za krátkou dobou užívání, a tak její užívání má smysl i jen v několika týdnech před výskytem epidemie.

Srdíčko vám poděkuje

Každé druhé úmrtí je v České republice zapříčiněno onemocněním srdce a cév. A jedním z významných faktorů je vysoký cholesterol. Jeho zvýšenou hladinou v Česku trpí 75 % všech dospělých mužů a 70 % žen. Přesto tento fakt Češi stále podceňují a svou hladinu cholesterolu většinou ani neznají, přitom komplikace spojené s jeho vysokými hodnotami dokážou život zkrátit o 5 až 10 let. Nejen na základě těchto údajů by lidé o to více měli o svůj kardiovaskulární systém (cévy a srdce) pečovat.

Chlorela je jedním z prostředků, jak na to. Užíváním tohoto zeleného zázraku vám může pomoct se snižováním krevního tlaku, hladiny cholesterolu i s optimalizací HDL a LDL neboli „dobrého“ a „špatného“ cholesterolu v krvi.

Samozřejmě chlorela je víceméně takový zázračný pomocník, ale není všemocná. Pro podporu kardiovaskulárního zdraví bude třeba více než pouhé zařazení chlorely, zaměřte se na celkovou úpravu životního stylu.

Řekněte ne cukru

Druhým podobně velkým strašákem je cukrovka 2. typu, se kterou je v Česku také potíž. I tady je opět nejdůležitější změna celkového životního stylu a zařazení zdravých návyků, ale chlorela je i tady na svém místě. Může totiž přispívat ke snižování hladiny krevního cukru a účinnosti je dosaženo při dávkách 5–10 g.

Na co si při užívání chlorely dát pozor?

Chlorela nemusí být vhodná pro každého. A své háčky může mít i její užívání na pravidelné bázi. Její konzumaci byste se měli rozhodně vyhnout v případě, že trpíte autoimunitním onemocněním, onemocněním žilního systému, hyperfunkcí štítné žlázy anebo chronickým zánětem gastrointestinálního traktu.

Ve své podstatě se ale jedná o bezpečnou potravinu a její vedlejší účinky nejsou nijak ohrožující a většinou jsou rychle pryč.

Na chlorelu je třeba si nejprve zvyknout. Proto vyskytne-li se u vás nějaký nežádoucí projev, doporučuje se snížit dávku, případně konzumaci chlorely omezit úplně.

Jak konzumovat chlorelu?

Nejideálnější je chlorelu zařadit do jídelníčku jako doplněk stravy. Začínejte ale určitě s malou denní dávkou a postupně si můžete přidávat tak, aby denní dávka nepřesáhla 6 g. Důležité je mít na paměti, že při užívání řas je nezbytné dodržovat pravidelný a dostatečný pitný režim.

V případě, že byste cítili podrážděnost žaludku nebo by vás trápila bolest hlavy či únava, je možné, že konzumujete chlorely příliš a vaše tělo není schopné ji zpracovat. A tak ji na nějakou dobu raději vynechte, nebo alespoň snižte dávkování.

Chlorela je skutečně zdraví prospěšná a prokazatelně podporuje imunitní systém, snižuje cholesterol a pomáhá s detoxikací organismu. A ačkoliv je její užívání vhodné pro většinu lidí, i zde se najdou výjimky, proto buďte vždy opatrní. Případně chlorelu do jídelníčku zařazujte jako doplněk stravy a začínejte s malou denní dávkou, kterou můžete postupně zvyšovat. Pokud byste se po užívání chlorely necítili dobře, snižte dávku nebo ji na čas raději vynechejte.

Chlorela není všemocná, ale v kombinaci s celkovou úpravou životního stylu může přispět k lepšímu zdraví a prevenci civilizačních chorob. 

Zdroje:

https://lekarske.slovniky.cz/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7551956/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21906314/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22849818/

https://health.ec.europa.eu/index_cs

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0232845

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4066283/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18800884/