Kdy sbírat rozrazil?

Rozrazil je známá bylinka, ale málokdo ví, jak vypadá. Všichni ale znají drobounkou fialkovou kytičku, které se říká bouřka. Tak to je přesně rozrazil. Je to světle fialová rostlinka s malými, leskle stříbřitými lístky se zubatými okraji a stonky plazícími se po zemi. Najdete ho na okrajích lesů, na loukách a ve světlých lesích, kde tvoří rozlehlé fialkové plochy drobných květů. Tato malá roztomilá léčivka se sbírá v době květu. To je přibližně od června do srpna. Seřezává se přímo u země. Ihned po sesbírání je nutné rozrazil usušit na stinných a vzdušných místech. Při sušení se neotáčí, aby neopadaly křehké lístky. Také je potřeba pohlídat, aby květ nezhnědl.

Volnější dýchání díky rozrazilu

Rozrazil má velmi ceněné účinky na dýchací cesty. Odvar z rozrazilu pomůže rozpustit hlen a napomáhá vykašlávání. Pozitivně působí ale i při chrapotu, tlumí zánět a celkově posiluje náš organismus. Doporučuje se ho užívat i při chronické bronchitidě nebo zánětu průdušek. Používá se také při léčbě problémů v dutině ústní, zmírňuje nepříjemné bolesti při aftách. Kloktá se při problémech s dásněmi.

Pomocník při detoxikaci

U dýchacích cest to ale nekončí. Rozrazil nebyl v minulosti považován za zázračný čaj jen tak pro nic za nic. Působí také močopudně, protizánětlivě a detoxikačně. Podporuje vylučování vody a toxických látek z těla, takže si díky němu můžete dopřát přirozenou detoxikaci organismu. Čistí krev a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Doporučuje se užívat při zánětu ledvin nebo při menstruačních chorobách. Rozrazil má lehce nahořklou chuť, což podporuje tvorbu žaludečních šťáv a tím usnadňuje trávení. Proto pravidelné užívání čaje z rozrazilu může pomoci při žaludečních potížích, nadýmání i pocitu těžkosti po jídle.

To nejlepší pro vaši pokožku

Antimikrobiální účinky rozrazilu z něj dělají skvělého pomocníka při kožních problémech. Je účinný proti bakteriím i plísním, využijete ho tedy na léčbu kožních potíží, ekzémů nebo plísní. Na zevní užití se nejčastěji používá odvar z byliny, který se vaří asi 5–10 minut. Následně se přikládají na postižené místo obklady namočené v tomto odvaru. Můžete ho takto využít i při popáleninách nebo kousnutí hmyzem či hadem. Dříve naše babičky rozrazil využívaly i na pokousání vzteklým zvířetem.

Zklidnění nervů a podpora spánku

Málo se ví o tom, že rozrazil působí i mírně sedativně, což může pomoci při stresu, nervozitě nebo pravidelné nespavosti. Pokud právě pocházíte náročnějším obdobím a nemůžete večer usnout, nemusíte hned sahat po prášcích na spaní. Naopak. Příroda nám v tomto směru nabízí mnoho možností a jednou z nich je i rozrazil. Popíjení čaje před spaním pomůže zklidnit mysl a připravit organismus na spánek.

Jak rozrazil využít?

Z rozrazilu se nejčastěji připravuje odvar. Povaří se vždy jen krátce, stačí 2 minutky. Pro vnější použití se povaří trochu déle, 5–10 minut. Při zažívacích potížích nebo jako podpůrný prostředek při detoxikaci se doporučuje pít čaj z rozrazilu 2–3krát týdně. Pro dlouhodobé užívání si můžete doma připravit i tinkturu. Stačí čerstvou nebo usušenou bylinu zalít alkoholem a nechat louhovat na tmavém místě 2–3 týdny. Následně scedit. Takto připravená tinktura se užívá při potížích, vždy 10–20 kapek do úst nebo rozpuštěných ve vodě.

Zdroj:

https://www.kotvicnikovafarma.cz/p/900/rozrazil-lekarsky-veronica-officinalis

https://www.alphega.cz/snite-o-volnejsim-dychani-vyzkousejte-rozrazil-lekarsky

HELIOVÁ, Pavla. Plané rostliny v lidovém léčitelství. 2009.

ŠENKÝŘ, Milan. Vliv nepůvodních listnatých dřevin na diverzitu bylinného patra. 2015. PhD Thesis. Masarykova univerzita.