Žijete střídavě v USA a v Česku. Vidíte nějaký rozdíl mezi tím, jak lidé vnímají jógu u nás a jak za oceánem?

Na tuto otázku se mi neodpovídá snadno a rozhodně nemohu hodnotit, jak kteří lidé vnímají jógu tam či onde. Třeba Ostravák s celoživotní zkušeností v práci v hutnictví může mít postoj podobně skeptický jako katolicismem kovaný Texasan s pěti puškami v pick-up dodávce.

Postupem času registruji, že zatímco v Ostravě za posledních deset patnáct let se počet jóga studií notně rozrostl, v USA na místě, kde bydlím, naopak jóga mizí.

Vy se konkrétně věnujete Jivamukti józe. Čím je specifická?

Ačkoliv setkání s Jivamukti jógou považuji za jeden ze zásadních milníků, dnes se ji věnuji okrajově. Jeden z důvodů je pozvolný přesun do Evropy, kde vznikají další a další centra. Jednoduše řečeno, mám ji daleko.

Jivamukti jóga je postavena na pěti pilířích, přičemž jeden z nich je ahinsá (nenásilnost), klade se důraz na veganství a šetrný způsob života s minimálním negativním dopadem na okolí. Musím říci, že osobně ke mně tato část nepromlouvala tak silně jako další pilíře

Jivamukti jógy jako meditace nebo studium textů. Mám dojem, a ne všichni se mnou budou souhlasit, že co ji učinilo atraktivní pro lidi je kombinace energického a fyzicky náročného cvičení za doprovodu pečlivě vybrané hudby, a přídechu tradice na začátku a konci lekcí ve formě prezentace textů a manter.

Jóga je v základu duchovní disciplína, i když si z toho u nás děláme trochu spartakiádní cvičení. Můžete rozvést, jak jóga spojuje tělo, mysl a ducha?

Myslíte? Jak se říká, jak si to člověk udělá, tak to má. Pokud jógu pojmu jako spartakiádní cvičení, dostanu spartakiádní cvičení. A i to má svou hodnotu. Pokud je lekce jógy pro mne obřadem, dostanu obřadnost. Věříš-li, že jsi pouhým tělem a myslí, budeš tělem a myslí. Dovolila bych si říct, že tím nejvyšším záměrem jógy není dosáhnout pozemské pohody těla a mysli, ale především poznání Samádhi – osvícení.

Pro řadu lidí je pojem „osvícení“ dost abstraktní. Co si pod tím má člověk představit? Já sama jógu učím a s tímhle stále bojuji. Většinou se píše, že osvícení je, když se člověk dobere své pravé podstaty.

Co se týče nalézání vlastní podstaty, vždycky, když si myslíme, že jsme v tom nalézání sebe sama přistáli, na horizontu se brzy objeví něco dalšího. To, že vím, jaké to je, ještě neznamená, že o tom vím úplně všechno. Zjednodušeně by se dalo říct, že cílem jógy je potkávání se sebou samým. A to nemá konce. Kdybych řekla, ano podařilo, tak jsem předem diskvalifikovaná z duchovní praxe.

A jak je to s onou známou jógovou definici, že „nejsme naše tělo, myšlenky ani emoce“?

Ale my přece máme tělo a mysl, myšlenky a emoce! A zároveň nejsme jen tělem a myslí, myšlenkami a emocemi. Ani toto, ani tohle – a zároveň obé. Jóga je v mnohém paradox. Vezměte si, že v průměru máme tři myšlenky za vteřinu, přičemž značná část z nich se ani nezformuje do slova, natož věty. Taky, kde mizí všechny myšlenky a emoce v hlubokém spánku: Mizím s nimi? V józe se snažíme nalézt nehybné bezvětří vědomí samotného, odkud se věci vynoří a do čeho opět zanoří. To ale neznamená, že budeme dělat, že nejsou. To by byl velký úlet předstírat, že myšlenky a emoce nemám. Většinou to člověka doběhne.

Zažila jste si někdy spirituální krizi?

Mnohokrát. Psychospirituální krize (Psychospirituální krize je stav, při kterém jedinec prožívá hluboké duchovní nebo psychické zmatení a nejistotu, která často vyvolává intenzivní emoční, mentální a někdy i fyzické reakce. Pozn. autorky textu) vnímám jako nezbytnou součást praxe a opravdu bolí.

Vzpomínám si, jak se na mě někdy před deseti lety moje guru na jednom z duchovních setkání, na moje konstatování, že moje jógová a duchovní praxe “jde dobře” jen soucitně podívala a řekla: “To přijde”. Ano, je to tak. Dávno před tím, a dávno potom to přišlo. Žádné růžové legíny a upnuté tričečko. Rána jako z děla, marnost, skepse a beznaděj. A pak to ohlušující ticho, co se v duši rozprostře. V tomto tichu teprve probíhá upřímný rozhovor se Sebou samým. Je to nepřenosné.

Řada lidí většinou jógu cvičí, třeba aby je nebolela záda a duchovní přesah je nezajímá, je to i tak v pořádku?

Ano. Určitě je to v pořádku. Na józe si každý najde, co jeho jest. I kdybyste si na jógu přišli jen odpočinout, tak to přece není málo. Vlastně ani nevím, co je to ten duchovní přesah. Duchovní moudrost je tichá. Není vidět ani slyšet, ale jde ji cítit.

Jaké rady byste dala lidem, kteří chtějí začít s praxí jógy, ale možná se obávají, že na to "nemají"?

Podělím se znovu o jednoduchá, ale účinná pravidla mé učitelky. Jako první je pravidlo “Nepanikařit”. Vím snadno se to říká, velice těžko se to dělá.

Jako druhé předávám studentům pravidlo “udělejte prostě něco”.

A třetí pravidlo “krok za krokem”, postupně pomalu postupovat v zadání.

Také nedovolí přecenit své síly a schopnosti, někam uletět a ublížit si. A i kdyby, jsem přesvědčená, že jsme nastaveni k jakési homeostáze, a dříve nebo později opět k této rovnováze dojdeme.

A s tím souvisí i otázka, jaké největší mylné představy lidé o józe mají, Mně často totiž často říkají, že jsou moc tuhý, a proto nemohou jógu dělat. Ale jako tvrdit, že člověk nemůže do sprchy, protože je moc špinavý, je to tak?

Láká mě říct, že největší mylnou představou je si myslet, že mám mylnou představu o józe. Na francouzštinu taky člověk nejde s tím, že tam nejde, protože neumí francouzsky. Jde to naučit. Je pak na učiteli, jakým způsobem ho bude vést.

Jaká je vaše oblíbená asána?

Čím jsem starší, tím více se ocitám v pozici baddha konasana. Pozice v leže, se spojenými chodidly a s koleny do stran. Dělám ji v restorativním duchu, podepřu si kolena a nesnažím se moc vycházet z komfortní zóny. Děti mohou běhat a křičet, a já si tak jen ležím na zemi a cítím, že je všechno v naprostém pořádku.

Lenka Knagová pořádá již devátý ročník jógového festivalu v Ostravě, kde potkáte ty nejzaímavější osobnosti, které se pohybují na mezinárodní scéně jógy.

Yoga & Dance Spirit festival Ostrava


Jarní festival jógy, energie, probuzení a radostiJarní jógový festival vykvete už na jaře 2024 a to o víkendu 26. - 28. dubna. Účastnit se můžete po celé 3 dny, samotný víkend, ale také jednotlivé dny zvlášť. Těšit se můžete na tři dny plné jógy, tance, přednášek, ale taky na Relax zónu se stánky a jídlem.


Každý rok sály projde na desítky účinkujících z celého světa – od USA, Indie a Evropy až po přední české lektory s báječnými lekcemi, přednáškami, workshopy anebo semináři. Letos festival obohatí také koncerty.