Má podle vás smysl jarní „detoxikace“? Naše tělo přeci díky detoxikačním orgánům detoxikuje neustále…
Otázkou je, co si představíme pod pojmem detoxikace. Naše tělo má vlastní detoxikační mechanismy jako jsou játra, ledviny, kůže, plíce a gastrointestinální trakt, které pracují nepřetržitě na odvádění toxinů z těla. Bohužel nevhodným životním stylem dochází k oslabování funkce orgánů a tím i celkového mechanismu detoxikace. Pod pojmem detoxikace si tedy můžeme představit spíše podporu našich vylučovacích orgánů, aby mohly svoji práci vykonávat bez překážek.
Jak by měla taková detoxikace vypadat?
Osobně nejsem příznivcem žádných drastických metod. Naše tělo má opravdu dokonalé mechanismy na odstranění toxických látek. Naše role by měla být spíše podpůrná. V očistě těla i duše nám může pomoci kvalitní strava, nepřejídání se, dostatek čisté vody, kvalitní spánek, pravidelný pohyb a eliminace chronického stresu. Velmi důležitá je i psychohygiena, emoce a vztahy, které jsou také zdrojem toxických látek. Důležité je naslouchat svému tělu, chodit pravidelně na preventivní prohlídky a znát své slabiny. Právě zde je pak prosto pro cílenější podporu.
O detoxikaci se mluví hodně právě na jaře. Proč tomu tak je?
Jaro má totiž svoji symboliku. Přináší novou energii, více světla, tepla, příroda se probouzí. Lidé mají lepší náladu, více optimismu a více odhodlání k provedení změn ve svém životě. Péče o tělo může být jednou z nich.
Kterých orgánů se podle vás jarní detoxikace týká?
Jater, která čistí krev a filtrují odpadní látky metabolismu. Ledvin, které odstraňují nadbytek tekutin, kyselinu močovou, bílkoviny a také nadbytek minerálů a plíce, které z těla vylučují oxid uhličitý. Dále je to kůže, jež vylučuje toxiny potem, střeva a lymfatický systém, který filtruje a odvádí odpadní látky do krve.
Co by nám měla detoxikace přinést?
Určitě zlepšení celkového zdraví, vitality, zlepšení trávení.
Dobře, v čem by tedy měla jarní detoxikace podle vás spočívat?
Jarní detoxikace může být příležitostí k obnově a posílení těla a mysli po zimě. Je mnoho oblastí, kde začít, ale každý z nás by se měl zamyslet a začít tam, kde má svoji slabinu. Někdo potřebuje odlehčit stravu, někdo více pohybu a někdo potřebuje podpořit játra nebo jiný orgán a někdo další si potřebuje udělat pořádek ve vztazích…
Pojďme se podívat třeba na úpravu jídelníčku…
Nejen v tomto období bychom se měli snažit snížit příjem masa a zpracovaných potravin, omezit cukr a nezdravé tuky. Naopak bychom měli zvýšit příjem zeleniny, ovoce, přirozených nezpracovaných potravin a zařadit potraviny známé pro své detoxikační účinky. Patří sem česnek, citron, zelený čaj, kurkuma, čekanka, artyčoky… Dalším krokem může být snížení konzumace stimulantů jako je káva, alkohol, cigarety a energetické nápoje.
Pomohli by nám i nějaké bylinky? Jaké?
Určitě. Zařazení bylinných čajů může detoxikační procesy podpořit. Vhodná je například ajurdvédská směs Triphala, různé bylinné směsi jako třeba Ecce Vita směs Čisté tělo nebo směsi s obsahem bylinek: Šišku bajkalského, Břízy bělokoré, Lopuchu většího, Měsíčku lékařského, Pampelišky lékařské nebo Zemědýmu. Skvělé jsou i směsi na podporu jater, ledvin, bylina Tulsi je skvělá na podporu dýchacího systému a kromě toho patří mezi adaptogeny. Před jakýmkoliv čištěním je dobré dát si do pořádku střeva. Pokud lidé trpí záněty, mají narušenou střevní mikrobiotu, může být zvýšená střevní propustnost a toxiny se můžou ve zvýšené míře dostat do krve a lymfy. Skvělým pomocníkem pro podporu střev je L-glutamin, lékořice, proskurník lékařský, quercetin, kurkuma a další. V praxi se mi velmi osvědčila směs Gut protect. Skvělé jsou i bylinky jako řepík, nebo jitrocel.
Co si myslíte o v poslední době oblíbených přerušovaných půstech?
Tzv. intervalový půst je stravovací režim, který střídá období jídla a půstu. Nejde o dietu ve smyslu omezení toho, co jíte, ale spíš, kdy jíte. Existuje několik běžných metod jako například: 16/8, kdy se 16 hodin postíte a ve zbývajících osmi hodinách můžete jíst. Například můžete jíst od 12 do 20.00 a pak se od 20.00 do 12.00 hodin následujícího dne postit. Oblíbená je také metoda 5:2, kdy během pěti dní jíte normálně a ve dvou dnech svůj kalorický příjem omezíte přibližně na 500–600 kalorií. Tím, že si prodloužíte okno, kdy nejíte, nebo máte snížený příjem, dáváte tělu prostor, aby se mohlo více věnovat eliminaci toxických látek, a podpoříte tak aktivaci vlastního „čistícího“ procesu, kterému se říká autofagie.
Čím ještě mohu detoxikaci organismu podpořit?
Saunou nebo parními lázněmi, které pomáhají našemu tělu zbavit se toxinů pomocí potu. Pak je to suché kartáčování kůže, čímž se stimuluje lymfatický systém, ale mohou to být i dechové techniky, které známe z jógy. Pomoci mohou i meditace, pomocí nichž detoxikujeme mysl a snižujeme stres, což má pozitivní dopad na naše zdraví. A samozřejmě pravidelný pohyb a meditace. Nesmíme zapomínat ani na kvalitní spánek. Když spíme, naše tělo pracuje na plné obrátky. A měli bychom dodržovat spánkovou hygienu kam patří jít spát před 23. hodinou, nejíst 3 hodiny před spaním, mít chladnější a zatemněnou ložnici, vyhýbat se počítačům a telefonům před spaním...
Pro koho není detoxikace vhodná?
Detoxikaci bych určitě nedoporučila těhotným ženám, lidem s chronickým onemocněním, malým dětem a starším osobám. Ti by měli být velmi opatrní a své záměry by měli konzultovat s lékařem. Také lidé, kteří jsou hodně hubení, nebo překonali nějaký psychické trauma, nebo jsou pod velkým psychickým vypětím, tam bych to nedoporučovala.
Jak bychom se měli chovat sami k sobě po absolvování detoxu?
Pokud už máme nějaké období intenzivnější detoxikace za sebou, je třeba myslet na pomalý návrat k normální stravě. Důležité je udržovat hydrataci a pokračovat v mírném cvičení. Některé změny, které nám přinesly zlepšení, můžeme zakomponovat do našich životů natrvalo. Nejlepší je, když si osvojíme zdravé návyky a přijmeme je jako svůj životní styl. Vždyť není nic krásnějšího, než když jsme zdraví a můžeme si plnit své sny.
Zdroj:
Ing. Iveta Ječmík Skuherská, výživová poradkyně a naturopatka