Cukrovka a vypadávání vlasů

Diabetes je závažné onemocnění, které vede k mnoha nepříjemným problémům, co ovlivňují pacientův denní život. Kromě extrémní únavy, svědění kůže a sucha v puse se mohou lidé s cukrovkou setkat i s tím, že se jim zhoršuje kvalita vlasů a vlasy jim vypadávají.

Cukrova může způsobit zhoršení oběhu krve v těle. Když se tak stane, do končetin a kůže se dostává méně žiniv a kyslíku, a to platí i o pokožce hlavy. V důsledku toho se zpomalí růst vlasů, vlasy se ztenčí nebo začnou vypadávat.

Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi může poškodit různé orgány a systémy v těle, včetně kůže a vlásečnic. To může oslabit schopnost těla opravovat a regenerovat vlasové folikuly.

Hormonální nerovnováha 

Diabetes je úzce spojen s poruchami štítné žlázy a také s hormonální nerovnováhou. Poruchy hladin hormonů štítné žlázy mohou ovlivnit přirozený vlasový cyklus a způsobit řídnutí vlasů. 

Kortizol a diabetes

Kortizol je známý jako stresový hormon, protože jeho hladiny v těle stoupají v reakci na stres. U lidí s diabetem, zejména u těch, kteří mají nekontrolovanou hladinu cukru v krvi, mohou být hladiny kortizolu chronicky vysoké. Vysoké hladiny kortizolu pak mohou mít přímý vliv na vlasové folikuly. Kortizol může narušit normální cyklus růstu vlasů, který se skládá z fází růstu (anagen), odpočinku (telogen) a vypadávání (exogen). Tento hormonální nerovnováha může vést k tomu, že více vlasů přejde do fáze odpočinku nebo vypadávání, což může způsobit řídnutí vlasů.

Jak zastavit vypadávání vlasů?

Chcete-li minimalizovat vypadávání vlasů spojené s diabetem, je důležitá prevence, kontrola cukrovky a správná péče o vlasy. Zaměřte se na tyto kroky:

Dbejte na správu cukrovky

Snažte se udržet stabilní hladinu cukru v krvi zdravou stravou a pravidelným cvičením. Nepodceňujte žádné lékařské kontroly a vždy se raději poraďte s odborníkem, pokud si nejste ohledně něčeho jisti. 

Buďte k vlasům jemní

Používejte šetrné a přírodní šampony, vyhněte se tvrdému chemickému a tepelnému zpracování a nepoužívejte těsné účesy, které mohou vlasy poškodit. Při kartáčování vlasů buďte obzvlášť opatrní a vždy česejte vlasy postupně od konečků k hlavě. 

Jezte potraviny bohaté na vitamíny a minerály důležité pro růst vlasů, jako je železo, zinek a vitamíny skupiny B.

Konzultujte s odborníky

Pokud si všimnete závažného vypadávání vlasů, neváhejte navštívit dermatologa nebo lékaře pro další radu a možnou léčbu. Pokud cukrovkou trpíte, poraďte se se svým lékařem. Ten vám doporučí vhodné doplňky stravy nebo speciální přípravky.

Zkuste masáže hlavy

Ty mohou zlepšit prokrvení pokožky hlavy a podpořit růst vlasů. Pořídit si můžete masážítko hlavy, nebo používejte prsty. Masáž hlavy dělejte také kdykoliv si vlasy myjete.

Výsledky nebudou okamžité, ale s konzistentní péčí a správou diabetu můžete vidět zlepšení zdraví vašich vlasů.

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/zdravi/cukrovka-vlasy/ https://www.verywellhealth.com/diabetes-hair-loss-5111927