V České republice se s některou z 200 různých forem revmatického onemocnění léčí zhruba 500 tisíc pacientů. Jen u jednoho z nejčastějších onemocnění, revmatoidní artritidy (1 % populace), ročně přibude více než 3 tisíce nových případů. Zároveň se těmto pacientům v dostatečné míře nedostává fyzioterapeutické a psychoterapeutické péče kvůli dlouhým čekacím dobám. Přitom právě cvičení, pohyb, pozitivní přístup, psychická pohoda, strava a spánek jsou klíčové, aby kvalita života pacientů s revmatickým onemocněním stoupala.

Zdroj: Youtube

Cvičení pomáhá

Na situaci zareagovala pacientská organizace Revma Liga vytvořením online cvičebního kurzu Revma v klidu, který je pro členy zdarma.

„I v případě, kdy se pacient na fyzioterapii dostane, často cvičí pouze během plánovaných sezení a poté cvičení zanedbává,“ říká manažerka projektu Michaela Linková z Revma Ligy. „Našim cílem bylo najít takové řešení, které by vedlo jednak k začlenění cvičení do každodenních aktivit. A jednak k motivaci k aktivnímu přístupu pacienta,“ dodává Linková.

Na motivačně-koučovacích videích pak spolupracoval psychoterapeut Martin Zikmund. „Psychika, respektive postoj pacienta vůči takovéto chronické nemoci, hraje zásadní roli v tom, jak moc bude připravený a ochotný využívat léčebných metod, které mu mohou od příznaků nemoci ulevit,“ říká odborník.

„Bála jsem se, že to bude složité a náročné,“ popisuje své pocity revmatička Jiřina Matějková. „Po třech měsících se ale cítím nadšená. Cítím se motivovaná, plním si své osobní cíle, pravidelně cvičím a vše zvládám lépe, než jsem si dokázala před tím představit. Změny si všimlo i mé okolí a rodina,“ hodnotí pozitivně své zapojení do pilotního testování.

Revmatická onemocnění postihují pohybový aparát- klouby, páteř, ale i svaly a vazy. Rozdělujeme je do několika základních skupin, přičemž mezi nejčastější a nejznámější patří zejména Bechtěrevova nemoc, lupénka a revmatoidní artritida.

Bechtěrevova nemoc

U bechtěreva zůstávánemoci zůstává stále nejasná. Již dlouho je však známa souvislost, která existuje mezi výskytem ankylozující spondylitidy a přítomností antigenu HLA- -B27.

Příznaky nemoci

Chronická bolest a ztuhlost v dolní části páteře. Bolest se často objevuje v místě skloubení křížové kosti s pánví (sakroiliakální skloubení), odkud vyzařuje do hýždí nebo zadní strany stehna. Bolest je největší, pokud pacient zůstává v klidu, zmírňuje se při fyzické aktivitě.

Páteř se postupně stává stále méně ohebná, pacient si nejprve nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit. Rozvoj nemoci je postupný a trvá mnoho let, než dojde do konečného stadia, kdy má páteř charakter tuhé neohebné tyče. K tomu však dochází pouze u menší části pacientů. Může se objevit i bolest hrudníku, zvláště při hlubokém dýchání.Dalším rysem ankylozující spondylitidy je chronická těžká únava.

Spíše než jako psoriáza je toto onemocnění známé pod svým českým název lupénka Psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení. Onemocnění kloubů, které je do jisté míry podobné revmatoidní artritidě, se nazývá „psoriatická artritida“.

Revmatoidní artritida

Mnoho lidí se domnívá, že revmatoidní artritida je onemocněním kloubů, avšak ve skutečnosti se jedná o onemocnění imunitního systému. Při revmatoidní artritidě je to právě imunitní systém, který napadá klouby, nezvratně je poškozuje a vyvolává v nich chronickou bolest.

Revmatoidní artritida obecně je dlouhodobé, postupující a invalidizující onemocnění, provázené bolestí. Toto onemocnění člověka postupně omezuje v pohybu a brání mu vykonávat běžné každodenní aktivity a žít samostatný a nezávislý život. Přestože pro revmatoidní artritidu je nejtypičtější onemocnění kloubů, může nemoc postihnout také kterýkoli jiný orgán v těle, například plíce, srdce nebo oči. Z kloubů jsou nejčastěji postižena zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou.

Původní příčina, která u konkrétního člověka vyvolá rozvoj nemoci, není dosud známa. Víme toho však hodně o mechanismech, kterými nemoc poškozuje klouby a vyvolává typické obtíže pacientů s artritidou. Hlavním škodlivým procesem je chronický nitrokloubní zánět. Ten je způsoben vstupem bílých krvinek do kloubu a projevuje se jako otok, horkost, citlivost na dotek, bolestivost a snížená funkčnost. Po nějaké době probíhající zánět vyústí v destrukci a deformaci kloubu.

Spíše než jako psoriáza je toto onemocnění známé pod svým českým název lupénka. Psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení. Onemocnění kloubů, které je do jisté míry podobné revmatoidní artritidě, se nazývá „psoriatická artritida“.

Zdroj: redakce, revmaliga, wikipedie