Možností, jak sous-vide vyzkoušet je vícero. Nejjednodušší je samozřejmě sáhnout po sous-vide hrnci nebo ponorném vařiči, které mají tu výhodu, že během vaření udrží konzistentní teplotu. Ta je totiž pro sous vide zásadní. Jídlo se nejčastěji připravuje při teplotě mezi 50ºC až 60ºC, ale můžete se setkat i s recepty, kde je spodní hranicí 40ºC, nebo horní horní kolem 70ºC. Nízká teplota má zaručit, že si suroviny zachovají přirozenou chuť, vůni, dostatek šťávy, vitamínů i správnou konzistenci. Takových podmínek se samozřejmě dá dosáhnout i na klasickém sporáku, jen to chce teploměr a pak správný odhad, zda plotnu necháte běžet na dvojku nebo třeba čtyřku. A samozřejmě kontrolu v průběhu celého procesu.

To ale není vše. Jídlo se připravuje ve vakuu. To znamená, že ho schováte do vzduchotěsného obalu, ve kterém ho do vody ohřáté na tu správnou teplotu vložíte. Ideální je mít vakuovačku. Možná si řeknete, že je to další zbytečnost do bytu, ale jen díky ní nejen vysajete ze sáčku se surovinami všechen vzduch, ale zároveň hotové pochoutce vytvoříte ideální podmínky pro skladování. Zavakuovaná totiž v lednici vydrží déle. 

Síla jednoduchosti

A co metodou sous-vide připravit? Nekomplikujte si to a použijte zkrátka jen kus dobrého masa. Kuřecí nebo krůtí prsa, hovězí pupek, žebra, vepřovou kotletu. Jelikož samotná technika přípravy zachovává v jídle to nejlepší z něj, se k samotnému základu přidává jen minimum surovin. Nejčastěji bylinky a citron, případně pár kousků zeleniny, česnek a trocha koření. Třeba takový chřest nebo brokolice si zachovají krásně zelenou barvu. Solte spíše až po vytažení z vodní lázně. A to je celý recept na jakékoliv sous-vide jídlo. Pozor si musíte dávat jen na ostré ingredience, třeba maso s kostmi, které by mohly sáček propíchnout.

Zkusit můžete i ovoce. Třeba podle ajurvédských pravidel by každé ovoce mělo být alespoň krátce tepelně upravené, a tak pár minut povařené hrušky, meruňky nebo jablka ve vakuu zpestří vaši ranní kaši.

Zdroje: Autorský text, Kondice 24/2

Autorka: Michaela Švestková Červená