KRÁL KAREL III. A PRINCEZNA KATE

Britská média se staví ke zdraví členů královské rodiny s respektem

Britská princezna z Walesu Catherine, manželka korunního prince Williama, před necelými dvěma měsíci ve videovzkazu oznámila, že se začala léčit s rakovinou. Stalo se tak po mnoha týdnech, kdy se o jejím zdravotním stavu různě spekulovalo poté, co absolvovala úspěšnou operaci břicha. „Pooperační testy nicméně ukázaly přítomnost rakoviny. Můj lékařský tým mi proto doporučil, abych podstoupila preventivní chemoterapii, a momentálně jsem v počáteční fázi této léčby,“ sdělila na videu. Rakovinou trpí i král Karel III., kterému letos zhoubný nádor diagnostikovali v nemocnici, kde se léčil kvůli problémům se zvětšenou prostatou.

„Jeho Jasnost se nyní podrobí léčbě a bude pravidelně absolvovat jednotlivé procedury, což je záležitost několika měsíců,“ bylo uvedeno v únorovém prohlášení, kde dále stálo, že panovník je vděčný lékařskému týmu za včasnou diagnózu a okamžitou intervenci. Ohledně účinnosti léčby je optimista. Panovník si přál, uvedl Buckinghamský palác, se svou diagnózou seznámit veřejnost také proto, aby lidé lépe chápali nutnost pomáhat nemocným s rakovinou, jejichž počet na celém světe stoupá. Nové informace nepřibývají, britská média i veřejnost netrpělivě čekají na další oficiální vyjádření. Také bulvár přistupuje ke zveřejněným informacím s maximálním respektem. To je ostatně nepsaná tradice, protože podobně se média držela zpátky i v případě onemocnění bývalé královny Alžběty II. a dalších členů královské rodiny.

Vyléčili se

Připomeňme několik populárních osobností, které se úspěšně léčily se zhoubnou nemocí.

Kylie Minogue

Australské zpěvačce objevili rakovinu prsu v roce 2005. Zrušila plánované turné, aby mohla podstoupit operaci, chemoterapie a další léčbu. O šest let později obdržela čestný doktorát na britské univerzitě Anglia Ruskin v hrabství Essex za osvětu v prevenci a léčbě rakoviny prsu.

Ben Stiller

Americkému herci v roce 2014 diagnostikovali rakovinu prostaty. Jelikož šlo o agresivní formu, nechal si předstojnou žlázu odstranit. Dodnes upozorňuje na důležitost prevence a tvrdí: „Testy PSA mi zachránily život!“

Martina Navrátilová

Bývalé vynikající tenistce lékaři v roce 2022 diagnostikovali rakovinu hrtanu prvního stupně, a navíc se dozvěděla, že se jí vrátilo nádorové onemocnění prsu, s nímž se úspěšně léčila již před lety. Loni v létě oznámila, že svůj boj úspěšně zvládla.

Hugh Jackman

Australský herec, režisér a scenárista se už šestkrát léčil s rakovinou kůže. Loni potěšil své fanoušky zprávou, že kontrolní vyšetření dopadla dobře. Bez opalovacího krému prý dnes herec nedá ani krok.

Zdroje: Květy 14/2024, https://www.healthline.com/health-news/kate-middleton-cancer-diagnosis https://www.bbc.com/news/health-68203457