Rakovina plic je zabiják číslo jedna. Ročně na ni zemře přes 5000 lidí, to je více než na rakovinu slinivky nebo rakovinu tlustého střeva. U mužů je dokonce karcinom plic onemocněním s nejvyšší mortalitou.

Chcete vidět vnoučata vyrůstat? Jděte k lékaři

Co stojí za takovými čísli? Muži více kouří, i když ženy je zdatně dohánějí. Z menší části může rakovinou plic onemocnět i nekuřák, pokud k tomu má genetické dispozice. Ale největším problémem je, že lidé nemocní rakovinou plic chodí k lékaři pozdě. Pokud se nemoc rozjede do III. Nebo IV. Stadia, vyhlídky jsou smutné. Vyléčí se mezi 10 a 15 prcenty pacientů. Oproti zachycení nemoci v I. Stadiu, kdy je šance na návrat do normálního života 60 až 80 procent.

Asi nejhorší, co si člověk může říct je: „Co bych chodil k doktorovi, ještě mi tam něco najde.“ Tím si může zkrátit život o desítky let, úplně zbytečně. Zejména v dnešní době, kdy všechny screeningové testy hradí pojišťovna. Už při příznacích, kdy se člověk začíná náhle zadýchávat nebo má chronický kašel, by měl zajít ke svému obvodnímu lékaři. A i když jste fit, ale je vám přes 55 a kouříte, měli byste absolvovat to samé. Lepší si vytrpět čekání po doktorech než se nedožít vnoučat. Praktický lékař vás pak pošle k plicnímu specialistovi, a ten je po prohlídce odesílá na akreditovaná radiologická pracoviště k vyšetření nízkodávkovým CT. Pokud objeví podezřelý nález, následují další vyšetření a ideálně porada.

„Ačkoliv máme v komplexních onkologických centrech řadu nových léků, které významně napomáhají v terapii pacientů s plicními karcinomy, je pořád klíčové, aby se lidé dostali ke správné léčbě včas. Zbytečná prodleva může pro nemocného znamenat, že se z vyléčitelného – časného stadia – dostane do stavu, kdy už operace není možná. Tito pacienti pak mají významně nižší šanci na dlouhodobé přežití,“ říká doc. MUDr. Martin Svatoň, Ph.D., přednosta Kliniky pneumologie a ftizeologie FN Plzeň.

Zdroj: Youtube

Z počátku to nebolí

Rakovina plic nebolí, postupuje tiše, a když pacient zjistí, že se v jeho těle děje něco nekalého, bývá už obvykle „pozdě“. Pokud se dostanete k lékaři včas, vězte, že dneska už umí doslova zázraky. Lékaři nově nabízí kromě chemoterapie tzv. imunoterapii. Výrazně tak zvýší pravděpodobnost, že se tumor znovu neobjeví. „Tato léčba vede dokonce k tomu, že se přibližně u 30 % nemocných najde při operaci místo nádoru už jen vazivová tkáň,“ doplňuje doc. Svatoň. A lékaři věří, že se díky novým lékům i léčebným postupům podaří úmrtí na rakovinu plic snižovat. Ale ve výsledku to bude vždy záležet na daném člověku, jestli je ochotný podstoupit preventivní vyšetření.

K tomu byl vytvořený „Program časného záchytu karcinomu plic.“ Informace o něm vám řekne obvodní nebo plicní lékař. Je s podivem, že polovina rizikových jedinců (dlouhodobí nebo silní kuřáci) se odmítají do programu zapojit a zbytečně riskují. Včasné zachycení rakoviny plic zachránilo život například Iloně Mančíkové (46) z Prahy.

Diagnóza pro mě byla šok

„Začala jsem se zadýchávat, a protože jsem aktivně sportovala, bylo mi to divné a vyhledala jsem pro jistotu lékaře,“ vzpomíná Ilona. Diagnóza pro ni byla šok. „Nejprve jsem se ptala, proč zrovna já, ale pak jsem začala věřit, že to zvládnu. Měla jsem totiž štěstí, že lékaři objevili nádor ve stadiu, kdy se dal operativně odstranit,“ popisuje Ilona.

Podstoupila proto na podzim 2021 operaci, kdy jí odstranili část plíce, kde se nádor nacházel (lobektomie). Nyní je Ilona třetím rokem v remisi, dochází na pravidelné kontroly k pneumologovi a onkologovi. Dvakrát ročně absolvuje kontrolní CT plic a jednou za rok spirometrii.

„Nyní se cítím fyzicky i psychicky skvěle. Jediný moment, kdy mi tělo připomene, že jsem zákrok podstoupila, je zadýchání při fyzické zátěži, sportu nebo rychlejší chůzi do schodů,“ doplňuje Ilona. „To mě ale nutí stále na sobě pracovat, pravidelně se hýbat, a cvičit dech,“ dodává Ilona.

Zdroj: Redakce