Bohužel snad neexistuje člověka, který by nepříjemný průjem neznal osobně. Zpravidla se objevuje v tu nejhorší možnou chvíli, provází ho bolestivé křeče nebo zvracení a tělo tím silně trpí. Velmi rychle se průjmem dehydratuje a ztrácí cenné elektrolyty. Je tedy důležité zaměřit se na to, abychom se s průjmem co nejrychleji vypořádali a v případě nutnosti navštívili lékaře. Co se může při průjmu jíst, jakému jídlu se vyvarovat a jak na průjem u dětí?

Jako průjem je označována častá neformovaná řídká stolice, která přichází více než 3x denně. Doprovázena bývá bolestmi břicha, nevolností nebo zvracením. Pokud je průjem akutní, obvykle ustane do týdne, maximálně do čtrnácti dnů. Když trvá průjem déle než 14 dní, jedná se o průjem chronický. V takovém případě je nutné navštívit urychleně lékaře a jakékoliv samoléčbě se vyhnout. 

Co jíst při průjmu a zvracení?

Vzhledem k tomu, že nebezpečí průjmu spočívá ve ztrátě vody a elektrolytů, je důležité se při něm zaměřit hlavně na stravu a pitný režim. 

První den průjmu je nejlepší se jídla vyvarovat úplně a doplňovat pouze zvýšené množství tekutin po lžičkách. Nejlepší je čistá voda, jemně perlivá neochucená voda, černý čaj nebo rehydratační nápoje. 

Od druhého dne je dobré zařadit potraviny, které absorbují přebytečnou vodu v žaludku ale zároveň jsou jemné a lehké na trávení. Dobré je zařadit rýži, banány, jablečnou přesnídávku nebo bílé pečivo, například toast. 

Colu a brambůrky nikoliv

,,Doktor mi jednou na průjem a nevolnost doporučil colu po lžičkách a slané brambůrky.” Takovým radám raději nevěřte, mohou být až nebezpečné. Při průjmu je zásadní vyvarovat se mastným a tučným jídlům, které by mohly žaludek akorát podráždit. Brambůrky jsou mastné a slané, to při průjmu a zvracení nepomůže. Po colových nápojích navíc děti mohou zvracet ještě víc.

Průjem z antibiotik nebo menstruace

Častou příčinou průjmu může být také medikace, například antibiotika, nebo menstruační problémy spojené se stahováním dělohy.

Pokud se setkáváte s průjmem způsobeným antibiotiky, je důležité obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. Doporučují se fermentované potraviny jako jogurty s živými kulturami nebo kefíry, které mohou pomoci. Kromě toho mohou být užitečné i probiotické doplňky stravy, ale vždy po konzultaci s lékařem.

Co můžu jíst při průjmu?

Při průjmu je důležité přijímat lehce stravitelné potraviny, které nezatěžují trávicí systém. Kromě již zmíněné rýže, banánů, jablečné přesnídávky a bílého pečiva, můžete zařadit také pečené brambory bez slupky nebo dušenou mrkev, které jsou šetrné k žaludku a pomáhají absorbovat přebytečnou vodu.

Co jíst při průjmu u dětí?

Při průjmu u dětí je zvláště důležitá opatrnost a rychlá reakce na dehydrataci. V první řadě se zaměřte na doplňování tekutin a elektrolytů pomocí rehydratačních roztoků. Pokud dítě začne přijímat pevnou stravu, volte stejné jemné potraviny jako u dospělých. Vyhněte se soli a koření.

Cestovatelský průjem

Cestování do zahraničí, zejména do míst s odlišnými hygienickými standardy, může zvýšit riziko průjmu. Určitě jste slyšeli například o takzvaném Bali Belly nebo Faraonově pomstě. Co jíst při průjmu v Egyptě? Doporučuje se konzumace balených nebo bezpečně ošetřených potravin a vyhýbání se potravinám a nápojům s vysokým rizikem kontaminace, jako jsou syrové mořské plody nebo nebalená voda. Dávejte si pozor i na kopečkovou zmrzlinu a led!

Kdy navštívit lékaře?

Pokud trvá průjem déle než několik dní, je nutné navštívit lékaře, aby nedošlo k úplné dehydrataci. Také pokud jsou křeče nezvykle bolestivé nebo pokud se barva stolice vymyká normálu nebo obsahuje stolici, vždy se okamžitě obraťte na odborníka. Ten pomůže stanovit správnou diagnózu a předepíše vhodnou léčbu.

Zdroje: https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-022-12515-3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448082/