Když jsem se Moniky zeptala, co jí vadí nejvíc, řekla mi, že přítelovo přemlouvání. Nedostatek spánku vem čert, ta půlhodinka už ji nevytrhne; ji ovšem vytáčí, jak málo ji Kamil respektuje. Nerada ho odmítá tvrdým „ne“, a tak se v tu chvíli spíš lehce odtahuje nebo řekne, že bude kvůli němu další den unavená.

   Nerespektující chování ze strany partnera je jedním z tisíce důvodů, proč ženy ztrácejí zájem o sex ve vztahu. Níže zmíním pět nejčastějších a navrhnu řešení každého z nich:

1. Sexuální neuspokojení

   Proč bychom měly mít zájem o špatný sex? Sexuální výchova v Česku (koneckonců i v jiných zemích) je ovšem tak tristní, že se za vlastní sexualitu hned v dospívání začneme stydět a vlečeme si to s sebou dále do dospělosti. Není divu, že o něčem tak tabuizovaném nemáme zrovna dvakrát chuť s partnerem mluvit. Vlastně s kýmkoliv. Zároveň máme všichni v hlavě zakořeněné jakési „normy“, představy, jak by sex měl vypadat. Hlavní chod je průnik penisu do vagíny a konec přichází, když dojde k ejakulaci muže. Výsledkem je, že celá čtvrtina žen nemá při sexu nikdy orgasmus.*

   Co s tím? Začít upřednostňovat vlastní potěšení. Objevovat, co se vám líbí, jak jste vzrušivá, co v sexu potřebujete. Začněte komunikovat a kupte si vibrátor.

2. Stereotyp

   Tento bod v postatě souvisí s předchozím, jenže zde nemusí být problém v komunikaci – možná ani nevíte, co vám chybí, možná i ten orgasmus máte, ale prostě už vás to tolik nebaví. Pochopitelně je přirozené, že nejžhavější sex je na začátku vztahu a postupně se vám rozbouřené hladiny hormonů zase zklidní, není ovšem od věci čas od času zamíchat kartami.

   Co s tím? Pravidelně si s partnerem plánujte rande, i když spolu dávno bydlíte (právě proto!) – doma v teplákách se vášeň bude rozdmýchávat poněkud hůř. Vyrazte do baru nebo na procházku, povídejte si, flirtujte spolu, líbejte se, buďte hraví… Zahoďte stud, na rovinu si sdělte své nejtajnější sexuální fantazie a vytvořte společný seznam věcí, které byste oba chtěli vyzkoušet. Takový seznam může obsahovat cokoli od šlehačky při orálním sexu přes kostýmy až po svazování. No a pak se samozřejmě pusťte do akce!

3. Nejistoty ohledně vzhledu

   Tohle zná skoro každý a ženy obzvlášť: místo abyste si užila báječný sex v poloze na koníčka, myslíte na to, jestli partnerovi nepřijde nechutný váš špek na břiše, jizva po porodu nebo strie na stehnech. Pak se hádáte, jestli bude zhasnuto, nebo rozsvíceno, a je po romantice. O světlo tu zrovna nejde, tam se dá udělat nějaký kompromis, jenže co s vašimi vtíravými myšlenkami?

   Asi vám nemusím říkat, že kdybyste se partnerovi nelíbila, nebyl by s vámi v posteli. To víte, ale není to nic platné. Je v podstatě logické, že většina z nás není spokojena se svým tělem – od dětství jsme svědky neustálého hodnocení žen na základě vzhledu, kdežto muži bývají hodnocení spíše za své činy a úspěchy. Sebevědomí a sebeláska jsou věcí tréninku. Když na nich budete pracovat, pomalu, ale jistě si začnete více věřit. Zkuste třeba pravidelné focení sebe sama v sexy prádle nebo masturbaci před zrcadlem.

4. Nedostatek pozornosti od partnera

   „Tak chce vůbec se mnou spát?“ říká si mnoho žen ve vztahu, kde muž raději hraje online hry nebo sleduje televizi, hned co přijde z práce. Sexuální touha je významně posilována očividnou touhou toho druhého. Takže pokud nevidíme známky toho, že po nás partner touží, nemáme pak na sex dvakrát chuť ani my.

   Co s tím? Zatímco na začátku byl váš partner možná v sexu velmi spontánní (stačilo, aby vás spatřil v noční košilce, oči mu zasvítily a vrhnul se na vás), dnes možná potřebuje více erotické stimulace. Partnerská touha se dá dobře posilovat již výše zmíněnými společnými aktivitami, při nichž nabouráte stereotypní sezení doma na gauči a popovídáte si bez technologií (pokud tedy nebudete u večeře civět do telefonu). Pokud máte pocit nedostatku partnerovy pozornosti obecně, nejlepší bude mu to prostě říct. Ne jako výčitku, ale jako vyjádření svého pocitu. A také vyjádření konkrétního přání, například jeden společně strávený večer v týdnu mimo domov.

5. Mateřství

   Ženy, které se stanou matkami, se velice často cítí nepochopené a osamělé, což nepůsobí zrovna jako afrodiziakum. Pokud jsou doma s dětmi, zatímco muž chodí do práce, pracují také, jenže s tím rozdílem, že jejich směna nikdy nekončí. Když partner přijde domů, svalí se na gauč a otevře si pivo, zatímco matka jeho dětí už hodinu potřebuje na velkou, jenže to jaksi nejde, protože malému zrovna rostou zoubky a při sebemenším pokusu o odnětí z náruče spustí šílený řev. Je pochopitelné, že spokojený není nikdo. On je unavený z práce, ona taky. Vlastně se navzájem nemají šanci pochopit, pokud otec netráví pravidelně čas s dětmi o samotě.

   Co s tím? Každá matka potřebuje pro své psychické zdraví čas pro sebe. Ideálně každý den nebo aspoň pár hodin týdně, kdy si může vyrazit s kamarádkami nebo na masáž nebo se prostě jen vyspat. A když se může v životě i nadále realizovat. Nejlepší je, když s dětmi tráví čas právě jejich otec, protože jen tak dokáže alespoň zčásti pochopit, co zažívá jeho partnerka. Spokojená matka, spokojené dítě, říká se. A je to pravda. Pokud jste matka, zjistěte, co potřebujete, a jděte si za tím. Pokud budete spokojená v životě obecně, vrátí se vám kromě úsměvu na tváři i sexuální touha.

 Zdroj: @hrackypodlekacky

*výsledky mého instagramového průzkumu, do kterého se zapojilo cca 1000 respondentek.