Vysoké letní teploty nejsou pro řadu z nás příliš vítané. Nahrávají zejména střevním problémům. A podmínkou vůbec nemusí být návštěva exotické destinace, kde jsou průjmy a jiné potíže pro Evropana prakticky sázkou na jistotu. Zkuste letošní léto strávit s probiotiky. Nasaďte je s předstihem a užívejte pravidelně klidně až do poloviny září. V čem vám pomohou?

1.     Podpoří správnou činnost trávicího systému

Dovolená, cestování, grilovačky a večerní posezení v zahradních restauracích – to všechno ztělesňuje léto a spolu s ním taky specifický stravovací režim, který může a nemusí prospívat vašemu zažívání. Probiotika napomáhají udržení správné rovnováhy střevní mikroflóry a pomáhají řešit nejrůznější nepříjemné stavy, jako je nadýmání či průjmy. Umožní vám užívat si léta plnými doušky.

2.     Posílí imunitu

Ačkoliv se to nezdá, imunitní systém může dostat v létě pořádně zabrat. Stačí náročnější aktivní dovolená, skutečnost, že se tělo vyrovnává s časovým posunem atd. V takových chvílích jsou na organismus kladeny mnohem vyšší nároky a je třeba imunitní systém posílit. Třeba právě užíváním probiotik, která podporují produkci protilátek a celkově činnost obranných mechanismů, snižují riziko infekcí, a vy tak můžete strávit léto podle svých představ.

3.     Zlepší vstřebávání živin

Když je střevní mikroflóra vyvážená a plně funkční, tělo může ze stravy vstřebávat optimální množství živin. V tomto směru vám probiotika mohou být opravdu prospěšná, a jejich účinek ocení podle odborníků dokonce i lidé trpící syndromem dráždivého tračníku. Zlepšení stavu bylo v rámci studií sledováno už po šesti týdnech užívání probiotik.

4.     Příznivě ovlivní stav pleti

Naše kůže dostává v létě často zabrat. Ostré sluneční paprsky jí nesvědčí, kdo se více potí, určitě ví své o řadě kožních problémů, které se pojí s teplým letním počasím. Pak vás určitě potěší zpráva, že probiotika posílí přirozenou ochrannou bariéru kůže, stimulují produkci kolagenu a chrání pleť před působením škodlivých volných radikálů, jsou dokonce považována za účinnou ochranu před tzv. photoagingem (předčasným stárnutím pleti způsobeným škodlivým UV zářením).  

5.     Zmírní projevy sezonních alergií

Řada studií prokázala, že pokud ve střevech získají nadvládu škodlivé bakterie, dojde současně i ke zhoršení projevů sezonních alergií (senná rýma, kýchání, ucpaný, nos, kožní vyrážky atd.) Probiotika zajistí, aby vašim střevům kralovaly bakterie užitečné, a tím pádem se můžete těšit i na výraznou redukci alergických symptomů. Jen nezapomeňte nasadit probiotika včas, výraznější efekt mají po cca 12 týdnech užívání.

Zdroj: Youtube

6.     Zvýší kvalitu spánku

Horké letní noci mají na svědomí přerušovaný spánek o nedostatečné kvalitě. Ne každý má možnost spát v klimatizované ložnici, a tak nám tropické dny někdy dávají pěkně zabrat. Jestliže ovšem zdraví svých střev podpoříte pravidelným užíváním probiotik, odvděčí se vám trávicí systém dostatečnou produkcí melatoninu – hormonu zajišťujícího kvalitní spánek.

7.     Zlepší náladu

Řada odborníků odvážně označuje střeva za náš „druhý mozek“, poukazují na to, že mezi mozkem a trávicím systémem jsou neustále přenášeny nějaké signály, oba orgány reagují na činnost neurotransmiterů a není tedy divu, že se případné střevní problémy negativně odrazí i na psychice. A naopak – fungující trávení je jedním ze základních předpokladů pro pohodu a dobrou náladu.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10368241/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10122169/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9818925/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9677255/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8064452/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6445894/