Pokud jde o zdraví trávicího traktu, možná jste už slyšeli o "probiotikách" a "prebiotikách". Obojí je důležité pro podporu zdravého trávení - zejména mikroorganismů žijících ve střevech, známých také jako mikrobiom.
Zjednodušeně řečeno, probiotika jsou "dobré" bakterie, které udržují vaše tělo zdravé, a prebiotika jsou potraviny, které podporují jejich růst. Je to strava, pro tyto hodné bakterie. Když budete jíst potraviny, kde je vláknina, probiotické kultury se budou množit dál a vaše trávení bude v pořádku.
Když bude váš jídelníček tvořit pizza, hranolky, bílé pečivo nebo uzeniny, tak tyto hodné bakterie vyhladovíte až zemřou. Někdy se pak snaží pomoci tím, že se živí výstelkou střeva, když už není zbytí a vzniká tak syndrom propustného střeva.
Mikrobiom je druhý mozek
Vašemu trávicímu traktu se vlastně také říká váš "druhý" mozek. Je to proto, že se jedná o složitý systém, který vysílá a přijímá různé druhy informací do vašeho mozku i z něj zpět. Ve střevech se nachází řada receptorů, které shromažďují informace o podmínkách ve vašem trávicím traktu. Ty vysílají signály do mozku, který je využívá k řízení trávicích funkcí.
Signály však putují i opačným směrem, což jste pravděpodobně zažili v podobě "střevní reakce". Například když cítíte stres nebo úzkost, mozek vyšle signál do střev a vy najednou cítíte, jak se vám obrací žaludek.
„Z tohoto důvodu je důležité podporovat růst 'dobrých' bakterií ve střevech. Mikrobiom je celý ekosystém tvořený biliony různorodých organismů, včetně bakterií, hub a virů. Mohou vážit od přibližně jednoho do necelých tří kilogramů a mají zásadní vliv na vaše fyzické zdraví. Mohou dokonce ovlivňovat vaši náladu," upozorňuje Susan Bowerman, ředitelka oddělení pro vzdělávání v oblasti výživy.
Proč prebiotika?
Prebiotika jsou obecně sloučeniny obsažené v mnoha potravinách s vysokým obsahem vlákniny, které přijímáte. Zatímco lidé nemají schopnost rozkládat některé sacharidy nebo vlákninu, jako je ovoce, zelenina, fazole nebo celá zrna, mikrobi ve střevech je přežvýkají -je to proces známý jako fermentace.
Prebiotika ve skutečnosti stimulují růst a aktivitu "dobrých" bakterií v trávicím traktu a pomáhají zlepšovat zdraví.
"Prebiotika slouží jako potrava pro probiotika, ale mohou potenciálně ovlivňovat i další orgány a systémy v těle. Rozpustná vláknina nejen pomáhá zasytit, ale také zpomaluje vstřebávání cukru do krve, čímž pomáhá udržovat rovnoměrnou hladinu cukru v krvi po celý den u zdravých jedinců. Stejná vláknina může také pomoci udržet hladinu cholesterolu v krvi ve stanoveném rozmezí," připomíná Susan Bowerman výhody prebiotik.
Kde najdete probiotika?
Prebiotická vláknina se nachází především v rostlinných potravinách, jako jsou banány, cibule, česnek, pórek, chřest, artyčoky, rajčata, švestky, jablka, ořechy, sója a celozrnné výrobky. Namísto soustředění se na krátký seznam ovoce a zeleniny je však vhodné konzumovat širokou škálu zeleniny, ovoce, fazolí a celozrnných obilovin, abyste využili mnoha výživových výhod, které poskytují.
Proč probiotika?
Jedná se o "dobré" bakterie (jinak známé jako "živé kultury"), které můžete přijímat z potravin nebo doplňků stravy. Probiotika jsou stejné bakterie, které se nacházejí ve vašich střevech. Užívání probiotik pomáhá udržovat rovnováhu v množství různých typů bakterií ve střevech, což následně podporuje zdraví střev.
Probiotika se nacházejí v mnoha fermentovaných potravinách. Kvašení je přirozený proces, při kterém bakterie přeměňují cukry a další sacharidy v potravinách na kyseliny.
"Ve střevech žije mnoho různých mikrobů a zdraví střev závisí na dobré rovnováze mezi nimi. Typická strava plná cukru a vysoce zpracovaných potravin pouze podporuje růst určitých bakterií, což může vést k zažívacím problémům - často v podobě nadýmání nebo nepravidelné stolice," říká Susan Bowerma.
Ačkoli jsou přínosy probiotik pro funkci trávicího traktu dobře zdokumentovány, seznam jejich dalších zdravotních benefitů se na základě vědeckých důkazů rozrůstá. Kromě prospěšnosti pro zdraví střev probiotika také zlepšují imunitní reakci organismu, snižují hladinu cholesterolu v krvi a mohou hrát roli v prevenci rakoviny. Poznatky také naznačují, že probiotika mohou pomáhat kontrolovat krevní tlak a mohou mít také pozitivní vliv na náladu.
Kde najdete probiotika?
Pro mnoho lidí jsou nejčastějším zdrojem probiotik fermentované mléčné výrobky, jako jsou jogurty, kefíry a některé zrající sýry. Lactobacillus acidophilus je skutečně jedním z nejběžnějších kmenů probiotických bakterií, které se vyskytují ve střevech; najdete ho například v jogurtu.
Probiotika jsou také obsažena v kvašené zelenině (okurky, kimči, olivy nebo kysané zelí - nesmí se však vařit), kvašených sójových výrobcích (miso a tempeh), kultivovaných nemléčných jogurtech (na etiketě hledejte "živé aktivní kultury"), fermentovaných čajích a dalších potravinách, do kterých byla přidána probiotika, jako jsou cereálie nebo proteinové tyčinky.