Migréna je středně až silně intenzivní bolest hlavy. Pacienti ji popisují jako pulzující, často z počátku jen v jedné polovině hlavy, doprovázená bývá pocitem na zvracení nebo zvracením. Člověku s migrénou také vadí světlo, hluk, pachy a bolest zhoršuje jakákoliv fyzická aktivita.

 

Jak nejlépe migrénu léčit

V polovině letošního září informoval server BBC o výsledcích nové velké studie, která naznačila, že skupina léků zvaných triptany, je nejúčinnějším lékem pro dospělé trpící akutními migrénami. Studie vedené Oxfordskou univerzitou se zúčastnilo více než 89 000 lidí.

Srovnávala účinnost 17 různých perorálních, tedy ústy polykaných léků běžně používaných k léčbě migrény. Výsledky studie nedávno zveřejnil prestižní odborný časopis The British Medical Journal. https://www.bmj.com/content/386/bmj-2024-080107

 

Je to přeci jen bolest hlavy

Aby bylo možné nemoc správně léčit, musí být rozpoznána. Teprve po dobré diagnóze neurolog předepíše potřebné účinné léky. A tady začíná problém. Ačkoliv je migréna už známou nemocí, pacienti se u nás i dnes stále setkávají s odsuzováním, nepochopením, a to občas i ze strany zdravotníků. „Je to jen bolest hlavy,“ slýchávají.

 

Dlouhá cesta k diagnóze

Drtivá většina lidí s migrénou kvůli tomu nemoc tají, protože se bojí výsměchu. Vyplývá to z nedávného průzkumu Migréna versus stigma pacientské organizace Migréna-help https://www.migrena-help.cz/pruzkum/, kterého se zúčastnilo více než 500 respondentů. 

Leckdy se proto stává, že na konečnou diagnózu čekají pacienti s migrénou často léta, u čtvrtiny z nich navíc trvá i přes pět let, než je u nich nasazena první léčba. Problémem je často i fakt, že se lidé za své bolesti stydí. Až 32 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že z těchto důvodů lékařskou pomoc dlouho odkládalo.

 

Migréna test je zdarma

Lidé potýkající se s dlouhodobými bolestmi hlavy nyní mohou používat nový nástroj, který jim pomůže s diagnostikou migrény. Sebediagnostický dotazník nazvaný Migréna test vyvinula ve spolupráci s lékaři pacientská organizace Migréna-help. Je zdarma dostupný na webu Migrena-help.cz. https://www.migrena-help.cz/.

 

Pro sebediagnostiku slouží 12 otázek

Dotazník pomocí sady 12 otázek identifikuje migrénu. Toto jsou příklady otázek, na něž lidé odpovídají:

● Bývá vaše bolest hlavy jednostranná?

● Trvají vaše bolesti obvykle hodiny až dny?

● Trpíte obvykle nevolností, když vás bolí hlava?

● Obtěžuje vás světlo, pachy, hluk, když vás bolí hlava?

● Cítíte se před samotnou bolestí nebo i při ní podrážděně?

 

Poradna pro bolavé hlavy

Pacientská organizace Migréna-help poskytuje lidem také poradnu lékařů. „Často se v rámci poradny setkáváme s pacienty, kteří nikdy nebyli u neurologa a s nikým bolesti hlavy dosud neřešili. Jindy se setkáváme s pacienty, kteří jsou sice sledováni u neurologa, ale s migrénou se i přesto trápí a neví, že jim může být poskytnuta i specifická léčba jako například  léčba biologická,“ vysvětluje MUDr. Lubica Joppeková, specialistka na migrénu z Centra bolesti hlavy v Brně a lékařka poradny Migréna-help.

 

S čím dokáže pomoci lékařská poradna Migréna-help?

Lidé s migrénou se mohou zeptat na všechno, co je v souvislosti s migrénou a bolestí hlavy trápí. Zeptat se mohou online a zdarma, a to formou psaného dotazu, nebo si zarezervovat online konzultaci přes videohovor. V poradně s nimi přímo komunikují specialistky na migrénu z Center pro bolest hlavy.

● Mám migrénu, nebo trpím jinou bolestí hlavy?

● Jaká vyšetření mě čekají?

● K jakému odborníkovi mám s migrénou jít?

● Jaká léčba je pro mě vhodná?

● Existuje něco nového, když mi doposud nic nepomáhalo?

● Jak se dostanu k odborníkům do specializovaného centra?

 

Zdroje:

Tisková zpráva organizace Migréna-Help

https://www.migrena-help.cz/pruzkum/

https://www.migrena-help.cz/

https://www.bbc.com/news/articles/c5y3xw5yn85o