Pokud sháníte přípravek, který by pomohl s prevencí, odpuzováním a usmrcováním klíšťat, která se nemohou dočkat, až budou parazitovat na vašem psovi, na trhu existuje široký výběr od spot-on přípravků po psí šampony. Pojďme se podívat na všechny druhy ochrany proti klíšťatům pro psy, jak fungují a na co si dát pozor. 

Spot-on kapky

Spot-on přípravky jsou tekuté roztoky aplikované přímo na kůži psa, obvykle mezi lopatky pod srst na kůži, kam si pes nedosáhne jazykem a nemůže si tak přípravek slízat. Tyto přípravky se rychle vstřebávají a poskytují ochranu po dobu i několika týdnů. Antiparazitní spot-on pipety jsou velice jednoduchou variantou a jejich účinek má široký záběr – odpuzuje nejen klíšťata, ale také například blechy nebo jiné parazity. Spot-on pipety se dají pořídit i v klasickém zverimexu, vždy je ovšem lepší jejich používání zkonzultovat se zvěrolékařem, někteří psi mohou být náchylní například na alergie a používání spot-on přípravků pro ně nemusí být ideální. 

Šampony, pudry a spreje

Tuto variantu veterináři příliš nedoporučují a hodí se spíše pro psy, kteří chodí do přírody jen sporadicky. To znamená, že pokud například pes žije ve městě, kde k němu klíšťata příliš přístup nemají, ale plánujete s ním vyrazit na procházku do vysoké trávy nebo do lesa či křovin, psa umyjete šamponem nebo postříkáte sprejem. Velkou nevýhodou je ovšem zápach přípravku, který je nadále v srsti cítit, a zároveň krátká doba fungování šamponu. Zápach může smrdět nejen vám, ale i vašemu psovi, který zároveň může dostat na přípravek alergickou reakci nebo ho nesnášet dobře. Znovu tedy jakékoliv použití antiparazitních šamponů nebo sprejů projednejte raději s veterinářem. 

Obojky proti klíšťatům

Obojky proti klíšťatům jsou asi nejpopulárnějším způsobem, jak čtyřnohé mazlíčky chránit proti klíšťatům. Jejich výhodou je poměr cena/výkon, respektive cena a doba trvání účinků obojku. Ta může být i půl roku dlouhá. 

Mnoho chovatelů však s obojkem proti klíšťatům nemá dobré zkušenosti. Nejen proto, že by obojek psa mohl dráždit, vzbuzovat v něm neklid a svědění, ale také proto, že ho pes musí pro správné fungování nosit nepřetržitě. To může být zvlášť nepříjemné pro psy, kteří většinu času tráví doma. Obojky proti klíšťatům na druhou stranu pořídíte v jakýchkoliv chovatelských potřebách a jsou poměrně cenově dostupné. Jako vždy však platí, že je dobré správnou antiparazitní ochranu pro vašeho psa prodiskutovat s veterinářem. 

Tablety

Dle mnoha chovatelů jsou tablety zatím nejefektivnějším způsobem ochrany proti klíšťatům. Jedná se o poměrně nový způsob ochrany, který je na trhu pouze pár let. Tablety se pejskům podávají ústně, nemusíte se však bát, že byste museli pracně schovávat pilulku do párku nebo šunky, jsou většinou ochucené tak, aby psovi chutnaly a ten je zblajznul klidně jen tak. Velikou výhodou tablet proti klíšťatům je to, že jedna dávka vydrží i několik týdnů, působí na blechy, svrab i jiné parazity. Další pozitivum je určitě to, že psí srst je po dobu užívání tablet bez zápachu, přípravek se nevymývá a nijak psovi nepřekáží. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně novou ochranu proti klíšťatům u psa, neseženete tablety jen tak, je nutné kontaktovat veterináře, který vám pomůže vybrat ideální variantu ochrany vašeho psa proti klíšťatům.

Nezapomeňte na to, že klíště není jen nevzhledné a nepříjemné. Může způsobit vážné zdravotní problémy nejen vašemu psovi, klíště může nakazit i člověka nebo na něj rovnou přeskočit. Proto je důležité, abychom naše čtyřnohé miláčky před těmito i jinými parazity chránili co nejlépe, jak je v našich silách.

Zdroje: https://www.msd-animal-health.com/about-us/featured-stories/the-science-behind-protecting-pets-against-fleas-and-ticks/ https://nymag.com/strategist/article/best-tick-treatment-for-dogs.html https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7419070/