Co patří mezi nejčastější příčiny obezity?

Naši hmotnost určuje rovnováha mezi příjmem kalorií a výdejem energie. Jestliže zkonzumujeme více kalorií, než spálíme, přibíráme na váze. Tělo totiž nadbytečnou energii ukládá ve formě tuku. Mezi nejčastější příčiny obezity tedy patří přejídání a fyzická neaktivita.

Další faktory, které jsou příčinou obezity

Genetika – pokud jsou jeden nebo oba rodiče obézní, je velká pravděpodobnost, že se i u jejich potomků rozvine obezita. Genetika má také vliv na hormony, které mají podíl na regulaci tuku. Mezi genetické příčiny obezity patří i nedostatek leptinu, což je hormon, který je produkován v tukových buňkách a placentě. Má za úkol kontrolu váhy. Pokud jsou tukové zásoby v těle příliš vysoké, signalizuje mozku, aby člověk jedl méně.

Fyzická nečinnost – s menším pohybem spálí tělo méně méně kalorií.

Strava obsahující vyšší množství jednoduchých sacharidů – sacharidy zvyšují hladinu glukózy v krvi. Tím dochází ke stimulaci inzulínu, který podporuje růst tukové tkáně. Díky tomu dochází k přibývání na váze.

Frekvence stravy – lidé, kteří jedí menší porce, ale častěji, mívají nižší hladinu cholesterolu. Malé porce produkují stabilní hladinu inzulínu.

Užívání některých léků – některé druhy léků bývají spojovány s nadváhou. Jedná se například o antidepresiva, některé hormonální přípravky, některé léky na diabetes, kortikosteroidy, některá antihistaminika nebo léky užívané na vysoký krevní tlak.

Psychologické faktory – u některých lidí mají emoce vliv na stravovací návyky. Nadměrné jedení se objevuje při smutku, stresu nebo hněvu.

Hormony – ženy mívají tendence přibývat na váze v období menopauzy nebo v těhotenství. Někdy také v případě užívání perorální antikoncepce.

Fyzická aktivita a obezita

Lidé, kteří jsou méně aktivní, přibírají na váze více, než ti, kdo mají dostatek fyzické aktivity. Nadváhou trpí i lidé, kteří mají sedavé zaměstnání. Fyzická aktivita a cvičení pomáhají spalovat kalorie. Množství spálených kalorií závisí na typu, trvání a intenzitě aktivity. Cvičení, jako eliminace obezity, je však nejúčinnější v kombinaci s dietou. Samotné cvičení bez dietních změn bude mít na váhu omezený vliv, protože člověk musí hodně cvičit, aby shodil 1 kilogram váhy. Pravidelné cvičení je, pro dlouhodobé udržení zdravé hmotnosti, důležitou součástí zdravého životního stylu.

Obezita a strava

Pro udržení zdravé hmotnosti jsou důležitými faktory kvalita výživy a zdravý stravovací vzorec. Do jídelníčku je potřeba zařadit větší množství ovoce a zeleniny, zdravé bílkoviny včetně těch rostlinných (tofu, luštěniny, ořechy, tempeh), celá zrna, zdravé tuky a dostatek tekutin. Věk, pohlaví, velikost těla a úroveň fyzické aktivity nám udávají, kolik jídla denně potřebujeme k dosažení a udržení zdravé hmotnosti.

Jak jíst?

Rozhodně nevynechávejte snídani. Bez snídaně se v poledne objeví hlad, který vede k přejídání. Snídaně může být klidně malá. Během dne si připravujte k jídlu menší porce, ale jezte častěji – 4-5x denně. Jezte pomalu a udělejte si na jídlo dostatek času. Jídla si připravujte doma. Jen taková jsou zárukou zdravého složení. Když jíte, zaměřte na jídlo všechny své smysly. Jen tak si plně vychutnáte to, co jíte.


Zdroje:

Medicine Net, Harvard,