Kdo je to psychopat?

Psychopat je tedy vesměs člověk, který má úplnou nebo téměř úplnou absenci empatie a pocitu viny. Psychopati mají problém s vnímáním situací, ve kterých se nachází, nedovedou si správně interpretovat pocity ostatních a jejich vnímání reality je tak zkreslené, že je pro ně někdy náročné udržovat vztahy a sociální interakce s lidmi ve škole nebo v práci. 

Přestože v médiích jsou psychopati často zobrazováni jako násilní vrazi a tyrani, mnoho z nich se přesto dokáže pohybovat v běžné společnosti a působí dokonce velmi charismaticky. Jejich schopnost přetvařovat se a působit okouzlujícím dojmem jim umožňuje snadno manipulovat s ostatními.

Charismatičtí psychopati často vedou dvojí život

Jedním z nejzajímavějších a důkladně zkoumaných případů psychopatie je případ Dennise Radera, známého jako „BTK" (Bind, Torture, Kill). Jeho přezdívka je tedy doslova „svázat, mučit, zabít”. Rader byl sériový vrah, který zavraždil 10 lidí mezi lety 1974 a 1991. Během svého života dokázal vést až neuvěřitelné kontrastní dvojí život. Na jedné straně byl vzorným otcem, aktivním členem komunity a prezidentem církve. Na straně druhé byl ovšem chladnokrevným vrahem, který tajně mučil a zavraždil 10 lidí. 

Studie podrobně popisuje, jak Rader používal manipulaci a své povrchní kouzlo k tomu, aby si udržel kontrolu nad svým okolím. Byl fascinován vlastním obrazem jako sériového vraha, o čemž svědčí i jeho komunikace s médii, kdy se sám označil za "BTK" a těšil se z pozornosti, kterou mu média věnovala. Jeho chování naznačuje hluboký nedostatek emocí a silnou tendenci k narcismu.

Případ Radera je klasickou ukázkou psychopatie: chybí mu jakýkoliv pocit viny, empatie nebo lítosti za své činy. Jeho potřeba ovládat, manipulovat a způsobovat bolest byla hlavním motorem jeho činů.

Co se děje v hlavě psychopata?

Studie, které zkoumají mozek psychopatů, ukazují na významné rozdíly v oblastech spojených s emocemi a morálním rozhodováním. Limbický systém a především amygdala, která je zodpovědná za zpracování emocí, vykazují sníženou aktivitu. To vysvětluje, proč psychopaté nedokáží cítit strach, vinu nebo empatii. Tyto neurobiologické rozdíly vedou k tomu, že psychopaté necítí žádné morální zábrany při svých činech. Výzkumy taky poukazují na to, že psychopatie může být výsledkem kombinace genetických a environmentálních faktorů, tedy toho, kde a komu se narodí, a toho, kde vyrůstají. 

Zdroj: Youtube

Jak poznáte psychopata?

Psychopatii a psychopatům samotným se v rámci forenzní a soudní psychologie zabýval také zesnulý profesor Radek Ptáček. V rozhovoru pro časopis ČiliChilli v roce 2018 zmínil: „I vy jste nějakého psychopata zaručeně potkali…” Podle Ptáčka psychopati vykazují bezcitnost, manipulativní chování a přesně vědí, co říct, aby vás ranili. Psychopatie je vrozená osobní charakteristika a projevuje se různě. Psychopaty často potkáte v různých vedoucích pozicích, kde využívají své schopnosti k dosažení úspěchu, často nečestnými nebo protizákonnými způsoby. 

Dá se psychopatie léčit?

„Minimální. Psychopatii neumíme léčit. Je to forma poruchy osobnosti, byť není uvedena v diagnostických manuálech, a nemá tedy jasná diagnostická kritéria,” vysvětluje v rozhovoru profesor Ptáček. „Úzkostné osobě můžeme pomáhat nalézat způsoby, jak se s úzkostí vyrovnávat a překonávat ji. Psychopat ale nemá důvod podobné techniky používat, pokud by tím nezískal ještě větší výhodu nebo nedosáhl úspěchu rychleji.” 

Psychopatii tedy sice nelze úplně tak vyléčit, existují ovšem způsoby, jak zmírnit její projevy a také hlavně dopady na psychopatovo okolí. Léčba psychopatie zahrnuje hlavně behaviorální terapie zaměřené na zmírnění antisociálního chování a zlepšení mezilidských vztahů. I když psychopati nemají motivaci ke změně kvůli absenci empatie, některé terapie mohou přispět ke kontrole jejich chování, pokud jsou motivováni například vězením nebo jinými důsledky jejich chování. Zásadní však je spíše minimalizace dopadů jejich jednání na okolí než skutečná změna osobnosti.

Zdroje: https://scholar.smu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1120&context=jour https://radekptacek.cz/media/v-zubech-psychopata/ https://www.irozhovory.cz/portfolio-items/radek-ptacek/ https://therapist.com/disorders/psychopathy/