Překyselení organismu, jinak známé jako acidóza, je přesně to, co si pravděpodobně myslíte. Stav, kdy důsledkem nezdravého životního stylu a přebytku kyselých potravin nahromadí v těle kyseliny a tím se změní přirozené a zdravé pH. To má být mírně alkalické. Pokud podstupujeme příliš moc stresu, málo spíme, pijeme kyselé nápoje a jíme kyselé jídlo, může dojít k překyselení organismu.

Jak se projevuje překyselení žaludku

Překyselení může vést k celé řadě nepříjemných symptomů. Mezi tyto příznaky patří hlavně intenzivní únava. Pokud se ráno probudíte unavenější, než když jste šli spát, nebo pokud po cestě s odpadkovým pytlem máte pocit, jako byste uběhli maraton, může to značit, že je váš organismus překyselený.

Dalším znakem mohou být zažívací potíže, jako je pálení žáhy, nadýmání a nepravidelná stolice.

Překyselený organismus se může projevovat také migrénami a silnými bolestmi hlavy, nebo problémy s kůží. Časté je akné a různé ekzémy. 

Pacienti s překyseleným organismem mohou být náchylnější k zánětům a bolesti zubů, svalů a kloubů.

Jak zjistit překyselení organismu?

Zjistit, zda trpíte překyselením, může být poměrně snadné. Jednou z metod je použití pH testovacích proužků pro analýzu pH vaší moči nebo sliny. Tento jednoduchý test vám může dát okamžitý přehled o vašem acidobazickém stavu. Hodnoty pH nižší než 7 mohou naznačovat kyselé prostředí a potenciální překyselení.

Lakmusový papírek seženete v lékárně a funguje tak, že ho položíte do průhledné sklenice s ranní močí. Po chvíli se papírek zbarví a vy z návodů zjistíte, jak na tom vaše pH je. 

Co pomáhá na překyselení žaludku?

Na překyselení žaludku může pomoci několik opatření. Jako vždy je absolutní základ dostatečně aktivní životní styl a důraz na zdravý jídelníček. Snažte se zařadit spíše alkalické potraviny, jako je ovoce a zelenina. Vyhněte se kyselotvorným potravinám a nápojům - alkoholu, kávě a různým limonádám, džusům a šťávám. 

Stejně důležitá je také dostatečná konzumace pitné čisté vody a kvalitní odpočinek. 

Pokud je to nezbytné, v lékárně seženete antacid na neutralizaci žaludečních kyselin.

Kdy hledat lékaře?

Pokud se vaše symptomy nezlepší navzdory změně životního stylu a stravovacích návyků, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. S odborníkem je také dobré konzultovat jakékoliv zařazení léků na neutralizaci žaludečních šťáv. Lékař může provést podrobnější vyšetření a případně doporučit specifickou léčbu na míru vašim potřebám.

Zdroje:https://www.healthline.com/health/acidosishttps://medlineplus.gov/ency/article/001181.htm