Ne, nesnažíme se zpochybnit roli hořčíku v našem těle. Patří ke zcela klíčovým mikroživinám, podílí se na správném fungování svalové i nervové soustavy, zajišťuje adekvátní hustotu kostí. Odborníci se ovšem shodují na tom, že průměrný člověk je schopný pokrýt nároky na příjem hořčíku prostřednictvím kvalitní a vyvážené stravy. Žádný suplement tedy nepotřebuje. Objevují se ve vašem jídelníčku pravidelně mléčné výrobky, listová zelenina, ořechy, semínka, luštěniny a celozrnné produkty? Jste jinak zdraví a neužíváte pravidelně žádné léky? Pak nejspíš nedostatkem hořčíku netrpíte.

Test z krve jako sázka na jistotu

A kdo chce mít jistotu, může si nechat provést jednoduchý test na hladinu hořčíku z krve. Nabízí ho většina laboratoří a zaplatíte za něj částku kolem 100 Kč.

Kdo by měl o suplementaci uvažovat?

Určitě lidé s chronickými zdravotními problémy jako je:

·       osteoporóza,

·       celiakie, Crohnova choroba a další onemocnění, jejichž projevem je chronický průjem,

·       nedostatečně kompenzovaný diabetes 2. typu.

Dále mají zvýšené nároky na přísun hořčíku:

·       pacienti užívající dlouhodobě některé léky, například diuretika,

·       sportovci a lidé vystavení zvýšenému stresu (fyzickému i psychickému),

·       starší lidé, protože jejichž tělo už není schopno v dostatečné míře vstřebat hořčík obsažený ve stravě. Právě pro ně je přitom tento minerál velmi důležitý, ať už kvůli udržení kostní hmoty, nebo z toho důvodu, že napomáhá snížení krevního tlaku.

Vím, že potřebuji suplement, jaký vybrat?

Etiketu produktů pročtěte opravdu velmi pozorně. Především potřebujete, aby byl hořčík v tzv. chelátové formě, to znamená vázán na další molekulu či látku. Tím vzniká stabilní a dobře vstřebatelná sloučenina. A to je rozhodně třeba. Nikdo přece nechce utrácet peníze za hořčík, kterého je sice v tabletce obsažené dostatečné množství, ale tělo z něj vstřebá třeba jen necelých 10 %. Pro zajímavost například oxid hořečnatý coby nechelátová forma hořčíku má vstřebatelnost jen kolem 5 %. V porovnání s tím se chelátové formy pohybují kolem 80 %.

Mezi jasné, a tím pádem chelátové favority tedy patří:

·       magnezium citrát

S touto formou se setkáte v mnoha produktech a patří k těm dobře využitelným, má přirozený projímavý účinek, což uvítají lidé trpící zácpou.

·       magnezium malát

Další dobře vstřebatelná forma, tentokrát s mírnějším projímavým účinkem. Některé výzkumy dokumentují její pozitivní vliv v rámci terapie fibromyalgie.

·       magnezium laktát

V trávicím traktu se snadno vstřebává a nedráždí tolik žaludek, je ideální volbou pro ty, kteří mají při užívání jiných forem hořčíku problém s nevolností.

·       magnezium glycinát

Výborně vstřebatelná forma využívaná mimo jiné také v terapii úzkostí, depresí či nespavosti. Podle řady odborníků jde o formu, která má jen minimum vedlejších účinků – ne každý uvítá projímavý efekt a nikdo nechce čelit nevolnostem. V tomto ohledu je pak glycinát skutečně dobrou volbou.

Co znamená termín elementární hořčík?

Tahle otázka musela zákonitě padnout, pokud etiketu pročítáte opravdu pečlivě. Dávka tzv. elementárního hořčíku určuje množství hořčíku v tabletě či denní dávce. Celkový obsah hořčíkové sloučeniny tedy ještě není konkrétní dávka hořčíku, jde o dvě různé veličiny. Například magnezium glycinát obsahuje cca 14 % elementárního hořčíku. Takže pokud máte tělu dodat 100 mg hořčíku, musíte přijmout 710 mg magnezia glycinátu.

Je třeba se bát předávkování hořčíkem?

Pokud dodržíte dávkování uvedené na etiketě, strach mít nemusíte. Organismus je schopný nadbytečné množství hořčíku vyloučit v moči. Jestliže ale trpíte nějakým chronickým onemocněním a/nebo užíváte dlouhodobě léky na předpis, určitě konzultujte užívání hořčíku v suplementové formě se svým lékařem.

Zdroje:

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/magnesium-test

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2780140/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8371721/