Střevní mikrobiom
Jak již bylo řečeno výše, naše střeva jsou domovem velkého množství bakterií, virů, kvasinek a dalších mikroorganismů, které jsou známé jako střevní mikrobiom. Ten má každý z nás jedinečný. Rozmanitost a hojnost jeho flóry má vliv na naše zdraví. Jemný vnitřní ekosystém ovlivňuje všechno to, co jíme a pijeme. Má na něj však vliv také zvládání stresu, fyzická aktivita, užívání léků a dokonce i genetika. Proč je potřeba mít zdravá střeva? Střevní mikrobiom má důležitou roli při regulaci našeho imunitního systému. Pokud dojde ke změnám střevních bakterií, mohou se objevit autoimunitní poruchy. Střevní mikrobiom může také ovlivňovat mozkové funkce. Střevní buňky a mikrobiom produkují neurotransmitery mezi něž patří serotonin, který může ovlivnit naši náladu. Střevní mikrobiom také hraje důležitou roli při trávení a využívání živin.
Jak zlepšit zdraví střev?
Snižte hladinu stresu. Ten má za následek zpomalení nebo narušení trávicího procesu. Špatné trávení potravin může vést k přemnožení škodlivých bakterií. Dejte pozor na konzumaci alkoholu, který mění poměr mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi. Zachovávejte si dostatečnou fyzickou aktivitu. Mírné cvičení pomáhá zvyšovat hladinu střevních mikrobů. Zařaďte do jídelníčku rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Tím podpoříte růst prospěšných střevních bakterií. Do jídelníčku přidejte barevné druhy ovoce a zeleniny. Poskytují polyfenoly – rostlinné chemikálie, které podporují zdraví střev. Nezapomínejte na probiotika.
Co jsou probiotika?
Jedná se o živé mikroorganismy, které mají blahodárný vliv na naše střeva. Mnoho z nich se vyskytuje ve fermentovaných potravinách. Jaké potraviny tedy nezapomínat konzumovat?
Kefír – fermentovaný mléčný nápoj, bohatý na živiny.
Kombucha – slazený fermentovaný nápoj, který se vyrábí ze slazeného čaje a symbiotické kultury bakterií. Tento nápoj obsahuje velké množství probiotik.
Kysané zelí – pozor, nesmí být pasterizované a musí obsahovat živé kultury. Jen takové má zdravé přínosy pro vaše střeva.
Tempeh – vyrábí se lisováním fermentovaných sojových bobů. Chcete-li stimulovat růst zdravých střevních bakterií, zařaďte jej do svého jídelníčku.
Jogurt – vyrábí se z mléka a fermentovaných bakterií – především mléčného kvašení a bifidobakterií. Představuje jeden z nejlepších zdrojů probiotik.
Kimchi – korejský pokrm, který se vyrábí z kvašeného zelí.
Všechny výše zmiňované potraviny zařadíte do svého jídelníčku velmi snadno a díky tomu si můžete užívat jejich výhod, které vašim střevům poskytují.
Zdroje: goodFOOD, EatingWell,