Naši kůži na patách ohrožuje hned několik faktorů. Mezi nejčastější patří případná nadváha a obezita, nošení nevhodných bot a obuvi s otevřenou patou, dlouhodobé stání na tvrdém povrchu, anebo také zdravotní predispozice včetně cukrovky či atopické dermatitidy, vysvětluje web iReceptar.  Bohužel tyto stavy mohou být někdy značně bolestivé a často postižené zánětem. Nikdy tedy neotálejte s co nejdřívějším ošetřením!

Zdroj: Youtube

Domácí pedikůra

Jak udělat správnou domácí pedikúru?  „Začněte horkou lázní na 10 až 15 minut. Poté nohy důkladně osušte i mezi prsty, snížíte riziko vzniku plísní. Na obroušení zrohovatělé kůže je ideální pemza, případně skleněný pilník. Vyvarujte se používání seřezávače, žiletky nebo břitvy. Jejich nešetrným použitím si můžete ublížit.

Samotné odstranění kůže nestačí, paty je nutné promazávat a hydratovat.

Sázkou na jistotu bude krém na ztvrdlé paty se zklidňujícími a regeneračními složkami, jako je heřmánek, panthenol či měsíček lékařský. Na noc naneste mastnější vyživující krém na rozpraskané paty a chodidla. Vyzkoušet můžete také tělové oleje, jako je levandulový, jojobový nebo mandlový.

Jak by to řešily naše babičky

Proti ztvrdlým patám už bojovaly naše babičky, není proto divu, že na pokožku chodidel se dají využít i suroviny, které máte běžně v domácnosti:

Sádlo je tradiční všelék všech neduhů. Použijte ho po koupeli, nohy zabalte ideálně do igelitu a na něj navlékněte ještě ponožky. Pro intenzivnější účinek nechte tuto "medicínku" působit přes noc. Ráno nezapomeňte zbytek mastnoty umýt. Sádlo nohy hezky promastí a nebudou tak praskat.

Citron je prý ideální a účinný při vtírání do suché pokožky kdekoliv na těle. Obsažené kyseliny ji totiž pomáhají hydratovat a současně ji i zjemňují. Údajně prý ale na popraskané tvrdé paty zabírá i zábal z rozmačkaného banánu, který by se měl nechat působit alespoň deset minut a následně opláchnout.

Tvaroh se používá stejně jako sádlo nebo krémy – namazat tlustou vrstvu, obléct do igelitu i ponožek a nechat přes noc působit. Efekt údajně stojí i za vydržení nevábně vonícího ranního sundávání z nohou.

Zdroj: redakce, iReceptar, prozeny.blesk