Bolavé a oteklé nohy, pocit těžkých nohou a noční křeče patří k prvním projevům chronického žilního onemocnění. Objevují se u vás obvykle na konci dne, po dlouhém sezení nebo v teple? Odborníci varují před špatnou funkcí žilního systému. „V případě chronického žilního onemocnění jsou krátkodobé otoky a bolesti nohou jen počátkem. Později se přidávají metličky, křečové žíly a trvalé otoky nohou. Poslední stadium se projevuje bércovým vředem. Nikde ale není dáno, že pacienti musí projít každým stadiem a zaznamenat všechny typické symptomy,“ upozorňuje angioložka MUDr. Kateřina Márová.
K otokům nohou mohou vést ale i další zdravotní problémy, jako je diabetes, artritida, hormonální nerovnováha během těhotenství či srdeční problémy, kdy srdce nemůže účinně pumpovat krev z nohou zpět do těla. Na vině je ale i sedavý způsob života, nebo naopak dlouhodobé stání. V neposlední řadě se mohou otoky nohou projevovat jako vedlejší účinek některých léků, například antidepresiv, antikoncepčních pilulek nebo léků na vysoký krevní tlak.
Otoky nohou po operaci
Pokud jste někdy byli na operaci v narkóze, nejspíš jste si museli před zákrokem obléknout kompresní punčochy. Po operaci totiž bývají otoky nohou běžné – může za to hned několik faktorů. Za prvé už samotný chirurgický zákrok může způsobit zánět a otok v oblasti nohou. Tento druh otoku obvykle trvá několik dní a postupně ustupuje, jak se tělo zotavuje. Během operace také může dojít k poškození cév nebo tkání, což může vést k úniku tekutin nebo tvorbě krevních sraženin. To může způsobit otok v operované oblasti, včetně nohou. Někteří lidé zase mohou mít reakci na použitou anestezii, která se může projevovat otokem nohou, některé chirurgické postupy pak zase způsobují poškození lymfatických cest, což může vést k poruše toku lymfy a otoku nohou. Po operaci navíc pacienti dodržují klidový režim a mají omezený pohyb – i proto je dobré nosit stahovací punčochy ještě několik dní po zákroku, protože dlouhé sezení nebo ležení může vést k hromadění tekutin v nohou a následnému otoku.
Jestli trpíte často na pocity těžkých a oteklých nohou, měli byste mít kompresní punčochy doma v zásobě. Hodí se vám třeba na cesty letadlem či vlakem, kdy víte, že budete delší dobu sedět bez možnosti protažení. Tohle speciální prádlo funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou tak podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky k srdci a krev se v dolních končetinách nehromadila. Kromě otoků a pocitů těžkých nohou kompresivní terapie celkově zmírňuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním.
Pozor na alkohol, můžou po něm otékat nohy
Možná to slyšíte poprvé, ale vysoká konzumace alkoholu opravdu může vést k potížím spojeným s otékáním nohou (ale třeba i obličeje). Alkohol je diuretikum, což znamená, že podporuje močení a dehydrataci těla. Nedostatek tekutin může vést k narušení rovnováhy elektrolytů a retenci tekutin v tkáních, což může způsobit otoky, včetně otoků nohou. Popíjení alkoholu může také způsobit rozšíření krevních cév, což zvyšuje průtok krve do končetin a způsobuje rozšíření cévního systému. To může také přispět k otoku nohou. Všichni víme, že alkohol poškozuje játra, což může ovlivnit schopnost účinně metabolizovat toxické látky v těle. Tento stav může vést k hromadění tekutin a otoků. Nadměrná konzumace alkoholu může ovlivnit i samotné vstřebávání živin a způsobit nutriční nerovnováhu. To může mít dopad na funkci svalů a cév a opět přispívat k otokům nohou.
Jak spolu souvisí káva otoky nohou?
Káva jako taková obecně nezpůsobuje otoky nohou. Kofein, obsažený v kávě, působí jako diuretikum, což znamená, že zvyšuje močení a podporuje odvodnění těla. Nicméně, někteří lidé reagují na kofein nebo jiné látky obsažené v kávě citlivě. U někoho může kofein způsobit mírnou dehydrataci, zejména při nadměrné konzumaci, což pak může vést k nepatrnému otoku. Pokud máte podezření, že vám nohy otékají po konzumaci kávy, zkuste její spotřebu omezit a sledovat, jestli se stav zlepší. Pokud ne, určitě svoji situaci proberte s lékařem.
Oteklé nohy u seniorů
S vyšším věkem jsou otoky nohou běžnější. „Může tomu tak být z důvodu zhoršujícího se cévního nebo lymfatického systému, také přibývají systémová onemocnění srdce, ledvin, jater. Otoky mohou vznikat i nežádoucím účinkem užívaných léčiv. Základem je tedy u lékaře zjistit, co za vznikajícími otoky stojí, následně je lze léčit pomocí diuretik (vázaných na recept), kompresních punčoch, gelů či chlazení. Roli hraje i životospráva – omezení příjmu soli, chůze, redukce nadváhy a podobně,“ radí lékařka Mgr. Pavla Horáková v odborné poradně na stránkách Lékárna.cz.
Bolest a otok jedné nohy
Zde se jedná většinou o úraz či zánět. Kůže bývá zarudlá a je na pohmat teplejší. V okolí končetiny se pak může nacházet drobné poranění, které bývá vstupní bránou pro infekci. Pokud se otok objeví bez zjevného úrazu, může se jednat o blokádu v lymfatickém systému končetiny či obstrukci žíly (žilní trombóza). V takovém případě je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc a zahájit patřičnou léčbu.
V případě otoku nohou od kotníků dolů mohou být důvodem problémy činnosti srdce a následné zadržování solí. V případě pocitu těžkých nohou se může jednat opět o žilní trombózu. Pokud kotník otéká bezprostředně po poranění, pravděpodobně se jedná o výron v kotníku.
Oteklé nohy mohou signalizovat rakovinu jater
Otoky nohou mohou signalizovat i závažné onemocnění, jako je například rakovina jater, plic nebo lymfatického systému. Podle lékařky Kateřiny Menčíkové mohou být otoky nohou u onkologických pacientů způsobeny celou řadou příčin. Většinou na ně zabírají diuretika, což je skupina léků, které způsobují vyšší produkci moči. „U pacientů s rakovinou se však setkáváme i s otoky, které na diuretika nereagují prakticky vůbec. Jsou to například otoky charakteru lymfedému, způsobené útlakem lymfatických cest, ty bývají velmi rezistentní na jakoukoliv léčbu. Tam potom zbývají pouze postupy, jako je právě elevace oteklých končetin, promazávání pokožky, aby kůže byla vláčná, a její ochrana před poraněním, případně šetrná lymfodrenážní masáž,“ vyjadřuje se lékařka v poradně na webu umirani.cz.
Zdroje:
Mgr. Pavla Horáková, lékařka a odborná poradkyně webu Lékárna.cz
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1071280/
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/otok-priciny-typy-a-lecba/#otok-jedne-nohy
https://www.umirani.cz/poradna/babicka-s-rakovinou-plic-ma-velke-otoky-nohou-je-mozne-ji-nejak-vice-ulevit-nez-beznymi