Co je oolong?
Tento druh čaje se vyrábí polooxidací lístků čaje. Díky tomu se svojí chemickou strukturou liší od ostatních druhů čaje. Není tak tmavý a hořký jako třeba čaj černý. Také množství L-theaninu je různé. Oolong ho obsahuje až 9,2 %.
Mezi další tělu prospěšné látky, které se v oolongu nacházejí, patří fenolické sloučeniny, hořčík, zinek, železo, měď, vápník, mangan, draslík nebo sodík.
Oolong podporuje hubnutí
Jako podporu hubnutí používá tradiční čínská medicína oolong po celá staletí. Čím je to dáno? V čaji jsou obsažené polyfenoly, které mohou být šikovnými pomocníky v boji proti nadbytečnému tuku. Ten se některým z nás hromadí kolem orgánů, které jsou pro náš život nezbytně důležité. Číňané popíjejí oolong během jídla. Tento fakt může mít blahodárný vliv na regulaci hmotnosti. S lepší metabolizací tuků mohou pomoci tělu také antioxidanty katechiny a polyfenoly, které se nacházejí v oolongu společně s kofeinem.
Oolong jako bojovník proti stresu
Čaj je nápoj, který je známý, kromě jiného, také svými relaxačními vlastnostmi. Jeden šálek čaje pomůže uklidnit rozbouřené nervy a uvolní napjatou mysl. Proč tomu tak je? Právě díky obsahu L-theaninu, kterého je v oolongu větší množství. Tato látka je potřebná pro produkci dopaminu.
Antioxidační účinky čaje oolong
Strava bohatá na antioxidanty nám pomáhá udržet si dobré zdraví a bojuje proti riziku vzniku různých zdravotních obtíží. Čaj oolong nabízí silné antioxidační účinky.
Podpora mozkové aktivity
Již výše zmiňovaný L-theanin poskytuje kognitivní účinky, mezi něž patří i zlepšení mozkové aktivity, kvalitnější spánek nebo snížení stresu a úzkosti. Antioxidanty v čaji obsažené navíc pomáhají chránit mozek proti neurodegenerativním onemocněním. Vědci pokračují ve studiu potenciálu čaje jako prevence nemocí jako je Alzheimerova choroba či demence.
I když má oolong blahodárný vliv na náš organismus, musíme mít na paměti, že obsahuje kofein. Neměli bychom překračovat hranici 400 mg za den. V jednom šálku oolongu je kofeinu asi 38 mg. Jeho vyšší příjem může mít nežádoucí vedlejší účinky. Patří mezi ně bolesti hlavy, nespavost, podrážděnost nebo vyšší srdeční frekvence. Chcete-li si na čaji pochutnávat, pijte jej s mírou. Také jej nekonzumujte těsně před tím, než jdete spát.
Zdroje: