Skupina omega-3 mastných kyselin je nedílnou součástí zdravé stravy. Tyto esenciální mastné kyseliny se v lidském těle přeměňují z potravinových zdrojů. Pokud budete mít dostatek těchto zdravých tuků, můžete si prodloužit život, oddálíte stárnutí a snížíte riziko chronických kardiovaskulárních nebo dalších zánětlivých onemocnění.

 Strava většiny české populace má nedostatek protizánětlivých živin, tedy má nízký obsah omega-3 a vysoký obsah omega-6 nenasycených mastných kyselin. Proto je nezbytné získávat je z potravin z potravin, jako jsou semena, ořechy, zelená zelenina nebo tučné ryby.

Zdroj: Youtube

Omega-3 mastné kyseliny mohou zachránit život

Dostatek omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem (EPA, DHA, DPA) dokáže v těle pacienta zvýšit schopnost buněčných membrán bránit se zánětu. Rozdíl v reakci organismu vybaveného dostatkem omega-3 mastných kyselin na napadení virem SRAS-CoV-2 může i zachránit život pacienta.

„Pokud v ČR zemřelo na covid-19 asi 30 000 lidí, mohlo teoreticky těžkou pneumonii přežít přes 5 000 z nich, kdyby dodržovali nutriční doporučení a jejich těla netrpěla nedostatkem omega-3 mastných kyselin. Početně je to třeba celá populace lázeňského města Luhačovice. Je potřeba se nad touto realitou zamyslet,“ přirovnal zjištění studie k reálné situaci vedoucí projektu a vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu prof. MVDr. Jiří Ruprich, CSc.

Omega-3 mastné kyseliny a dlouhověkost

Vědci zjistili, že hladina omega-3 v krevních erytrocytech (tzv. červených krvinkách) je velmi dobrým prediktorem rizika úmrtí. Studie došla k závěru, že „vyšší hladina těchto kyselin v krvi v důsledku pravidelného zařazování tučných ryb do jídelníčku prodlužuje průměrnou délku života téměř o pět let“, jak zdůrazňuje Dr. Aleix Sala-Vila pro web Hospital del Mar Research Institut. Oproti tomu, když budete kuřákem, tak pět let je přesně doba, o kterou vás cigarety a váš čas v životě připraví.

Nedávno provedená meta-analýza 38 randomizovaných kontrolovaných studií s více než 100 000 účastníky ukázala, že vysoké hladiny DHA v krvi byly spojeny se snížením rizika úmrtnosti ze všech příčin. To podporuje tvrzení, že mastné kyseliny z mořských zdrojů mohou podporovat zdraví kardiovaskulárního systému a mohly by být spojeny s delší délkou života.

Stárnutí je neuvěřitelně komplikovaný proces a omega 3 mastné kyseliny ho mohou potenciálně zpomalit.

Zařazení omega-3 do jídelníčku by také mohlo snížit riziko chronických onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby nebo třeba onemocnění ledvin. Mohou snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu (LDL), který je hlavním viníkem mnoha kardiovaskulárních onemocnění. Mohou potenciálně snížit riziko chronického onemocnění ledvin.

Zařazení omega-3 MK do stravy

Lidé, kteří chtějí zvýšit hladinu O-3 MK mohou dodržovat těchto pět jednoduchých dietních postupů:

1.    Přidejte do jídla lněné semínko nebo třeba semínka chia. Tyto ingredience můžete přidat do ranního jogurtu nebo je zakomponovat do zeleného salátu.

2.    Jezte více listové zeleniny a brukvovité zeleniny. Jídla doplňujte kapustou, špenátem nebo růžičkovou kapustou.

3.    Zařaďte dvě porce tučných ryb týdně. Pokud nedodržujete veganskou nebo vegetariánskou stravu, snažte se konzumovat dvě porce lososa, makrely, sardinek nebo jiných mořských plodů.

4.    Při vaření používejte rostlinné oleje. Používejte oleje bohaté na ALA, řepkový olej, sójový olej, olej z vlašských ořechů, lněný olej, aj.

5.    Zvyšte příjem ořechů. Ořechy, zejména vlašské.

Zdroj. SZU, IMIM, Studie, Výzkum