Časté pohybování nohama může být podle odborníků projevem úzkosti nebo nervozity. Stejně jako jiná gesta, jako je kousání nehtů nebo hraní si s tužkou, může toto chování odrážet způsob, jakým usměrňujeme nervy, naši energii a mírníme aktuální napětí. Dáváte si stále nohu přes nohu, šoupete chodidly o zem, ohýbáte nohu v kotnících nahoru a dolů? Může to naznačovat, že jste netrpěliví, nudíte se nebo se třeba nacházíte ve špatném psychickém rozpoložení.
Někdy může být pohyb nohou výrazem vzrušení nebo našeho očekávání. Člověk může například úzkostlivě švihat nohou, když má zrovna před prezentací nebo čeká na důležité zprávy. Toto gesto pak odráží stav bdělosti a přípravy na to, co se může stát. Může to být ale taky jen návyk, kterým se uklidňujeme.
Syndrom neklidných nohou se projevuje hlavně večer
Z lékařského hlediska má časté hýbání nohama svůj název, jedná se o syndrom neklidných nohou, který se může rozvinout v jakémkoli věku, i v dětství. Tato neurologická porucha je častější s přibývajícím věkem a také se častěji projevuje u žen než u mužů.
Nutkání k pohybu je obvykle způsobeno nepříjemným pocitem v nohou, jako je mravenčení, brnění, škubání a tahání. Obvykle k němu dochází večer nebo v noci, když sedíte nebo ležíte. Pohyb pak pomáhá zmírňovat nepohodlí a ulevit alespoň na krátkou dobu od nepříjemných pocitů. Závažné příznaky syndromu neklidných nohou (v angličtině Restless Legs Syndrome, zkratka RLS) mohou podle lékařů nepříznivě ovlivnit kvalitu života a vyústit až v depresi. Někdy pocit mravenčení a bolestí nohou lidem znesnadňuje spánek, a tak část noci prochodí po bytě nebo si nohy různě protahují, což dočasně uleví, ale samozřejmě to vede k denní ospalosti a únavě během dne.
Hlavní příznaky syndromu neklidných nohou
Nepříjemné pocity, které začínají při odpočinku. Brnění v nohou obvykle začíná poté, co jste delší dobu leželi nebo seděli.
Úleva přichází s pohybem. Bolest nohou se snižuje s pohybem. Protahování, kývání nohama, přecházení nebo chůze tak pomáhá lidem zlepšovat příznaky.
Zhoršení příznaků ve večerních hodinách. Příznaky se objevují hlavně v noci během spánku.
Noční škubání nohou. RLS může být spojeno s dalším častým stavem nazývaným periodický pohyb končetin ve spánku. Tento stav způsobuje škubání a kopání nohou během spánku.
Vědci zatím přesnou příčinu syndromu neklidných nohou neznají, ale předpokládá se, že jde o kombinaci genetických a neurologických faktorů, často to bývá také dědičný jev. Mezi možné příčiny patří nerovnováha dopaminu, což je neurotransmiter v mozku, který pomáhá kontrolovat pohyby svalů. Dalším klíčovým faktorem u lidí s RLS může být nedostatek železa. Železo je nezbytné pro správné fungování dopaminového systému a jeho nízké hladiny mohou narušit produkci a přenos dopaminu.
RLS se taky často vyskytuje u lidí s určitými zdravotními problémy, jako je například chronické onemocnění ledvin, cukrovka, Parkinsonova choroba, ale i těhotenství. Mnoho žen zažívá příznaky RLS obzvláště v třetím trimestru, pravděpodobně kvůli hormonálním změnám, stresu a častějšímu nedostatku železa. Obvykle však po porodu příznaky ustoupí.
Zdroje:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9497-restless-legs-syndrome
https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/restless-legs-syndrome