Pokud se probouzíte s pyžamem a prostěradlem nasáklým potem, i když není horko nebo nemáte na posteli příliš mnoho přikrývek, může se jednat o noční pocení. A to mívá své zdravotní příčiny.

Zdroj: Youtube

Příčiny nočního pocení

Noční pocení však někdy může mít i zdravotní důvody.  

Horečka a infekce: Když má někdo horečku, tělo obvykle reaguje pocením. Horečka se obvykle objevuje, když má člověk infekci, nejčastěji způsobenou viry, ale také méně běžnými infekčními chorobami a bakteriemi.

Hormonální změny: Kolísání hormonů může způsobit noční pocení, které se proto často objevuje v období menopauzy. Noční pocení je běžné až u 80 % žen, které procházejí menopauzou. Změny hormonů způsobené jinými stavy, jako je těhotenství nebo porucha štítné žlázy, mohou také způsobovat noční pocení.

Nemoc: Noční pocení může být příznakem řady onemocnění, včetně onkologických onemocnění, autoimunitních jako je artritida nebo lupus. Noční pocení bývá také spojeno s diabetem, ale například i refluxem. Také lidé s poruchami spánku mají větší pravděpodobnost nočního pocení, ale odborníci zatím nevědí, zda poruchy spánku způsobují noční pocení, nebo zda noční pocení zvyšuje pravděpodobnost, že člověk bude vyšetřen na poruchy spánku.

Nežádoucí účinky léků: Mnoho léků může způsobovat noční pocení. Nejčastěji mohou antidepresiva způsobovat zvýšené pocení, a to i v noci. Některé léky na cukrovku a léky měnící hladinu hormonů.

V neposlední řadě může být příčinou nočního pocení úzkost, deprese a samozřejmě nadměrná konzumace kofeinu a alkoholu.

Jak se vyhnout nočnímu pocení

V některých případech se dá nočnímu pocení předejít, a to změnou životního stylu.

  • Omezte konzumaci alkoholu a kofeinu
  • Vyvarujte se užívání tabáku a drog
  • Spěte v chladnějším prostředí
  • Snažte se udržet si přiměřenou hmotnost
  • Vyhněte se konzumaci kořeněných jídel, pokud máte menopauzou, protože mohou zhoršovat příznaky

Noční pocení ve většině případů nemusí znamenat nic závažného, přesto by vám měl příčinu nočního diagnostikovat lékař.

Zdroj: Healthline, Uptodate, Studie