Nízký krevní tlak, neboli arteriální hypotenze, nastává, když je tlak dlouhodobě pod hodnotou 100/65 mm Hg. Příznaky nízkého tlaku mohou zahrnovat ledové pocení, pocit chladu a závratě. Pokud vás trápí neadekvátní hodnoty krevního tlaku, je vždy důležité navštívit lékaře, který stanoví vhodnou léčbu. Pokud se nejedná o závažný problém nebo chcete podpořit léčbu nařízenou lékařem, v boji proti nízkému tlaku vám mohou pomoci některé potraviny a nápoje.

Foláty

Kyselina listová a foláty jsou velmi důležité pro regulaci krevního tlaku. Nedostatek folátů může vést k anémii. Mezi potraviny bohaté na foláty patří chřest, fazole, čočka, citrusové plody, listová zelenina, vejce a játra.

Sůl

I když se běžně doporučuje snížení příjmu soli, v případě nízkého tlaku může sůl přinést rychlou úlevu. Sůl totiž zvyšuje krevní tlak. Zkuste si tedy trochu přisolit oběd, nebo do jídelníčku zařaďte nakládané potraviny, uzené ryby a olivy.

Voda

Dehydratace vede ke snížení objemu krve a tedy i krevního tlaku. Je obzvláště důležité doplňovat pravidelně pitný režim. Pijte čistou vodu, bylinkové čaje nebo vodu s citronem.

Kofein

Káva a čaj s kofeinem mohou dočasně zvýšit krevní tlak stimulací kardiovaskulárního systému a zvýšením srdeční frekvence.

Hořčík a Draslík

Mandle, další ořechy a semínka jsou bohaté na hořčík a draslík, které jsou důležité pro udržení zdravého krevního tlaku. Tyto minerály se dále nacházejí ve špenátu, rukole, dýni a rybách.

Cereálie

Některé cereálie obsahují vysoké množství sodíku, což může vést ke zvýšení krevního tlaku.

Ačkoliv mohou některé potraviny rychle pomoci zvýšit krevní tlak, vždy je jakoukoliv dietu nebo změnu stravování dobré probrat s lékařem. Pokud vás nízký krevní tlak trápí nebo na něj máte podezření, před jakoukoliv samoléčbou je důležité vše konzultovat s odborníkem. Jen ten totiž může stanovit přesnou diagnózu a následnou nejvhodnější léčbu. Vyrovnaná hladina krevního tlaku je zásadní pro kvalitu našeho života a celkové zdraví. Nepodceňujte tedy žádné příznaky nízkého nebo vysokého tlaku.

Zdroje:
https://www.healthline.com/health/low-blood-pressure-diet#tips
https://www.nzip.cz/clanek/491-dieta-u-nizkeho-krevniho-tlaku-hypotenze