Pěnové válce se v posledních letech těší velké popularitě nejenom mezi sportovci. Vyhledávají je i lidé se sedavým zaměstnáním, kteří řeší následky jednostranného zatěžování páteře a příslušných svalových skupin. Válce z pevné pěny slouží k tzv. myofasciálnímu uvolnění, svaly masírují a zmírňují jejich tenzi. Navíc k jejich použití nepotřebujete maséra. Vystačíte si sami. Pak byste ovšem měli znát nejenom benefity, ale i případná rizika, která s sebou používání pěnového válce nese.
V čem nám pomáhá
1. Zmírňuje tenzi svalů
To je jeden z hlavních důvod, proč si lidé válec domů pořizují. Nabízí možnost uvolnit zatuhlé svaly, protože funguje na principu hloubkové masáže, kdy současně napíná fascie (blány kolem svalů), zlepšuje prokrvení problémových partií a tím urychluje regenerační procesy.
2. Zlepšuje flexibilitu a rozsah pohybu
Masáž pěnovým válcem současně pozitivně ovlivňuje flexibilitu ošetřované partie, což vyhledávají jak sportovci, tak běžní smrtelníci, jimž je jasné, že dostatečná pohyblivost je zejména v pozdějším věku zárukou kvalitního života. Pěnový válec umožní zabránit zkracování svalů i fascií, čímž zůstává zachován rozsah pohybu.
3. Tlumí bolest svalů
Potréninková bolest svalů je nedílnou součástí intenzivních tréninků a může přetrvávat klidně i několik dnů. Pomocí pěnového válce ji můžete zmírnit a zkrátit dobu jejího trvání. Pomáhá i při bolesti způsobené přetížením nebo tenzí ve svalu.
A navíc…
· Je levný a snadno dostupný
Profesionální masáž není dostupná pro každého, oproti tomu pořídit si domů pěnový válec dnes můžeme bezpochyby všichni. A to z něj činí skutečně efektivní pomůcku v rámci potréninkové regenerace či rekonvalescence, ale také dokonalého pomocníka po únavném, vyčerpávajícím dnu, kdy potřebujete zrelaxovat a uvolnit zatuhlé svaly.
Rizika používání pěnového válce
· Zhoršení zranění
Pokud pěnový válec použijete při vážnějším poranění svalu či kosti (natažení, natržení, fraktura), měli byste to udělat výhradně po konzultaci s lékařem nebo fyzioterapeutem a ideálně pod jeho dohledem. Nesprávná masáž poraněné partie či jejího okolí totiž může stav zhoršit, prodloužit hojení a zintenzivnit bolest.
· Krátkodobé uvolnění vs. dlouhodobé řešení
Pěnový válec pomáhá k dočasnému uvolnění tenze ve svalu, ale neřeší původce celého problému. Pokud máte nějakou svalovou dysbalanci, čelíte opakovaným zraněním pojivových tkání či svalů atd., bezpochyby potřebujete odbornější terapii než jen masáž pomocí válce.
· Není vhodný pro každého
Vždy je třeba pečlivě zvážit, zda je pro vás použití pěnového válce vůbec vhodné. Lidé trpící fibromyalgií, artritidou a dalšími chronickými pohybovými obtížemi by tuto pomůcku využívat spíše neměli. Pro ně je masáž válcem příliš intenzivní a obvykle nepříjemná. Najdou se sice studie, v nichž byla tato pomůcka s úspěchem využívána například při zmiňované fibromyalgii, ale je třeba mít na paměti, že tam šlo vždy o aplikaci pod odborným dohledem. Kontraindikovaný je válec i u lidí se sníženou hustotou kostí (osteoporóza), protože může zvýšit riziko vzniku faktur.
Tipy pro bezpečné a účinné využívání
· Začněte pomalu a zlehka
Pokud s masáží válcem začínáte, zvolte měkčí materiál a vyvíjejte jen malý tlak po kratší dobu. Jakmile si svaly zvyknou, můžete zintenzivnit.
· Nepoužívejte na klouby
Nikdy válec nepoužívejte k přímému působení na klouby či kosti. V takovém případě rizika převáží nad přínosem. Pěnový válec slouží výhradně k masáži svalů.
· Naslouchejte svému tělu
Masáž by vám neměla být vysloveně nepříjemná, rozhodně by ji neměla provázet ostrá bolest. Vnímejte signály svého těla a jim přizpůsobte aplikaci pěnového válce.
· Dbejte na pravidelnost
Pokud od použití válce očekáváte zlepšení flexibility, redukci svalové bolesti a zrychlení regenerace po tréninku, používejte ho pravidelně a buďte trpěliví, výsledky se jistě dostaví.
Pěnový válec není zázračná pomůcka, která každého zbaví bolesti (akutní i chronické). Pokud ovšem váš zdravotní stav nebrání jeho použití, určitě tuhle pomůcku vyzkoušejte. Při správném a pravidelném používání vám pomůže zmírnit potréninkovou bolest, nastartovat regeneraci a zlepšit flexibilitu.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6945557/
https://petersenpt.com/benefits-of-foam-rolling-pros-and-cons