Hubnutí je velice individuální a komplexní záležitost, obecně ale platí toto: Pokud půjdou kila rychle dolů, pravděpodobně půjdou při prvním pokušení zase rychle nahoru a nejedná se o zdravou alternativu. Pokud však chcete zhubnout udržitelně, zdravě a bezbolestně, kromě aktivního lifestylu se zaměřte také na jídelníček.

Stop hladovkám

Hladovky a restriktivní diety nejsou k ničemu dobré. Naopak je důležité, aby naše strava byla bohatá na všechny esenciální živiny, aby byla rozmanitá, pestrá, zasytila nás a nejlépe ještě byla lokální a sezonní. Zní to jako spousta pravidel, ve skutečnosti jde ale o úplně jednoduchou věc: Přemýšlet nad jídlem trochu selským rozumem. 

Svačinka mezi hlavními jídly

Čím větší budete mít hlad, tím více hrozí, že se při první příležitosti neudržíte a přejíte se například rychlými cukry. Místo toho, abyste hladověli, si tedy raději dopřejte výživnou a jednoduchou svačinu, která vás zasytí do dalšího jídla. Reálně na ni potřebujete jen dvě ingredience: jogurt a borůvky nebo jiné ovoce či bobuloviny. 

Řecký jogurt nadevše

Při výběru se pokuste vybrat kvalitní řecký bílý jogurt. Obsahuje mnohem více bílkovin než klasický bílý jogurt, naleznete v něm také větší množství probiotik. Probiotika pozitivně ovlivňují náš trávicí systém a jsou velmi důležitá pro zdravý střevní mikrobiom. Řecký jogurt také obsahuje mnohem méně tuku.

Jogurt si také nikdy nekupujte ochucený – bude navíc obsahovat úplně zbytečně velké množství cukru. Řecký bílý jogurt obsahuje cukru nejméně. Dochutíte si ho pak z vlastních surovin. 

Borůvky nebo maliny

Do jogurtu si přidejte nejlépe čerstvé a sezonní ovoce. Borůvky jsou stejně jako maliny bohaté na vitamin C, který podporuje imunitní systém, a vlákninu, která pomáhá udržet pocit sytosti. Díky svým antioxidantům, jako jsou flavonoidy, také přispívají k ochraně těla před volnými radikály a podporují zdraví srdce. Mimoto obsahují velmi nízké množství kalorií. 

Exotika a špetka koření

Pokud chcete svačinku z jogurtu a ovoce trochu ozvláštnit, můžete sáhnout i pro exotičtější druhy ovoce a použít oblíbené koření. Do jogurtu se skvěle hodí také ananas, mango, dračí ovoce nebo kiwi. Pokud máte radši sladké, přidejte lžičku medu nebo jiného sirupu. Okořenit můžete sváču například posypáním skořicí, extra dávku zdravých tuků pak zařídí ořechy nebo semínka. Nemusíte se bát přidat například ani chia semínka. 

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/zdravi/boruvky-s-jogurtem-na-hubnuti/ https://www.eatthis.com/snack-to-lose-belly-fat/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6503736/