Mnoho lidí v průběhu svého života zažilo akutní stres, dramatickou fyziologickou a psychologickou reakci na určitou událost. Chronický stres je však soustavný pocit tlaku a přetížení po dlouhou dobu. Život se stal složitějším a na mnoho situací neexistují jednoduchá řešení.
Mezi hlavní příčiny stresu v dnešní době patří nedostatek peněz, práce, která z člověka doslova vysává život a samozřejmě mezilidské vztahy. Chronický stres pomalu vyčerpává psychické zdroje člověka a poškozuje jeho mozek a tělo. „Lidé, kteří zažívají chronický stres, se mohou cítit neschopní změnit svou situaci,“ říká pro web Yale Medicine Rajita Sinha PhD., ředitelka Interdisciplinárního centra pro stres na Yaleově univerzitě.
Vysoký tlak je tichý zabiják
Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, je často označován jako "tichý zabiják", protože může nenápadně pustošit vaše zdraví, aniž by se projevoval nějakými výraznými příznaky. Tento stav postihuje miliony lidí na celém světě a je hlavním rizikovým faktorem srdečních onemocnění, mrtvice a dalších závažných zdravotních problémů.
Pocity úzkosti, nejistoty a strachu jsou pro období plná stresu typické.Takové problémy vás mohou zbavit psychické i biologické rovnováhy. Lidé často nemohou dobře spát a mají problémy s tlakem. Tělo se totiž proti stresu brání produkcí směsi látek, které nás mají nabudit k lepšímu výkonu. Vybuzení zvedá tlak, ale tělo není schopné fungovat v „bojovém módu“ neustále.
Studie z roku 2021 tvrdí, že stres může vést k měřitelnému zvýšení krevního tlaku. Autoři studie toto zjištění opírají o předchozí vědecké práce a vlastní výzkum. V této studii vědci zkoumali hladiny některých stresových hormonů v moči lidí. Zjistili, že zvýšená hladina těchto hormonů má souvislost se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku.
Autoři naznačili, že stresové hormony mohou hrát roli při vzniku vysokého krevního tlaku, ačkoli k prozkoumání této možnosti je zapotřebí dalšího výzkumu.
Stres a kardiovaskulární onemocnění
Krátkodobý stres neuškodí, navíc je na něj tělo připraveno a umí se adaptovat. Ale pokud v něm žijeme bez přestávky, způsobuje zátěž celému tělu a spolu s ním trpí i naše srdce. Každý z nás si jistě uvědomuje, že ve stresu cítí bušení srdce. To je dáno tím, že aby bylo tělo připraveno na zátěž, musí srdce pumpovat o sto šest, uvádí web Ruku na srdce.
V menším měřítku to není problém, protože člověk je na takové chvíle uzpůsoben, ale pravidelný stres může být pro srdce velmi náročný. Navíc se lidé často vypořádávají s těžkým stresem pomocí nezdravých berliček a závislostí, jako jsou cigarety, alkohol nebo přemíra cukru.
„Stres je někdy nedostatečně uznáván jako rizikový faktor srdečních onemocnění,“ říká doktorka Rachel Lampertová, kardioložka z Yale Medicine. Existuje několik variant, kterými může stres vést k onemocnění srdce. „Dlouhodobý – nebo chronický – stres může způsobit vyšší hladinu zánětu v těle, který přispívá k nárůstu hromadění plaku v tepnách, což může vést k problémům, jako je ischemická choroba srdeční,“ vysvětluje Lampertová. Koronární onemocnění může vést k infarktu, poruchám srdečního rytmu a srdečnímu selhání.
Metabolický syndrom
Vysoký krevní tlak, vysoký obsah triglyceridů, zvětšující se obvod pasu a vysoká hladina cukru. Pokud máte tyto potíže, může se jednat o Metabolický syndrom. Vědci se zabývají tím, jakou roli hraje v rozvoji Metabolického syndromu stres.
Nový výzkum publikovaný v časopise Brain, Behavior, & Immunity - Health zjistil, že stres může vést ke zvýšenému zánětu v těle a zánět zvyšuje riziko metabolického syndromu. Stres může vést ke snížení hladiny HDL cholesterolu (dobrého cholesterolu) a zvýšení rizika obezity, inzulínové rezistence. Stres je tedy nepřímo spojen s metabolickým syndromem prostřednictvím škodlivých účinků zánětu.
Cukrovka a artritida
Vědci prokázali, že stres způsobuje poškození vnitřních orgánů a rozvoj diabetu typu 2, a to i když má člověk normální postavu. Za vše může stresový hormon kortizol, který má při dlouhodobém působení zhoubné účinky.
Ačkoli studií o úloze stresu při vzniku a průběhu diabetu II. typu u lidí je málo, velké množství studií na zvířatech podporuje názor, že stres spolehlivě vyvolává hyperglykémii u této formy onemocnění.
U revmatických onemocnění hraje svoji roli genetiky, životní styl a samozřejmě stres. Chronický stres může podnítit rozvoj zánětu a způsobí vzplanutí problémů, jako je revmatoidní artritida. Stres může nejen zhoršit stávající případ revmatoidní artritidy, ale může také vyvolat nástup nemoci.
U těchto stavů je imunitní systém, přirozený obranný systém těla, v nerovnováze a může napadat vaše klouby, páteř a někdy i další orgány. Vědci stále plně nerozumějí souvislosti mezi stresem a RA. Může jít o věci související se stresovou reakcí těla a zánětem.
Zdroj: Yale Medicine, Studie, Ruku na srdce, Studie2, Studie3