Funkce testosteronu u žen

Až teď jste zjistili, že ženy také mají v těle zastoupen mužský hormon testosteron? Tento hormon je nezbytný v těle každého z nás. V ženském těle je produkován ve vaječnících a nadledvinkách a je potřeba pro další tvorbu estradiolu. Je také důležitý pro tvorbu červených krvinek a udržení zdravých kostí a svalů. Hladina testosteronu u žen se mění v průběhu dne, ale i v průběhu let. Nejvyšší hladinu testosteronu mají ženy po ránu a během dne klesá. V průběhu života je nejvyšší hladina kolem 18.–19. roku a dále má spíš klesající tendenci. Hladina testosteronu v ženském těle má bezprostřední vliv na hustotu kostí, produkci dalších hormonů, svalovou sílu, náladu a energii a v neposlední řadě také na libido, menstruační cyklus a plodnost. (CÍFKOVÁ, Renata. Hypertenze u žen. Praktická gynekologie, 2015, 19.4: 224-229.)

Nízká hladina testosteronu – jak ji poznám?

Hladina testosteronu v těle klesá s přibývajícím věkem. V době menopauzy se hladina testosteronu sníží až na polovinu. Nízká hladina ale může nastat kdykoliv během života. Jak to poznáte? Při nízké hladině testosteronu u sebe můžete pozorovat tyto příznaky:

·       řídnutí vlasů,

·       nechuť k sexu,

·       nedostatek energie a únava,

·       ztráta svalové hmoty,

·       nepravidelný menstruační cyklus,

·       potíže s početím,

·       problémy se spánkem.

Všechny tyto průvodní znaky jdou ruku v ruce s přibývajícím věkem, ale můžou se projevovat také u žen, kterým byly odebrány vaječníky, protože právě vaječníky jsou zodpovědné za produkci testosteronu. Zároveň se můžete potýkat s nízkou hladinou testosteronu v případě, že se vám nedaří zhubnout a cítíte hromadění tuku zejména v oblasti břicha. Testosteron totiž pomáhá regulovat umístění svalové hmoty a tuku v těle a jeho nedostatek se přiklání na stranu tuku. Hormonální nerovnováha ale může nastat i v jiných případech – například při ozařování, poruchách příjmu potravy, při zvýšeném stresu, který se projeví i ztrátou menstruace. Dostavit se může ale i při hubnutí, úpravě stravy a intenzivním cvičení. Vysokou hladinu tohoto mužského hormonu můžete pociťovat především v intimní oblasti, kde ženy trápí nechuť k sexu a menší schopnost sexuální vzrušivosti. (https://www.prevention.com/health/a20472429/women-low-testosterone/)

Řešení nízké hladiny testosteronu u žen

Nízkou hladinu testosteronu lze docela těžko diagnostikovat. Průvodní příznaky totiž můžou mít mnoho jiných vysvětlení – například deprese nebo problémy se štítnou žlázou. To, zda za váš aktuální zdravotní stav a příznaky může právě hormonální nerovnováha, zjistíte pouze díky vyšetření krve u vašeho lékaře. Ten by měl určit, kdy je nejlepší hladinu testosteronu vůbec testovat, záleží na cyklu i denní době. V případě, že se tato diagnóza potvrdí, je dobré myslet na dostatečný příjem zinku, který je nezbytný pro tvorbu testosteronu. Pomůžou ale také další doplňky stravy, jako je kořen maca, ženšen, dýňové semínko nebo kotvičník zemní. (KUMSTÁT, Mgr. Michal; BARCAL, Vojtěch. Přírodní suplementy pro zvýšení hladiny testosteronu v těle.)

Jak řešit naopak vysokou hladinu testosteronu?

Vysoká hladina testosteronu u žen se projevuje řídnutím vlasů v čelní oblasti, prohloubením hlasu, přílišným ochlupením, nabíráním svalové hmoty, ale především akné a nepravidelnou menstruací. Všechny tyto příznaky jsou spojené s hormonální nerovnováhou obecně. Vysokou hladinu testosteronu řeší lékaři vhodně zvolenými léky. V některých případech ale lze projevy zmírnit změnou životního stylu. Doporučuje se cvičení a také úprava jídelníčku zaměřeného na redukci hmotnosti. Úbytek na váze totiž může zmírnit příznaky. Na snížení testosteronu můžete zapracovat také přírodní cestou – zkuste pití bylinného čaje z máty nebo přípravky extrahované z brokolice nebo květáku.

Zdroje:

https://www.feminus.cz/blog/zdravi/testosteron-v-zenskem-tele-jak-snizit-jeho-hladinu/

https://www.herbalus.cz/blog/2795225-nizky-a-vysoky-testosteron-u-zen-priznaky-priciny-lecba

https://www.prevention.com/health/a20472429/women-low-testosterone/

CÍFKOVÁ, Renata. Hypertenze u žen. Praktická gynekologie, 2015, 19.4: 224-229.

KUMSTÁT, Mgr. Michal; BARCAL, Vojtěch. Přírodní suplementy pro zvýšení hladiny testosteronu v těle.