Nedostatek spánku může snížit váš sexuální apetit, oslabit imunitní systém, způsobit problémy s myšlením a vést k přibývání na váze. A nejste jediní, kdo málo spí. S nedostatkem spánku se podle studie potýká třetina populace.
Zde jsou podrobnosti o tom, co se děje s vaším tělem, když spíte málo.
Spánková deprivace: Účinky na organismus
Centrální nervový systém
Centrální nervový systém je hlavní informační dálnicí vašeho těla. Spánek je nezbytný pro jeho správné fungování, ale chronická nespavost může narušit způsob, jakým vaše tělo obvykle vysílá a zpracovává informace.
Během spánku se mezi nervovými buňkami (neurony) ve vašem mozku vytvářejí dráhy, které vám pomáhají zapamatovat si nové informace, které jste se naučili. Při nedostatku spánku je váš mozek vyčerpaný, takže nemůže plnit své povinnosti tak dobře.
Nedostatek spánku také negativně ovlivňuje vaše duševní schopnosti a emoční stav. Můžete se cítit netrpělivější nebo náchylnější ke změnám nálad. Může také ohrozit rozhodovací procesy a kreativitu.
Pokud nedostatek spánku trvá dostatečně dlouho, můžete začít mít halucinace - vidět nebo slyšet věci, které ve skutečnosti nejsou. Nedostatek spánku může u lidí s bipolární poruchou nálady vyvolat také mánii.
Matthew Walker, profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, upozorňuje na to, že když málo spíme, tak se v našem mozku hromadí toxiny a vzniká tak mnohem vyšší riziko rozvoje Alzheimerovi choroby. Méně spánku je tedy spojeno s vyšším rizikem rozvoje demence
Imunitní systém
Zatímco spíte, váš imunitní systém produkuje ochranné látky, které bojují proti infekcím, jako jsou protilátky a cytokiny. Tyto látky používá k boji proti cizím vetřelcům, jako jsou bakterie a viry.
Určité cytokiny vám také pomáhají při spánku, čímž imunitní systém zvyšuje účinnost obrany vašeho těla proti nemocem.
Nedostatek spánku brání vašemu imunitnímu systému v načerpání sil. Pokud nemáte dostatek spánku, vaše tělo nemusí být schopno bránit se útočníkům a také vám může trvat déle, než se zotavíte z nemoci.
Dlouhodobá spánková deprivace také zvyšuje riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka a srdeční choroby.
Profesor Walker upozorňuje, že nedostatek spánku také vede k 70% snížení počtu kritických imunitních buněk bojujících proti rakovině, což zvyšuje riziko vzniku nádorového onemocnění.
Trávicí systém
Vedle nadměrného stravování a nedostatku pohybu je nedostatek spánku dalším rizikovým faktorem pro vznik nadváhy a obezity. Spánek ovlivňuje hladinu dvou hormonů, leptinu a ghrelinu, které řídí pocit hladu a sytosti.
Leptin říká mozku, že už jste se najedli. Bez dostatečného spánku mozek snižuje hladinu leptinu a zvyšuje hladinu ghrelinu, který povzbuzuje chuť k jídlu. Tok těchto hormonů by mohl vysvětlovat noční mlsání nebo to, proč se někdo může později v noci přejídat.
Nedostatek spánku také způsobuje, že vaše tělo po jídle uvolňuje méně inzulínu. Inzulín pomáhá snižovat hladinu cukru (glukózy) v krvi. Spánková deprivace také snižuje toleranci těla vůči glukóze a je spojena s inzulinovou rezistencí. Tyto poruchy mohou vést k cukrovce a obezitě.
Kardiovaskulární systém
Spánek ovlivňuje procesy, které udržují vaše srdce a cévy zdravé, včetně těch, které ovlivňují hladinu cukru v krvi, krevní tlak a zánět. Hraje také zásadní roli ve schopnosti vašeho těla hojit a opravovat cévy a srdce.
Lidé, kteří málo spí, častěji onemocní kardiovaskulárním onemocněním. Jedna analýza spojila nespavost se zvýšeným rizikem infarktu a mrtvice.
Endokrinní systém
Produkce hormonů je závislá na vašem spánku. Pro tvorbu testosteronu potřebujete alespoň 3 hodiny nepřerušovaného spánku, což je přibližně doba první epizody R.E.M. Naopak pro tvorbu testosteronu potřebujete alespoň 3 hodiny nepřetržitého spánku. Probouzení v průběhu noci by mohlo ovlivnit produkci hormonů.
Toto přerušení může také ovlivnit produkci růstového hormonu, zejména u dětí a dospívajících. Tyto hormony kromě dalších růstových funkcí pomáhají tělu budovat svalovou hmotu a obnovovat buňky a tkáně.
Walker také hovoří o vlivu nedostatku spánku na reprodukční systém. Uvádí, že muži, kteří spí pouze 5-6 hodin, mají hladinu testosteronu srovnatelnou s muži, kteří jsou o deset let starší.
Závěrem Walker uvádí, že bdění je vlastně nízko úrovňové poškození mozku a pro opravu škod způsobených bděním potřebujeme přibližně osm hodin spánku.
Zdroj: Studie, Healthline, Youtube, Analýza