Pocení neboli hidróza je přirozený proces organismu, kdy dochází k produkci tekutin speciálními potními žlázami v rámci termoregulace. Jinými slovy – pocením se pokožka brání přehřátí, a tak se tímto způsobem ochlazuje. A i když je vám pocení zcela jistě nepříjemné a nejraději byste ho potlačili, je to důležitá funkce, která pomáhá udržovat tělo v rovnováze.
Co je to pot?
Pot je z 99 % voda. Zbývající 1 % tvoří minerály, toxické látky a mnoho dalších sloučenin.
Minerální látky
Nejčastěji z těla mizí ionty sodíku s chloridy a pak v menší míře i draslík. Výjimkou není ani vápník a hořčík, ale jejich ztráty jsou podstatně nižší. Pokud přicházíte o sodík ve větší míře, což se stává v případě, že sportujete každý den nejméně dvě hodiny, je dobré mít na paměti důležitost doplňování sodíku ze stravy (sůl, pečivo) anebo hned při zátěži prostřednictvím iontových nápojů.
Toxiny
Potem například vylučujete také těžké kovy anebo polychlorované bifenyly, běžně přítomné v některých plastech a pro lidské tělo toxické. Nejedná se o žádné významné množství, detoxikaci mají pořád plně pod palcem hlavně ledviny a játra.
To ale ještě není vše. Pot tvoří celá řada dalších sloučenin jako močovina, kyselina máselná nebo deriváty cholesterolu a mastných kyselin. Zastoupení těchto sloučenin je v potu naprosto zanedbatelné, ale zásadně ovlivňují charakteristický pach těla po rozkladu bakterií přítomných na povrchu kůže.
Co nejčastěji pocení způsobuje?
Při fyzické aktivitě a cvičení se svaly zahřívají, a tak produkují teplo. To je signál pro organismus, aby si s ním poradil, dochází proto k pocení, k nejefektivnějšímu způsobu, jak toho dosáhnout.
Stejně tak k zahřívání organismu dochází i za horkého počasí, kdy se organismus teplu snaží bránit právě produkcí potu.
Stres provázený úzkostí, strachem nebo vzrušením je stav, při kterém dochází k vyplavování adrenalinu. Právě ten svým uvolněním stimuluje potní žlázy.
Při horečce se organismus snaží bojovat s infekcí zvýšením tělesné teploty. Na to na druhé straně musí okamžitě zareagovat pocení, které se opět snaží vyrovnávat teplotu organismu, takže snižuje horečku, a tak tělo ochlazuje.
Na vině mohou být ale i určité léky jako antidepresiva nebo hormonální terapie, které způsobují pocení jako vedlejší účinek svého působení.
Proč se každý potí jinak?
Míru pocení individuálně ovlivňuje celá řada faktorů.
1. Fyzická kondice
Čím náročnější pro vás fyzická zátěž je, tím více se potíte. Takže zatímco procházka parkem s vámi nic moc neudělá, při běhu nebo fotbalovém zápase se stoprocentně zapotíte.
Zároveň ale hraje svou roli i trénovanost jedince. Čím více budete sportovat, tím lépe se s pocením vaše tělo začne vypořádávat. Proto se trénovaní sportovci při zátěži dokážou potit více než nesportovci, jejich organismus už si vyvinul chladicí systém, aby byl efektivnější. Stejně se většinou více zapotí ti netrénovaní, že? O tom právě mluví už první bod, fyzická zátěž je pro ně náročnější mnohem dříve než pro sportovce.
2. Genetika
Genetika je klíčová. Zatímco někdo má vysoce efektivní termoregulaci, a tak se zapotí i u zavazování tkaniček před tréninkem, někdo jiný se sotva zapotí na tréninku. Důvodem je odlišná hustota zastoupení potních žlázek, každý jedinec jich má trochu jiné množství.
Souvisejícími a zcela logickými dalšími faktory je hmotnost, věk, pohlaví, strava a další.
Lidé s nadváhou či obezitou se potí více než ti s normální váhou. Vzhledem ke kilům navíc musí vynakládat na jakoukoliv aktivitu více energie. Zároveň s tím souvisí i nižší kondice, a tak je zde více faktorů způsobujících pocení.
Děti a starší lidé se potí méně než dospělí. A muži se například obvykle potí více než ženy, i když s rostoucím věkem tato tendence klesá.
Svou roli může v pocení zastávat i příjem pikantního jídla. Pálivé jídlo před tréninkem vás zkrátka rozpálí ještě více stejně jako jídlo načasované do těsné blízkosti ke cvičení vzhledem k termickému efektu trávení potravin.
A v neposlední řadě nelze opomenout oblečení, které má svůj podíl na míře pocení. Koloval dokonce mýtus o tom, že pokud se na cvičení více obléknete, rychleji zhubnete. Pravdou je, že v případě, že si na běh ve 20 stupních obléknete i mikinu, nebude vás to akorát bavit a rychleji dojde k dehydrataci, ale efektivního pálení tuků určitě nedocílíte. Raději se oblékněte co nejpohodlněji, abyste si mohli cestu za vytouženými výsledky také užít.
Nadměrné pocení
Potíte-li se ale hodně, nemusí jít o běžnou záležitost, ale třeba o nadměrné pocení, odborně hyperhidrózu, která je příznakem chorobných stavů. Některé mohou být i poměrně závažné.
Co může být příčinou hyperhidrózy?
Ženy může nepříjemné nadměrné pocení překvapit v menopauze. Hormonální změny totiž způsobují návaly horka a záchvaty silného pocení.
O horečce už řeč byla, ale ta nemusí být spojena pouze s běžným nachlazením, ale s jakýmkoliv probíhajícím zánětem v organismu. Může se jednat i o některé autoimunitní onemocnění, na které tělo reaguje zvýšenou teplotou a následným pocením.
K nadměrnému pocení, i když se jedná spíše o to noční, dochází už v závažnějších případech, a to u nádorových onemocnění v pokročilém stadiu choroby. Velmi specifické pak je noční pocení pro krevní nádory, jako jsou například leukémie a lymfomy.
Feochromocytom je poměrně vzácný nádor nadledvin, který může do organismu uvolňovat hormony stresové reakce (adrenalin apod.), čímž způsobuje záchvaty zblednutí, vysokého tlaku a pocení.
Hyperhidróza může být mimo jiné způsobena také nadměrnou aktivitou hormonů štítné žlázy, tedy při její zvýšené funkci. Mimoto člověk špatně snáší teplo.
Pokles hladiny krevního cukru (hypoglykémie) vede ke spuštění obranných mechanismů – a právě pocení je jedním z vedlejších příznaků.
Za hyperhidrózou můžou být i odvykací stavy. A nadměrné pocení je většinou součástí abstinenčního příznaků při náhlém vysazení návykových látek (alkohol, nikotin).
Pocení je přirozený proces, který nám pomáhá udržovat tělo v rovnováze. I když je nám nepříjemné a rádi bychom ho potlačili, je důležité ho respektovat a vnímat ho jako signál organismu. Zvýšené pocení může být ale i příznakem některých chorobných stavů, a proto je důležité v případě nadměrného pocení navštívit lékaře, aby vyloučil případné zdravotní komplikace.
Zdroj: