Kampaň podpořila také bikesharingová společnost Rekola. Uživatelé, kteří nevlastní kolo, mohou v aplikaci zadat kódy „SlapniDoToho“ nebo „MojePlice“, a získat tak zdarma dvě půlhodinové jízdy na růžovém kole. „Tímto způsobem chceme umožnit příjemný pohyb všem, kdo mají zájem. Sdílejte své zážitky na sociálních sítích s hashtagy #slapnidotoho a @mojeplice,“ vyzývá Ilona Mančíková, zakladatelka organizace Moje plíce.

Proč právě jízda na kole?

Pohyb je základním prvkem zdravého životního stylu a přispívá k prevenci mnoha zdravotních problémů včetně rakoviny plic. Jízda na kole je ideální formou cvičení s nízkou zátěží, která šetrně posiluje fyzickou kondici a kapacitu plic. Také podporuje kardiovaskulární systém, pomáhá předcházet obezitě a přispívá k lepší psychické pohodě.

Jízda na kole nabízí nízký odpor a plynulé pohyby, což minimalizuje riziko přetížení kloubů a zranění. To z ní dělá v podstatě ideální rehabilitační aktivitu. Po operacích nebo jiných léčebných zákrocích je důležité začít s fyzickou aktivitou co nejdříve, protože to pomáhá urychlit zotavení a zlepšit celkový stav organismu.

Jízda na kole a kouření

Mnoho kuřáků má problém s dýcháním a často se vyhýbají sportu. Jízda na kole však může pomoci při odvykání, protože pravidelný pohyb zmírňuje abstinenční příznaky a další obtíže spojené se změnou životního stylu. Navíc si při jízdě na kole kuřáci uvědomí, jak jejich zlozvyk ovlivňuje zdraví plic, a že může vést dokonce i k rakovině.

Stačí 30 minut denně

Odborníci odhadují, že ke zdravě fungujícímu tělu a organismu je třeba alespoň 150 minut kardia týdně. Pravidelnou denní třicetiminutovou jízdou na kole této hranice snadno dosáhnete. Stačí vyměnit auto nebo městskou hromadnou dopravu za kolo, ať už při cestě do práce, nebo na krátké procházky nebo spíš vyjížďky.

Výhody pravidelného pohybu

Pravidelná fyzická aktivita má řadu zdravotních přínosů. Zlepšuje krevní oběh, zvyšuje hladinu kyslíku v krvi a snižuje riziko srdečních onemocnění, vysokého cholesterolu, vysokého krevního tlaku, mrtvice a některých typů rakoviny, jako je rakovina plic, prsu nebo tlustého střeva.

Dále pohyb přispívá ke zlepšení duševního zdraví, zmírňuje stres, úzkost a deprese a podporuje lepší kvalitu spánku. Posiluje svaly a kosti, což vede k vyšší svalové síle a odolnosti a snižuje riziko osteoporózy. Pravidelný pohyb také pozitivně ovlivňuje funkci mozku, podporuje lepší paměť a kognitivní schopnosti, což je důležité pro prevenci neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Podpora zdraví plic v ČR

Rakovina plic je v České republice každoročně diagnostikována přibližně u šesti tisíc lidí a až 85 % z nich na toto onemocnění zemře. Úspěšnost léčby závisí zejména na včasné diagnóze. Proto v ČR běží program časného záchytu karcinomu plic, zaměřený na dlouholeté kuřáky, kteří mohou požádat o bezbolestné vyšetření u svého praktického nebo plicního lékaře. Podrobnosti o programu lze nalézt na webu www.prevenceproplice.cz.

Zdroje: https://www.loono.cz/rakovina-plic https://www.prevenceproplice.cz/cs/pro-lekare/epidemiologie/ https://www.mdanderson.org/publications/focused-on-health/health-benefits-cycling.h26Z1590624.html https://www.welovecycling.com/wide/2021/12/09/5-hours-of-cycling-per-week-could-help-prevent-cancer/