Pro početí volte polohu „misionář“ nebo „zezadu“

Jeden z nejrozšířenějších mýtů tvrdí, že určité sexuální polohy mohou zvýšit šanci na početí miminka. Lidé by údajně měli volit takové pozice, při kterých budou mít spermie co nejsnazší a nejkratší cestu k vajíčku. Mezi takové má patřit třeba klasická poloha zvaná „misionář“, případně ta, při které stojí muž za ženou. Je to však skutečně tak zásadní? Střídat polohy během milování je jistě zábavné, na početí samotné to však nemá vliv. „Tělo ženy je v plodných dnech na oplodnění skvěle uzpůsobeno a není třeba mu tímto způsobem pomáhat. Bez ohledu na zvolenou pozici se při ejakulaci zdravého muže uvolní miliony spermií, které jsou biologicky uzpůsobeny k tomu, aby dosáhly svého cíle,“ vyvrací mýtus MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA s tím, že je potřeba myslet pouze na to, aby ejakulace proběhla v hloubce pochvy, nikoliv u poševního vchodu.

Ovulace nastává vždy 14. den cyklu

Panuje jakési obecné přesvědčení, že ovulace nastává vždy 14. den menstruačního cyklu ženy. Tato mylná představa patrně vychází z přesvědčení, že délka ženského cyklu činí 28 dní. To však není přesné. „Délka ženského cyklu je značně individuální a pohybuje se obvykle v rozmezí 21 až 35 dní. Často uváděných 28 dní je tedy pouze průměrná hodnota, která však platí jen pro část žen. Ovulace nastává přibližně čtrnáct dní před začátkem menstruace, její nástup se tedy může u každé ženy lišit,“ upřesňuje MUDr. Veselá. „Kromě samotné ovulace jsou však důležité i takzvané plodné dny, které ovulaci rámují přibližně dva až tři dny před a po ní. V této době je také možné otěhotnět,“ dodává lékařka.

Při kojení nemůžete otěhotnět

Na tvrzení, že během kojení nelze otěhotnět, už doplatilo mnoho žen, kterým se druhé dítko narodilo dříve, než měly v plánu. Je pravdou, že hormon prolaktin, který se po porodu stará o stimulaci mléka, může blokovat ovulaci a zabránit zrání vajíček. To vede k tomu, že ženy, které plně kojí, často nemají menstruaci (laktační amenorea) ani ovulaci. „Tento princip však neplatí všeobecně, řada žen může zažívat menstruaci a ovulaci i během plného a častého kojení,“ upozorňuje MUDr. Veselá. „U žen, které začínají menstruovat po porodu s určitým zpožděním, může být zase cyklus velmi nepravidelný. Proces obnovy hormonálních funkcí po porodu je postupný a velmi individuální,“ říká lékařka. Stručně řečeno, žena tedy může ovulovat i ve chvíli, kdy to nečeká. Ovulace navíc předchází menstruaci, čerstvá maminka tedy může otěhotnět ještě před příchodem prvních měsíčků po porodu.

Zdroj: Youtube

Spermiím pomůžete k vajíčku stojem na hlavě nebo svíčkou

„Chceš dítě? Zvedni po sexu nohy nahoru,“ radí se dodnes ženám, které touží stát se maminkami. Zaujmutím určité polohy po milování se údajně zvyšuje šanci na početí. Paradoxem je však už to, nakolik se od sebe doporučované pozice liší. Někdy ženy po sexu dodržují klidový režim a leží. Jindy si polštáři podpírají boky, vleže na zádech opírají nohy o stěnu, případně se pouští až do krkolomných gymnastických pozic. Například provádí stoj na hlavě nebo polohu takzvané svíčky. Podle odborníků je však jedno, zda žena po styku klidně leží nebo dělá svíčku, pravděpodobnost početí to nezvyšuje. Důležité je, aby k ejakulaci došlo v plodném období. Pak už to záleží na spermiích, jejich kvalitě, rychlosti a výdrži.

U porodu se nesmí jíst a pít

V dřívějších dobách se opravdu mohly rodičky setkat s tím, že jim byla zakázána konzumace během porodu. Dnes už tyto zákazy v porodnicích nejsou tak striktní, nicméně platí, že jíst a pít by měla rodící maminka s rozumem. „Pravdou je, že když děloha kontrahuje, rozšíří se a vytlačuje vše kolem sebe. Plný žaludek jde proto ven. Už se mi stalo, že když přišly kontrakce, oběd maminky mi doslova ‚přelétl přes záda’. Ženám tedy nezakazujeme jíst, ale na druhou stranu by se neměly přecpávat – vepřo knedlo zelo se k porodu opravdu nehodí. Spíš bych doporučovala jen menší svačinky, jako je banán, piškoty, přesnídávka, lehká jídla, kousek čokolády, anebo hroznový cukr, který dodá sílu a energii,“ radí Ivana Martínková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný. „Dokud mají ženy chuť si něco dát, ve skutečnosti ještě nerodí. Protože jakmile přijde opravdový porod, většinou nemá žena na jídlo ani pomyšlení,“ dodává s úsměvem její kolegyně, porodní asistentka Jitka Benešová.

Jednou císař, znovu císař

Toto pravidlo v současnosti již neplatí, i ženy po císařském řezu mohou své druhé miminko přivést na svět přirozenou cestou, pokud tomu nebrání žádný jiný zdravotní problém matky či dítěte. Po dvou či více císařských řezech už se ale vaginální porod nedoporučuje, protože by mohlo hrozit i riziko protržení dělohy.

Při bondingu se miminko položí na chvilku na maminku

Takzvaný bonding (slovo je odvozeno od anglického „bond“, tedy pouto, připoutání) je velmi častým přáním rodiček. Miminko se hned po porodu přiloží na maminku přímo „kůže na kůži“, čímž se lépe naváže vzájemný kontakt, vzniká silné emocionální pouto a proces podporuje také lepší nastartování kojení. Lze jej provést i po císařském řezu. „Někteří lidé si ale mylně myslí, že stačí, když se miminko po porodu přiloží na kůži maminky na 2 minuty a bonding je hotový. Úspěšný bonding by však měl trvat alespoň 1,5 hodiny, ideálně okolo 2 hodin. Děťátko zůstává nahé, jen mu někdy dáváme plínu, pokud maminka nechce být počůraná nebo pokakaná, protože miminka se vyprazdňují. Navíc bonding nemusí být jen ihned po porodu, ale dá se praktikovat také později na oddělení šestinedělí – opět je ale důležitý delší časový úsek,“ vysvětluje porodní asistentka slánské porodnice Jitka Benešová.

Druhé dítě jde pokaždé na svět rychleji a snáze

Říká se, že druhý porod je kratší, méně bolestivý a jednodušší. „Ano, opravdu je často rychlejší a jde to snáz. Může to být dané i tím, že maminka už proces zná, ví, co ji čeká, a má ‚volnější’ hlavu. Nezapomínejme ale, že výjimky potvrzují pravidlo!“ upozorňuje porodní asistentka Jitka Benešová. Její slova potvrzuje také vrchní sestra Ivana Martínková a dává příklad z praxe: „Měla jsem vícerodičku na předporodním kurzu a říkala mi, že si svůj třetí porod chce užít. Chtěla u něj mít dulu, plánovala, jak bude vše probíhat, těšila se… Nakonec ale vše dopadlo úplně jinak. Dorazila bez duly, prosila o epidural a neminul ji operační výkon. Když bylo po všem, řekla mi, abych všem budoucím maminkám vzkázala, že každý porod je jiný, protože ten třetí u ní byl složitější než předchozí dva.“

U porodu se vždycky hodně křičí

Že může být porod orgasmickým zážitkem? Nalijme si čistého vína: Porod zkrátka bolí. Někdy se porod prezentuje jako zážitek, který je jen dobrý,ale jde opravdu o bolestivou záležitost. Každý ovšem vnímá bolest jinak a také se ženy jinak chovají. „Některé skutečně křičí, protože jim to pomáhá, jiné trpí tiše. A pak je tu i skupina maminek, které jsou v klidu, ale jakmile přijde doprovod, začnou křičet. A když se partner opět vzdálí, znovu se utiší. Může to být způsobeno tím, že se před cizím člověkem drží, ale když se objeví někdo blízký, chovají se přirozeně. Co ale vždy platí: Jakmile žena porodí, bolest přejde a na to zlé se obvykle při pohledu na miminko zapomene,“ říká porodní asistentka Lucie Pecinová.

Kvůli urychlení porodu v porodnici „skáčou na břicho“

Jako „skákání na břicho“ se označuje takzvaná Kristellerova exprese, což je stará metoda, při níž porodní bába nalehla na břicho rodičky a tlačila do něj loktem, aby dítě vypudila ven. Metoda je již od 50. let minulého století zakázána, jelikož může způsobit vážné zdravotní následky u dítěte i ženy, přesto je dodnes „postrachem“ budoucích maminek.

Oxytocin je „nepřirozený“

Podání oxytocinu, který dokáže porod urychlit, bývá někdy mezi maminkami démonizováno. Ve skutečnosti je však oxytocin hormon, jenž se do těla běžně uvolňuje – vyplavuje se například i při orgasmu. Při porodu vyvolává kontrakce, proto se někdy uměle připravený oxytocin podává k vyvolání porodu či posílení kontrakcí u již probíhajícího porodu. „Někdy je vhodné, abychom v danou chvíli podali oxytocin, jelikož pracující děloha se jako každý orgán po čase unaví a musíme s časem a energií šetřit, mít sílu na později. Když dáme ve správnou chvíli oxytocin, je to prevence toho, že po porodu se děloha nestáhne, nevznikne tzv. děložní hypotonie, žena bude méně krvácet – ale hlavně porod úspěšně dokončíme,“ popisuje MUDr. Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný.

Po porodu může dítě „chytit“ novorozeneckou žloutenku

Určitě nemusíte mít obavy, že by se dítě v porodnici nakazilo žloutenkou! Takzvaná novorozenecká žloutenka se u dětí objevuje poměrně často a vyznačuje se zažloutlým zbarvením kůže i očního bělma. „Maminky se nás někdy ptají: Kde tu žloutenku chytil? Vždy jim vysvětlujeme, že se nejedná o infekční onemocnění, které by bylo možné od někoho chytit. Je způsobeno zvýšenou hladinou bilirubinu, který vzniká rozpadem červených krvinek,“ objasňuje porodní asistentka Jitka Benešová.

Z porodnice už půjdu domů ve svém normálním oblečení

Maminky, které se těší, že kila nabraná během těhotenství zázračně zmizí během porodu, mohou být zklamané. Často je to po porodu ještě horší. Spousta maminek je překvapená, že otečou v souvislosti s nástupem laktace, kdy se vyplavují bílkoviny z těla, navíc po ztrátě krve při porodu se tělo začne zavodňovat. Otoky tedy mohou být dokonce i větší než před porodem.

Maminky jsou v porodnicích šikanovány

„Poslední dobou jsem to už slyšela několikrát, že se rodičky v porodnicích šikanují a ponižují, ale vlastně ani nevím, co si pod tím představit. Každopádně bych doporučila, aby maminka před porodem využila možnosti jít se do porodnice podívat, o všem si promluvit, probrat své představy,“ radí Lucie Pecinová. Je dobré si připravit seznam otázek, které vás zajímají. Díky návštěvě a konzultaci si můžete vše ujasnit dopředu a nedojde ke zbytečným komunikačním šumům nebo rozčarování. Navíc se dozvíte více o celkové atmosféře v porodnici.

Zdroje:

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. , odbornice v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky

Ivana Martínková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný