Jednou z nejlepších možností, je nemocem předcházet a přelomová studie švédská studie přichází s výsledky, které říkají, že riziko rakoviny prostaty můžete snížit o více než třetinu.

Zdroj: Youtube

Prevence rakoviny? Intenzivní pohyb

Výzkumu se zúčastnilo více než 57 tisíc mužů. Výzkumný tým měl k dispozici údaje o jejich fyzické aktivitě a tělesných parametrech. Analyzoval také informace o jejich životním stylu a zdravotním stavu.
Součástí údajů byly také výsledky nejméně dvou testů kardiorespiračního systému, které měřily množství kyslíku, jež tělo spotřebovalo během nejintenzivnější aktivity. Kardiorespirační zdatnost měří, jak efektivně dokáže srdce a plíce dodávat kyslík do svalů.
Právě podle těchto výsledků rozdělila studie, publikovaná v časopise British Journal of Sports Medicine, muže do tří skupin.
Do první skupiny patřili ti, jejichž kardiorespirační zdatnost se podle testů za rok zlepšila o tři procenta, druhá skupina zůstala víceméně stejná a do třetí skupiny patřili ti, jejichž zdatnost se o tři procenta zhoršila.
Výsledky studie ukázaly, že tříprocentní zlepšení kardiovaskulární zdatnosti bylo spojeno s 35procentním snížením rizika rakoviny prostaty ve srovnání s těmi, jejichž zdatnost se o tři procenta zhoršila. Tým autorů se také zabýval tím, jaká fyzická aktivita je spojena se snížením rizika onemocnění.

"Měli bychom se zaměřit na aktivity s vyšší intenzitou, tedy na pohyb, při kterém budeme mít problém udržet konverzaci," uvedla spoluautorka studie Kate Bolamová ze Švédské školy sportu a zdravotních věd. zapomeňte na procházky „lážo plážo“, naopak budete muset zabrat, běhejte kopce nebo choďte alespoň schody, tam se člověk slušně zadýchá. Na kole nevzdávejte stoupání a když plavání, tak kraul (ale kdo z nás ho opravdu umí, že) místo stylu „paní radová.“

Vybrat si můžete jakoukoliv aktivitu, která vás baví, třeba sekání dříví, jen mějte na paměti, že roli hraje větší intenzita.

Běh, plavání, jízda na kole, turistika nebo tanec. Vybírejte si aktivity, které vám zvednou tepovou frekvenci. Čím je aktivita intenzivnější, tím menší jsou nároky na její délku a frekvenci. Větší kardiovaskulární přínos bude mít zapojení většího počtu svalů, a to jak horních, tak dolních končetin.
Věda má sice silné důkazy o tom, že fyzická aktivita, cvičení a pohyb snižují riziko vzniku několika typů rakoviny, ale v případě rakoviny prostaty se jednalo o neprozkoumané pole.

Zdroj: Studie, Zdravie