Menopauza je v přírodě ojedinělá. V říši savců jí prochází lidé, respektive ženy a další výjimkou jsou velryby. Alespoň nám může být útěchou, že v tom nejsme úplně osamělé a kytovci nám zdatně sekundují ve fázi života, kdy mizí plodnost, přidávají se návaly horka a tloustne se i ze vzduchu. Jestli přibírají i velryby těžko říct, ale minimálně je to určitě tolik netrápí.

Vědci si dlouho lámaly hlavu, proč nás ženy nechává příroda žít tak dlouho, dokonce několik desetiletí ještě po tom, co ztratíme reprodukční schopnost. Že to zní trochu cynicky? Pole vědy není zrovna empaticky a romanticky naladěné. Odpověď nakonec přišla. Menopauza a doba po ní je důležitá, protože samice mohou pomáhat svým potomkům s vnoučaty, čímž se zvyšuje šance na jejich přežití. I když se dneska vedou debaty o tom, že babičky nemají povinnost pomáhat, a naopak by si měly života konečně užívat, tak původní záměr přírody byl takový.

Zdroj: Youtube

Výkyvy nálad, zapomětlivost a návaly horka

Všechny víme, že nás to čeká. Nevítaný host na večírku, který přinese dárky, o něž zrovna nestojíme. Začne to nenápadně pláčem nad reklamou na toaletní papír, který tahá štěňátko. Úroveň zapomnětlivosti se dostává na další level a vy marně chodíte po parkovišti v nákupním centru a hledáte auto. Autorka textu přiznává, že se u ní tento jev vyskytuje celý život, co má řidičský průkaz, ani k tomu nemusí být v přechodu. A pak předstírá, jakože se jen tak zrovna prochází a kochá se architektonickou krásou sloupů na parkovišti označených A1 a A2, aby nevypadala trapně, že hledá svůj vůz.

Hormonální horská dráha přináší nespavost, řada žen má pocit, že je na Sahaře i uprostřed ledna kvůli návalům pocení. A největší míra frustrace přichází, když se k večeři jen dvakrát nadechnete a druhý den je na váze o kilo víc. A kdyby to kilo bylo alespoň v horní části těla, ale bohužel, tuk si vybírá ti nejméně vhodnou oblast, což je břicho.

Omega-3 mastné kyseliny pro lepší sex

Možná patříte mezi těch šťastných 20 procent, které menopauzou projdou jako nůž máslem a žádné symptomy nezaznamenají. V tom případě gratulujeme ke šťastné kartě. Pro zbytek z nás existuje naštěstí řada přírodních způsobů, jak minimalizovat důsledky hormonálních výkyvů.

Jestli ráno vstáváte s myšlenkou, že jediné, na co se těšíte, je jak večer opět odpadnete do postele a únava je vaší věrnou souputnicí, tak sáhněte po vitamínech. Pomáhá vitamín B i C. Protože nám v našich zeměpisných šířkách chybí slunce, což člověku na energii ani náladě nepřidá, tak si ho také přidejte a nezapomeňte na hořčík, který má pozitivní vliv na funkci mozku a hormonů. Odborníci ještě doporučují zinek a další minerály. Možná to u vás doma bude vypadat jako v lékárně a budete si muset koupit nějaký pěkný barevný organizátor léků, ale už ho budete mít do zásoby, až přijde opravdové stáří. Štěstí přeje připraveným.

S tím souvisí i strava. My ženy řešíme celoživotně diety, zkuste spíš zaměřit na jídlo, které má živiny. Pokud jste na dvou smoothie denně a jedné bagetě, není divu, že je člověk vyčerpaný. Kromě ovoce, zeleniny a luštěnin byste měli jíst i ryby. Autorka článku se přiznává, že ty dobré jsou pro ni finančně nedostupné a drť z tresky, na kterou finančně dosáhne, zase není gurmánský zážitek. Tak to řeší doplňky stravy ve formě omega-3 mastných kyselin. Vidíte, ten organizátor na tablety se nakonec hodí.

Čeho jsme se nedotkli, je téma sexu, kdy u řady žen (ne všech) klesá libido a kvůli ztenčení poševní sliznice sex nemusí být nejpříjemnější. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny má údajně chuť na sex zvýšit. Víte, co se říká o sexu po 40? Bude, ale až zítra. Těžko říct, jestli to losos k večeři zachrání, ale za zkoušku to stojí. Máme pro vás tip redakce, celkem dobře funguje extrakt z česneku a sibiřský ženšen, které pomáhají k lepšímu prokrvení.

Matka příroda umí čarovat s hormony pomocí stravy a přírodní alternativu hormonální substituční terapie najdete v každodenních potravinách jako je čočka, tofu, sezam nebo sója.

S tím jde ruku v ruce cvičení, které zvyšuje hladinu hormonů dobré nálady-endorfinů. Je jedno, jestli budete cvičit jógu, chodit na procházky, běhat nebo se přihlásíte na Thai box. Každý pohyb je dobrý.

Život po menopauze nekončí

Přechod naštěstí není jen trápení se a výkyvy nálad s migrénami. Život po menopauze má být zaslíbené druhé jaro. Buďme realisté, řekněme pozdní léto, ale stále to může být více než dobré. Naštěstí už nežijeme v době tmářství, kdy žena po padesátce patřila mezi stařeny a byly zahnány do kouta s pletacími jehlicemi. Ano, možná je to konec mládí, jak ho známe, ale na druhou stranu, je to začátek éry, kdy už nemusíme být usnadňovatelkami života všem kolem.

My ženy většinu života kmitáme kolem ostatních a uspokojujeme jejich potřeby. Částečně to máme v krvi, o někoho pečovat, ale nemusí to být nutně program na celý život. Děti jsou dospělé a manžel si zvykne na to, že občas musí najít lednici sám. Oproti na našim předkům jsme dostali 20 až 30 let života navíc, tudíž střední věk je polovina života, a ne stáří a je to čas, kdy můžeme roztáhnout křídla.

Zdroj:
Autorský text
https://www.menopausecentre.com.au/information-centre/articles/how-omega-3-can-provide-relief-for-menopausal-symptoms/