Co jsou vůbec léčivé houby?

Všechny tyto houby pocházejí z Číny, Japonska nebo Vietnamu. Už staří Egypťané věřili, že jejich užívání zajistí dlouhověkost. I dnes se proslavily díky svým pozitivním účinkům na imunitní systém. Používají se k prevenci a léčbě nemocí, pro zklidnění a zmírnění stresu, ale také k dodání energie a celkově ke zlepšení fyzické kondice. Některé z nich se využívají i při hormonální nerovnováze, podporují funkci mozku a vyrovnávají krevní cukr. Jejich hlavní součástí jsou látky zvané lektiny, které na sebe vážou cukr a mají příznivý vliv na naše zdraví.

O jakých houbách se bavíme a kdy po nich sáhnout?

Rejši

Rejši můžete znát také pod názvem lesklokorka lesklá a řadí se mezi nejstarší léčivé houby na světě. Svým tvarem připomíná vějíř nebo ledvinu. Nejprospěšnější sloučeniny můžete využít z plodnice houby, ne z jejího podhoubí. Na její účinky určitě nedáte dopustit. Harmonizuje imunitní systém, prospívá správné funkci oběhového systému, podporuje správnou hladinu cholesterolu v krvi a je známá pro své silné antioxidační účinky. Pomáhá také při stresových situacích, zmírňuje úzkostné stavy a deprese. Lesklokorku můžete užívat například v podobě tinktury.

Šiitake

Šiitake neboli houževnatec jedlý je známý pro svou lahodnou chuť a výrazné aroma. Obsahuje polysacharid lentinan, který je jako hlavní látka zodpovědná za protinádorový, protizánětlivý a antioxidační účinek. Houževnatec proto bývá hojně užíván při léčbě zánětů. Upravuje také hladinu cholesterolu v krvi, minimalizuje riziko vysokého krevního tlaku a celkově posiluje obranyschopnost. (NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Šiitake – obsahové látky a léčivé účinky. Cutis, 2013, 91.6: 287–290.)

Zdroj: Youtube

Čaga

Čaga patří mezi cizopasné houby, které se rozrůstají po kmenech stromů. Česky se nazývá rezavec šikmý. Díky obsaženým beta-glukanům pomáhá organismu odrážet infekce a posiluje imunitní systém. Tato houba má také silné antioxidační účinky, pomáhá tedy bojovat s oxidačním stresem. Celkově je známá pro své protizánětlivé účinky. Na čagu můžete narazit v podobě tablet, ale také prášku, který si rozmícháte ve vodě a vypijete. (PAVELEK, Tomáš. Adaptogenní houby a rostliny – neobjevená síla přírody, díl. 1 – Chaga.)

Cordyceps

Housenice čínská je poslední dobou velmi užívaná houba nejen mezi lidmi, kteří chtějí podpořit svůj imunitní systém, ale také mezi sportovci. Jedná se o čínskou cizopasnou houbu, která v první řadě zmírňuje únavu a dodává energii. Ukázalo se také, že extrakty cordycepsu rozšiřují aortu, dochází tedy ke zvýšení průtoku krve a výrazně se tak zvyšuje vytrvalost. Housenici můžete užívat nejen při náročných pracovně vytížených dnech, ale i před sportovním výkonem nebo cvičením. To ale není zdaleka vše. Housenice podporuje imunitní systém, funkci plic, působí proti stárnutí a podporuje libido. Dopřát si ji můžete, jak v podobě tinktury, tak v podobě tablet. (PAVELEK, Tomáš. Cordyceps – zázračná houba pro zlepšení sportovních výkonů.)

Pokud chcete podpořit svůj organismus, vsaďte na léty prověřenou neutuchající sílu přírody, která by nám neměla zůstat utajena. Dopřejte si silné zdraví a vitalitu za využití přírodních látek.

Zdroje:

NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Šiitake – obsahové látky a léčivé účinky. Cutis, 2013, 91.6: 287–290.

PAVELEK, Tomáš. Adaptogenní houby a rostliny – neobjevená síla přírody, díl. 1 – Chaga.

PAVELEK, Tomáš. Cordyceps – zázračná houba pro zlepšení sportovních výkonů.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92758/

https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/6-nejucinejsich-medicinalnich-hub/