Jak se pozná hysterie
Hysterie, dnes známá jako histrionská porucha osobnosti, se vyznačuje extrémně dramatickým, emotivním a nestabilním chováním. V minulosti byla tato nemoc připisovaná pouze ženám, tato porucha si ale pohlaví nevybírá. Zde je sedm signálů, které vám mohou pomoci poznat, zda váš partner nebo partnerka touto poruchou náhodou netrpí:
Je „Drama Queen”
Lidé, kteří histrionskou poruchou osobnosti trpí, mají tendenci dramatizovat všechno, všechny, ale v první řadě hlavně sebe. Bývají teatrální, expresivní a celkově přehnaní. A nedovedou to racionálně kontrolovat. Každý drobný problém může být v jejich očích katastrofou.
Manipuluje. Všechny.
Hysterici jsou zpravidla výborní manipulátoři. Své oběti si posouvají sem a tam podle vlastní potřeby nebo nálady. Pokud chtějí něčeho dosáhnout, jdou klidně přes mrtvoly, nemají dostatek ohledu na druhé a milují intriky.
Miluje společnost
Pacienti, kteří histrionskou poruchou trpí, bývají většinou velice aktivní a společenští. Mezi lidmi chtějí být středem pozornosti, oblékají se rádi výstředně a vyžadují pořád nějaké ocenění.
Koketuje
Soustředí se na fyzickou přitažlivost a milují flirt. Flirtují všude a s každým, ano, nejen s vámi. Koketérie je velmi častým znakem histrionské poruchy neboli hysterické osobnosti.
Nesnese kritiku
Jakákoliv kritika je vnímána jako útok na jejich osobu a může vyvolat silné emocionální reakce. Mají hluboký strach z opuštění a mohou se snažit udržet partnera pomocí manipulace a emocionálních výbuchů. A jakmile ho získají zpátky, rádi ho zase odkopnou, aby bylo drama…
Jak vyjít s hysteriky a hysterkami
Život s partnerem, který vykazuje známky histrionské poruchy osobnosti, může být náročný a s velkou pravděpodobností z tohoto vztahu odejdete naprosto vyčerpaní a vyšťavení. Je důležité si uvědomit, že jejich chování je výsledkem psychologického problému, nikoliv pouhého rozmaru nebo jejich volby.
Zde je několik strategií, které vám mohou pomoci zvládnout tuto situaci:
Zůstaňte klidní
Pokud má váš partner zrovna hysterický stav, snažte se pomyslně dělat opak toho, co dělá on. Hysterik většinou křičí, široce gestikuluje, slovně útočí a chová se extrémně dramaticky. Vy zůstaňte klidní, mluvte potichu a bez emocí, snažte se vybalancovat partnerovu emočně vypjatou situaci. Vyhněte se konfliktům a jednejte s velkou rozvahou.
Nastavte jasné hranice
Buďte důslední ve stanovování vlastních hranic a dodržujte je. Hysterici mají tendenci zkoušet, kam až mohou zajít, takže je důležité být pevný a konzistentní. Jasně sdělte, co je přijatelné a co ne, a dodržujte svá vlastní pravidla. Navíc hysterici mají problém i s vlastními hranicemi, je tedy dobré jim s tím pomoci a vysvětlit jim v klidu, kdy už jednají přes čáru.
Komunikujte otevřeně a jasně
Otevřená a upřímná komunikace je klíčem k řešení většiny vztahových problémů. Vyjádřete své pocity a potřeby bez obviňování nebo emocionálních výbuchů. Je důležité partnerovi ukázat, že chcete o vzájemných pocitech a stavech mluvit. Pokuste se vysvětlit, jak jeho chování ovlivňuje vás a váš vztah.
Podpořte ho v terapii
Povzbuzujte svého partnera, aby vyhledal odbornou pomoc. Terapeut může pomoci vašemu partnerovi lépe porozumět svému chování a naučit se způsoby, jak ho lépe kontrolovat. Při jakémkoliv podezření na psychickou poruchu je důležité vyhledat odbornou pomoc a podpořit terapii, ta jediná totiž efektivně pomůže mít poruchu pod kontrolou.
Chraňte vlastní duševní zdraví
Nezapomínejte na sebe a své potřeby. Ujistěte se, že máte dostatek podpory od přátel a rodiny, a pokud je to nutné, neváhejte vyhledat pomoc terapeuta pro sebe. Pokud je pro vás jednání s hysterikem nezvladatelné, bolestivé nebo nepříjemné, odejděte. Ať už to znamená, že odejdete a uděláte si čas pro sebe, nebo odejdete ze vztahu úplně. Je důležité pečovat o své vlastní duševní zdraví a pohodu.
Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/ignoring-someone-with-histrionic-personality-disorder https://www.sjrp.com/blog/addiction/how-to-deal-with-someone-with-histrionic-personality-disorder/