Jak zánět spojivek vypadá?

Zánět spojivek je zánět tenké, průhledné vrstvy tkáně, která pokrývá bílou část oka a vnitřní stranu víček. Nejčastějším příznakem zánětu spojivek jsou zarudlé a opuchlé oči, které intenzivně svědí a pálí. Oči mohou nadměrně slzet a někdy se může objevit i bílý, žlutý nebo zelený výtok. Dalším příznakem konjunktivitidy je citlivost na světlo „Zánět spojivek může být způsoben bakteriemi, viry, alergiemi nebo dráždivými látkami,“ vysvětluje oční lékařka společnosti Alensa Soňa Paluříková. Je tedy velice důležité svým očím věnovat dostatečnou péči, hlavně tehdy, nosíte-li čočky nebo brýle nebo vás trápí jiné problémy spojené s očima. 

Prevence? Myjte si ruce a měňte řasenky

Jedním z nejzákladnějších způsobů, jak předcházet zánětu spojivek, je pravidelná hygiena rukou. Toto pravidlo platí obzvlášť pro nositele brýlí a kontaktních čoček, kteří se očí dotýkají častěji. „Často si myjte ruce mýdlem a vodou, zejména před dotykem obličeje a očí, ale i před samotným líčením a večerním odličováním,“ radí doktorka Paluříková. Dále upozorňuje, že pokud někdo v domácnosti zánět spojivek už má, je důležité používat vlastní ručníky, aby se předešlo šíření infekce. Konjunktivitida je totiž velmi nakažlivá po celou dobu svého trvání. Vyhněte se také používání stejných kapesníků nebo kosmetiky. A co se kosmetiky týče, ženy by si měly častěji měnit řasenky, a pokud některou řasenku v době konjunktivitidy používaly, je lepší ji vyhodit a pořídit si novou. 

Investujte do kvalitních brýlí

Vynikajícím způsobem, jak oči chránit před pylem, prachem a jinými dráždivými látkami, je pořídit si ochranné brýle.  „Investice do kvalitních slunečních brýlí s UV ochranou je v létě klíčová. UV filtr by měl být minimálně 400 a ideální je také polarizační filtr,“ radí doktorka. Připomíná také, že v létě je dobré nosit sluneční brýle i ve stínu, hlavně na místech, kde má sluneční záření vyšší intenzitu, zejména na horách i u moře. 

Pozor na alergeny

Pokud jste náchylní k alergiím, rozhodně se vyplatí zajít na alergologii a zjistit, co konkrétně vám vadí a popřípadě si nechat předepsat léky proti alergiím. Je důležité se alergenům co nejvíce vyhýbat. V pylové sezoně vám doma pomůže vzduchový filtr, venku noste ochranné brýle a nezapomeňte pravidelně užívat kapky do očí, které vám předepíše lékař.

Pečujte o kontaktní čočky

Pokud čočky nejsou správně nošeny nebo čištěny, riziko zánětu spojivek se razantně zvyšuje. Dodržujte tedy při manipulaci s čočkami přísná hygienická pravidla – vždy si umyjte ruce a pečlivě je papírovou utěrkou utřete, než si čočky nandáte nebo vyndáte. V letních měsících zvažte přechod na jednodenní čočky nebo je střídejte s brýlemi, protože v horkých měsících čočky mohou kvůli pylům, prachu a slunci jevit známky nošení mnohem dřív. 

Kdy navštívit lékaře?

Navzdory veškeré prevenci se může zánět spojivek objevit. Je důležité vědět, kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. „Pokud příznaky trvají déle než týden nebo se zhoršují, měli byste konzultovat lékaře,“ říká doktorka Paluříková. Zánět spojivek by neměl ovlivňovat kvalitu zraku. Pokud zaznamenáte rozmazané vidění nebo dlouhotrvající bolest, je nutné okamžitě navštívit lékaře. Tyto příznaky mohou naznačovat vážnější infekci, která vyžaduje antibiotickou léčbu. Vaše oči si zaslouží péči a ochranu, aby vám umožnily užívat si léto bez problémů.

Zdroje: https://www.alensa.cz/ https://www.cdc.gov/conjunctivitis/prevention/index.html https://www.uclahealth.org/news/article/best-way-fight-pink-eye-with-hygiene