Některé léky na cukrovku, kožní, oční nebo urologické problémy, nebo na poruchy srážlivosti krve praktičtí lékaři do začátku července nemohli sami předepisovat, pacienty museli posílat na ambulanci ke specialistům, kteří jim recepty na tyto léky mohli jako jediní vydat. 

„Nikde v Evropě nemá obdoby, že by praktici mohli předepisovat pouze 50 % léků dostupných na trhu. O změnu jsme usilovali desítky let. Odvahu uvolnit další léky pro praktické lékaře našel ale až ministr Vlastimil Válek,“ říká MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) ČR.

Rozšířená preskripce

Novela prováděcí vyhlášky č. 376/2011 Sb. k zákonu o veřejném zdravotním pojištění nyní umožňuje praktickým lékařům předepisovat léky, které byly dříve dostupné pouze ambulantním specialistům. Tato změna zahrnuje léky na řadu onemocnění včetně cukrovky, poruch srážlivosti krve, kožních, očních a urologických problémů. Dále také kombinované inhalační preparáty na chronickou obstrukční plicní nemoc a astma​.

Výhody pro pacienty

Tato změna je obzvláště přínosná pro pacienty v regionech s omezeným přístupem k specialistům. „Pacientům teď bude moci léky, které potřebují, předepsat rovnou praktik, tedy jejich nejbližší lékař. Výrazně to pomůže zejména v regionech, kde je špatná dostupnost specializované ambulantní péče. Usnadní to také léčbu pacientů v pobytových zařízeních sociálních služeb a seniorů na venkově, kteří mají přístup k lékům nejkomplikovanější,“ vysvětluje MUDr. Šonka​. 

Uleví se i pojišťovnám

Praktičtí lékaři budou moci nyní předepisovat až 3 500 léků místo dosavadních 2 500, což výrazně zjednoduší a urychlí léčebný proces pro mnoho pacientů. To zároveň sníží zátěž na specialisty, kteří se mohou soustředit na komplexnější případy.

Rozšíření preskripčních pravomocí praktických lékařů by mělo přinést úlevu i finanční úspory pro zdravotní pojišťovny, protože zdravotní výkony specialistů bývají obecně dražší. Odborníci však upozorňují, že je důležité, aby lékaři pečlivě sledovali lékové záznamy pacientů, aby se zabránilo duplicitnímu předepisování léků​ nebo jiným problémům.

Zdroje: https://www.svl.cz/https://splcr.cz/o-nas/organy/https://www.zdravezpravy.cz/2024/05/13/praktici-nove-predepisi-i-leky-na-redeni-krve-nebo-na-kozni-nemoci/